Aksın araya giren şanzıman vidası(Allah korudu)

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba;

Son 2 haftadır özellikle rolantide giderken cır cır diye çok hafif bir ses duyuyordum ama pek dikkat etmedim açıkçası.Ta ki bugün ses rahatsız edici boyuta gelene kadar.Biraz önce (saat 1 gibi) açık olan ve samimiyetimin olduğu ustam araca baktı ve sonuç;

şanzımanı sıkan vidalardan arkadaki vida çıkmış! ve aks boşluğuna düşmüş.Vida orada dönerken bu sesi çıkartıyormuş.Görünce şok oldum tabiki, usta çok şaşırdı, "Allah korumuş bu sıkışsa büyük bir kaza bile yapabilrdin" dedi ve araçta oluşabilecek hasar hakkında "Şanzıman, difransiyel, volant ve bağlı bulunduğu hemen herşey parçalanırdı" dedi.Çok şaşırdı vidanın sıkışmamasına çünkü bende gördüm ve sıkışmaya çok müsait bir yerde.Vidayı çıkardık, Allahtan bir hasar yok.Derin bir oh çektim...Yarın gidip son olarak o vidaları sıkan ustama anlatacağım.Bakalım ne cevap verecek.

Siz siz olun aracınızdaki en ufak anormallikte hemen tedbirinizi alın ve kaynağı bulun.Varsın pimpirikli desinler.Ya ben dün Samsuna giderken yolda sıkışsaydı!!! Allah korudu çok şükür.

Hepinize arızasız,kazasız,belasız sürüşler dilerim...

buraqh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir vida nelere maal oluyormuş az daha ustaların da bazen kafası dalgın olabiliyor aracı bakımdan aldıktan sonra incelemkte fayda var ancak ulaşılmayacak bir yerdeki vidanın sıkı olup olmadığınıda kontrol etmek bizim işimiz değil onunla geçmiş olsun.

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burak bey, Kemal bey çok sağolun büyük tehlike atlattık çok şükür.Mübarek günün hürmetine kurtardık.

OnunAdıHektor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence o vidaları sıkan ustayada atar yapmayın... çünkü yeni takılan ''usta vidası'' derler aracın orjialındeki gibi değildir, malzemesi daha kaygan ve titreşimden zamanla çıkabilen bir vida... fabrika vidası ise sıcak makinelerle ve aliminyum yumuşaklığını andıran vidalarla sıktıkları için adera perçin gibi sağlam oluyor... gerçekten ucuz atlatmışsınız.. kazasız belasız vidasız inşallah :)

haloon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Büyük geçmiş olsun Allah korumuş biraz pimpirikli olmak lazım bencede yoksa sonuçları kötü olabiliyor.

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok sağolun, usta zaten arkadaşım :) Gider, gelir problem olmaz.Gitmişken ufak tefek bakımıda yapılsın :D

gt7463

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun arkadaşım benimde başıma benzer bir durum geldi. vectra a gt aracımın rot başlarından direksiyon kutusuna bağlanan vidaları neredeysen düşmek üzereyken farkına vardık. aksini düşündüğümüz taktirde yolda giderken direksiyonun hiçbir fonksiyonu kalmıyacakmış :(