Akü iyi şarj gerekliymiş randıman verir mi?

murat.akan

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Üstad haftada bir 120 gidiyorsan akü bitmez bitiyorsa akü de sorun vardır araç koruma moduna geçer ama 10 15 gün bekliyorsan akü zayıflar o yüzden akü kutup (+) çıkar kafidir bu kadar beklemeye aracın daki bütün yağ aşağı iner mutlak 5 dakika bırak kendi kendine rölantide her zaman çalıştır en az yağın heryere ulasmadi için
Anladım hocam işimden dolayı 60 km gidip geliyorum her haftada bir demek ki akü gerçekten şarj olsa bile randıman almaz. Bu arada dipnot içinde sağolun dediğiniz gibi 5 10 dk bekliyorum hareket etmeden rölantide yağlansın diye.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Rsnshn

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Sizin ya Aküde sıkıntı var yada Araçta kaçak var ( orjinal olmayan teyp gibi mesela) benim arabada haftada bir yada 10 günde bir çalışır ve en fazla 10 km falan yaparım ama her seferinde akü canavar gibi basar
Eski aracımda dediğinizi yaşadım yazın hiçbir sıkıntı yoktu kışın 4 yada 5 gün çalışmadığında akü bitiyordu problem teyp den kaynaklanıyormuş

• Beğen

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Pandemi nedeniyle araçlarımızı eskisi kadar sık kullanamıyoruz. Bu durumda doğal olarak akülerin şarj ömrü de kısalıyor. Bir aracı kaç günde bir çalıştırmak gerekir diye bir soruyu da gerçekçi bulmuyorum. Kendimden örnek vereyim. Sürekli kullanmadığımız 2017 model Astra J aracımızı haftada veya 10 günde bir çalıştırıyorum, Araçta arka park sensörü haricinde başka bir eklenti olmadığı için sorun yok. 1991 Vectra A aracımızın aküsü bir yıllık, sonradan takılan sadece alarm sistemi var Son günlerde o da çok kullanılmadığı için bir haftadır aracı 2 günde bir çalıştırmazsak akü basmıyor. 2001 model Kango araç sık kullanılmasa da en çok kullanılan araç o. Şimdilik 5-6 gün kullanmasak bile sorunsuzca çalışıyor.
Sonuç olarak; Araçlarımızın yaşları, akü markaları, gittikleri mesafeler farklı olduğu için genel manada araçları rölantide çalıştırmak şarj için yeterli değildir. En sağlıklı şarj için mutlaka arada sırada da olsa uzun mesafe kullanılmalı, eğer kullanma imkanı yoksa ben de kutup başının sökülmesinden (hatta mümkünse aküyü oda sıcaklığında olan yerde saklamalı) yanayım. Ben tedbir amaçlı olarak bir tane de akü şarj cihazı aldım.

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Pandemi nedeniyle araçlarımızı eskisi kadar sık kullanamıyoruz. Bu durumda doğal olarak akülerin şarj ömrü de kısalıyor. Bir aracı kaç günde bir çalıştırmak gerekir diye bir soruyu da gerçekçi bulmuyorum. Kendimden örnek vereyim. Sürekli kullanmadığımız 2017 model Astra J aracımızı haftada veya 10 günde bir çalıştırıyorum, Araçta arka park sensörü haricinde başka bir eklenti olmadığı için sorun yok. 1991 Vectra A aracımızın aküsü bir yıllık, sonradan takılan sadece alarm sistemi var Son günlerde o da çok kullanılmadığı için bir haftadır aracı 2 günde bir çalıştırmazsak akü basmıyor. 2001 model Kango araç sık kullanılmasa da en çok kullanılan araç o. Şimdilik 5-6 gün kullanmasak bile sorunsuzca çalışıyor.
Sonuç olarak; Araçlarımızın yaşları, akü markaları, gittikleri mesafeler farklı olduğu için genel manada araçları rölantide çalıştırmak şarj için yeterli değildir. En sağlıklı şarj için mutlaka arada sırada da olsa uzun mesafe kullanılmalı, eğer kullanma imkanı yoksa ben de kutup başının sökülmesinden (hatta mümkünse aküyü oda sıcaklığında olan yerde saklamalı) yanayım. Ben tedbir amaçlı olarak bir tane de akü şarj cihazı aldım.
Savaş abiye katılıyorum. Akü başını sök tak yapmaya üşenen arkadaşlar elektrik kesici şalter taktırabilir. Hatta bu şalterlerin anahtarlı olanını taktırırsanız aracın çalınma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz arkadaşlar.

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Bende inci Taurus 60 Amper akü aldım 11 kasım 2020 tarihinde 1 ay geçti geçmedi sabah araba marş basmadı akü boşalmış elektrikçime götürdüm aküyü de o tavsiye etti ve o takmıştı marş motoru şarj dinamosu bakımları yapıldı kaçak testin de 5-6 arası çıkıyor aküyü tekrar şarj edip taktılar sonra 10 gün karantina sürecine girdik yattı araba 11. Gün ilk Marşta tık diye aldı iyi sorun halloldu derken 3,5 günlük kısıtlama sonrası bu sabah yine marş basmadı ve akü boş yine götürdüm kaçak testi aynı şekilde 5-6 arası şarja koydu bana da çıkma akü taktı birde böyle deneyelim 1 ay dedi bana mantıklı gelmedi ama tamam dedim sanırım yeni aldığım aküde sorun var bakalım değişecekler mi

aracın marş basmaması kadar sinir bozucu bir şey yok acil bir durum olsa ortada bırakır adamı

murat.akan

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Üstad haftada bir 120 gidiyorsan akü bitmez bitiyorsa akü de sorun vardır araç koruma moduna geçer ama 10 15 gün bekliyorsan akü zayıflar o yüzden akü kutup (+) çıkar kafidir bu kadar beklemeye aracın daki bütün yağ aşağı iner mutlak 5 dakika bırak kendi kendine rölantide her zaman çalıştır en az yağın heryere ulasmadi için
Hocam + kutbunu değil de - kutbunu çıkarınca fark eden bir durum var mı? Zira kitapçıkta bugün (-) kutbunu sökün yazdığını fark ettim uzun süre kullanılmayınca.bir kaç usta da aynı şeyi söyledi - sökün diye
Teşekkürler

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
(-) sökmek daha mantıklı zira sökülen (+) kutup başı kazara aracın metal bir yerine temas ederse şase yapar o nedenle (-) kutup başının sökülmesi öneriliyor.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
(-) sökmek daha mantıklı zira sökülen (+) kutup başı kazara aracın metal bir yerine temas ederse şase yapar o nedenle (-) kutup başının sökülmesi öneriliyor.
Elektrik yoksa + sökülse birle bir yere değse şase yapmaz çünkü artı boşta zaten üstad

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
+ şase yapmaz sonuçta enerji aküde ama - sökülmesi her zaman iyidir.

çünkü + aküye takılınca takma esnasında akım gider gelir oda bir kaçak yada bozulmaya sebep verebilir o nedenle - sökülmesi her zaman daha sağlıklıdır.

• Beğen
Tepkiler: smihci ve Kaan.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
  • Beğen