Airbag ışığı

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar. Geçenlerde Kocaeli'den Kırşehir'e gidiş - dönüş bir yolculuk yaptım. Otobandan giderken özellikle Sakarya tarafında yol çok düzgün değildi. araba sarsıla sarsıla gitti ve bunun sonucunda yolculuk esnasında maalesef airbag ışığım yandı. arabayı benzinliğe çekerek koltuk altındaki soketleri düzeltmeye çalıştım ancak airbag ışığı sönmedi. Bu konuda ne yapabilirim? Bu arıza ışığını söndürmek için mutlaka opcom bağlamak şart mıdır?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Tayfun hocam opcom ile en azından hangi koltuktakinin arızalı olduğunu görürsünüz. Ona görede sokete müdahale edip çözüm bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu haliyle malesef deneme yanılmadan öteye gidemezsiniz gibi duruyor.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tayfun hocam opcom ile en azından hangi koltuktakinin arızalı olduğunu görürsünüz. Ona görede sokete müdahale edip çözüm bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu haliyle malesef deneme yanılmadan öteye gidemezsiniz gibi duruyor.
Hocam bildiğim kadarıyla arıza ışığı yandıktan sonra müdahale edilse bile illa ki opcom cihazını bağlayıp silmek gerekiyor değil mi?

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
günceldir..

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam bildiğim kadarıyla arıza ışığı yandıktan sonra müdahale edilse bile illa ki opcom cihazını bağlayıp silmek gerekiyor değil mi?

Olurmu hocam sanki sorun çözüldüğü anda ışık sönüyor olarak biliyorum ben. Beyinde arıza kaydı tutuluyordur o ayrı ancak sistem faal durumdaysa ışık sönecektir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Yanlız aracın aküsü takılıyken öyle oynamasanız daha iyi mâzallah tetik alır filan

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yanlız aracın aküsü takılıyken öyle oynamasanız daha iyi mâzallah tetik alır filan
çok oynamadım hocam dokundum biraz hani iletimsizlik yapmışsa otursun yerine diye çünkü çok titreşimli bir yoldu. Hala ışık yanıyor bakalım müsait zaman servis yolları taştan gibi duruyor.

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam bende de yanıyor. Ben cihaza bağlattım sebebi yolcu koltuğu ped sensöründen denildi. Bu benim araçta kronik sorunmuş, Çözüm değiştirmek istesen çok yüksek fiyat istiyorlar en az 1000-1500 tl gibi...
Koltun üzerinde bulunan ped ağırlık sensörü olduğu ve kablolarında temazsızlıktan kaynaklı.. Buraya giden kabloya diyot atarak sanki koltukta oturan varmış gibi devreyi tamamlayıp ışığı söndürebilirsiniz diyen oldu. Fakat bunu yapan aklı başında birisini bulamadım.

Sonuç olarak cihaz bağlama yapmadan sorunu bulamazsın. Koltuk sensörü ise de çözüm yolu yok... Sadece devre tamamlama için diyot kullanmaktan başka care de kalmıyor.

Bazı arkadaşlar diyot bağlayınca kaza anında airbag açmaz diyor. Hatalı yorum yapıyorlar. Bu halde yolcu tarafında birisi otursa da oturmasa da sistem o kişiyi algılamıyor zaten, En azından diyot atınca kaza anında her türlü airbag açmış olur diye düşünüyorum.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Kadir hocam benim sarsıntılı bir yolda giderken birden oldu. Dediğiniz gibi değildir inşallah basit bir algılama problemidir.

Bu arada bugün muayeneden geçtim. Sıkıntı olmadı. Hatta muayene kağıdına hafif kusur olarak yazılmadı bile..