Amortisör yumuşatmak

qosmio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Fiat fiorino marka aracimin aşırı derecede zıplama problemi var.
Amortisörlerinin sert olmasindan kaynaklandigindan eminim.
Siz forum mudavimi arkadaslarima sorum ise;
Maslak sanayide nam amortisör (namistain) isminde bir amortisörcü var (isim verdim ama reklammi oldu bilmiyorum)
Bu arkadaslar amortisoru söküp tamir takimlarini değiştirip amortisoru yumusatiyorlarmis.
Yarı yarıya yumusama oluyormuş.
Yaptirsammi bilemedim, bide size sorayim dedim?
Saygılarımla..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eski Taunustaki bağımsız sistem yaylana yaylana giden daha görmedim. Elbette bazı müdahalelerle yumuşatılabilir ama aracın stabilitesi ile oynandığını unutmamak gerek. Zar zor kurtarılan viraja daha girmeden soğuk ter attırır bence.

Burak K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.burakkaya.net
Yumuşatırsanız yaylanma artar,yük koyduğunuzda sürtme yapar,virajlarda sıkıntı yaratır. Allah korusun viraja girerken veya virajdayken yaylanması kazaya sebebiyet verebilir.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yumuşatın gitsin, amortisör sertliği sizin arabanın yol tutuşunda herhangi bir olumsuzluk yaratmaz ki zaten ticari ve aksiyon dolu hızla viraja girme olayınız olmaz. Standart yaylarınız sert ise amortisörlerin yumuşaklığını dengeler.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
boş kullanıyorsanız yaptırılabilir. lastik basınçlarını düşürün biraz belki faydası olur.
fazla yumusak amortisor gerektiğinde darbeyi yumuşatamayıp takoza vurup geri zıplamasına sebep olabilir ki buda gerçekten hiç istemeyeceginiz bir durum olur. o durumda heleki virajdaysanız korkudan şakaktan incebir ter dökülebilir ;)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
eski doblolardaki gibi viraj demirinin sert olmasından kaynaklanmasın zıp zıp olması

qosmio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eski doblolardaki gibi viraj demirinin sert olmasından kaynaklanmasın zıp zıp olması

Değil. amortisorden yapiyor..

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 22:58 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 22:57 ----------

Yorumlara teşekkür ediyorum. Bu işlemi forumda yaptiran varmi acaba?

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta sert olsun sağlam olsun bana göre. Opellerin de süspansiyonu serttir ama yola tutuşu iyidir. Yanlış anlama ama fiorino lar biraz hafif kalıyor özellikle virajda felan çok güvenemiyor insan. Ondan dolayı bence olduğu gibi kalsın derim. Ama yine de bi sor soruştur belki başka bi çözüm yoluna da ulaşabilirsin

Burak K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.burakkaya.net
Değil. amortisorden yapiyor..

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 22:58 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 22:57 ----------

Yorumlara teşekkür ediyorum. Bu işlemi forumda yaptiran varmi acaba?

Yumuşatma değilde,ben C4'ün yaylarını sertleştirdim. Konfor falan hiç bişey kalmadı ama yol tutuşu arttı. Yumuşatma diye bir şey var mı bilmiyorum yeni amörtisör-yay takımı gerekebilir sanırım.