Anfiriz yağ gibi kaygan bir madde mi yoksa yağ mı karışmış?

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugun aracın müşürünü değişirken elime biraz antifirizli su geldi yağ gibi kaygandı plastik damacanayı kesip boşaltınca yukarı yükselen bir yağ olmadı (suyla yağın karışmadığını düşünüp baktım tabi antifirzli suda yağ ne oluyor bilemem) olan tek şey hafif bir balancuklanma vardı üzerinde.

Birde emme manifolduna giren boruyu söküp taktım servis kitapçığında contayı değişin diyordu ama conta ne servislerde var nede parçacılarda mutlaka değişmek gerekir mi? Birde borunun çeberi yağ kaplıydı 40bin km önce aracın turbo keşesi patlamıştı intercooler dahil intercoolera gelen borular aynı şekildeydi komple temizlemiştik acaba o zamandan akalan bir tabakamı yoksa 40bin kmde yağın kalmaması mı lazımdı yani turbo genemi kaçırıyor?

Son olarak bizim araçların termostat açma sıcaklığı nedir bilen varmı biyerde 88 gördüm benim araç 2 müşürde de 82de açıyor yani eskiside doğru okuyormuş.

Teşekkürler

Araç Z13DT corsa c

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Antifrizin içinde gliserin (şeker) olduğu için su gibi akıcı olmaz. Hafif yapış yapış olur ama yağlı da olmaz. Zamanla kirlendiği için sana yağlı gibi gelmiş olabilir. Şimdiye kadar hep benzinli araç kullandığım için dizel konusunda bir deneyimim yok. Araçlara önerilen termostatların derecesi motor yapısına göre farklılıklar gösterir ama "benim aracın termostatı 82-83.... 90 derecede açıyor" gibi net bir şey yazmak biraz zordur, zira araçlarımızdaki hararet saatlerinin ne kadar hassas olduğunu bilemeyiz. Sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için termostatı söküp dışarıda sıcaklığı ölçülebilen bir suda denemek lazım.