Akaryakıta ÖTV Zammı

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (I) Sayılı Listede Yer Alan Bazı Mallarda Uygulanan Özel Tüketim Vergisinin Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girmiş.

Özetle LPG'de dahil olmak üzere yakıt türlerinden litre bazında sabit tutarda alınan ÖTV miktarı 20 Krş. arttı.

Konut tesliminde ise Nisan ayına kadar olan teslimlerde KDV %18'den %8'e düşürüldü.

Şu an itibariyle Ankara'da benzinin litresi 4,70; LPG ise 2,30 civarında. İstasyonlar itibariyle fiyatlar değişiyor 3 aşağı 5 yukarı.

Görünen o ki bir vergi gelirinden yapılan feragat, diğer bir vergi türünün artırılmasıyla karşılanacak.

EPDK raporlarındaki verileri esas alırsa eğer, 2015 yılında satılan toplam LPG miktarı 4.061.064 ton, yani yaklaşık 7.520.488.889 litre demek bu.

Bu yılda aynı miktarda LPG satılacağını varsayarsak, Devletin kasasına sırf bu 0,20 TL'lik artışla sadece LPG'den 1.504.097.778 TL para girecek.

2015 yılında tüketilen diğer akaryakıt türlerini de dikkate alırsak toplam da 5.500.000.000 TL Devletin kasasına para girecek bu 20 Krş.'luk farktan dolayı.

Öte yandan konut satışında yapılan KDV indirimi ise doğrudan müteahitlerin cebine gidecek, vatandaşa yansıtılmaksızın.

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Haram zıkkım olsun. Sadece pazar günleri kullandığım arabamı artık sadece içini temizlemek için kullanacağım. Bu nedir ya bir önlerinde edilmediğimiz kaldı.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Demir köprünün orada Kadoil var. Akköprünün orada da Kadoil var. Bir de Ulustaki çevik kuvvetin orada bir petrol var. Son olarak da Kırıkkale yolunda ucuza benzin satan yerler var. Cuma günleri ekstra indirimli de satıyorlar. 10-15km fazla gidin gidin oralardan alın. Yakıtlarında bir problem de 3-4 kere değil onlarca defa benzin aldım bir problem yaşamadım, üstelik sirkülasyon fazla olduğu için diğer yerlere nazaran daha taze benzin oluyor.

Son olarak, ne olursa olsun bu memlekette herkes dişini sıkıp 1 ay otobüs-dolmuş-metro kullansa bakın nasıl indirim üstüne indirim geliyor.

Darbe oldu diye eve girmeyen adamlar bu zamlara karşı sessiz sedasız duruyorlar ya, tiksiniyorum onlardan.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şimdi birileri diyecek ki yollar arabadan geçilmiyor, araba lüks ev ise ihtiyaç o nedenle evlerin vergisinin düşürülmesi akaryakıtın vergisinin artması iyi oldu. Böyle düşünenleri tapu dairesine bekliyorum, özellikle büyük şehirlerdeki tapu kuyruklarını görmeleri için. Tapuda kaçırılan verginin haddi hesabı yok. Diğer yandan araba lüks diyenlere bir de sorum var; KDV'si "0" olan pırlanta temel ihtiyaç mı?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi birileri diyecek ki yollar arabadan geçilmiyor, araba lüks ev ise ihtiyaç o nedenle evlerin vergisinin düşürülmesi akaryakıtın vergisinin artması iyi oldu. Böyle düşünenleri tapu dairesine bekliyorum, özellikle büyük şehirlerdeki tapu kuyruklarını görmeleri için. Tapuda kaçırılan verginin haddi hesabı yok. Diğer yandan araba lüks diyenlere bir de sorum var; KDV'si "0" olan pırlanta temel ihtiyaç mı?

Aklı başında olan birisinin söyleyeceği şey değil arabanın lüks olması. Eklemek istediğim hatta düzeltmek istediğim bir şey var. Akaryakıttan zaten devletin kasasına yüklü miktarda para giriyordu, başlığı açan arkadaşın yazdığı rakamlar ilave girecek miktar.

Ben bu memlekette bu şartlar altında yaşamayı hak etmiyorum, ilk fırsatta arkama bile bakmadan çekip gideceğim ya da bende yiyici tayfaya katılıp bu işin kaymağını yiyeceğim. Durum böyle, yapacak bir şey yok.

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aklı başında olan birisinin söyleyeceği şey değil arabanın lüks olması. Eklemek istediğim hatta düzeltmek istediğim bir şey var. Akaryakıttan zaten devletin kasasına yüklü miktarda para giriyordu, başlığı açan arkadaşın yazdığı rakamlar ilave girecek miktar.

Ben bu memlekette bu şartlar altında yaşamayı hak etmiyorum, ilk fırsatta arkama bile bakmadan çekip gideceğim ya da bende yiyici tayfaya katılıp bu işin kaymağını yiyeceğim. Durum böyle, yapacak bir şey yok.

Ben de dahil olmak üzere son zamanlarda çevremdeki herkes ilk fırsatta bu ülkeden gideceğim diyor. Bir süre ABD'de yaşadım, orda benzinin galonu (1 galon yaklaşık 4 litre) 2,20 dolar. Yani benzinin litresi Türk Lirasıyla 1,70 TL. İşin içine satın alma gücünü de eklersek benzinin litresi 50-60 Kuruşa denk geliyor. Benzin onlara göre o kadar ucuz ki manuel vites araba nerdeyse hiç yok, hayatımda ilk defa otomatik vites tır gördüm orda.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de dahil olmak üzere son zamanlarda çevremdeki herkes ilk fırsatta bu ülkeden gideceğim diyor. Bir süre ABD'de yaşadım, orda benzinin galonu (1 galon yaklaşık 4 litre) 2,20 dolar. Yani benzinin litresi Türk Lirasıyla 1,70 TL. İşin içine satın alma gücünü de eklersek benzinin litresi 50-60 Kuruşa denk geliyor. Benzin onlara göre o kadar ucuz ki manuel vites araba nerdeyse hiç yok, hayatımda ilk defa otomatik vites tır gördüm orda.

Gittiğinize göre şunu da fark etmişsinizdir 4 silindirli araba sayısı da az ve V6 motorlar ekonomik olarak tabir edilir :)

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
bende sıksık almanyaya gidiyorum. ordada en küçük motor 2.0 ve hemen hemen herkes benzinli araç kullanıyor. bu ülkeden kaçacaklardan biride benim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Dün gene mi öptüler ya? Bu ne be, 24 saat içinde 3 ncü zam, pardon istikrar için fiyat ayarlaması yapılmış. Eeeee boşu boşuna beleş yenen hurmalar gün gelir tırmalar dememişler.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bayramlar da otobanların köprülerin bedava olmasının oradan gelecek gelirin düşmesinden dolayı bayram süprizi olarak 12 benzine zam geldi birde bayramdan önce ;) al sana kaynağın kaymaklısı. 1.79 olan LPG bile 1.85 çıktı bayram var diye :)