Afl Lambaları Servis Gerekli YARDIMMM

ovozsan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba
2012 Astra J cosmo Aracım var
sol ön farda buğu ve içeri su alma problemi vardı tamiri yaptırdım. tamir sonrası AFL lambarı servis gerekli diye ekranda hata cıkıyor. kontagı kapatıp actıgımda duzelıyor. genellikle sabahları veriyor arızayı.
merceklerin saga sola ve aşağı yukarı dönüşleri çalışıyor. Yanmayan ampül de yok.
aracı bilgisayara bagladıgımızda " B1461 Sol Far Yatay Motor Devresi Kısa Devre " şeklinde hata gördük. herşey çalışırken neden hata verir bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

Farların adaptasyon yapılması gerekebilir dediler Opel yetkili servisine sordum adamlar direkt farın yenisiyle değişmesi gerekir dediler sanki 3-5 tl lik parçaymış gibi. adaptasyon kalibrasyon falan yapılmıyor dediler.

bu konuda yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim.

miralay

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Viraj aydınlatmalarınız yanıyor mu? Viraj aydınlatma ampulleri kesikse aynı hatayı veriyor. Geçmiş olsun.

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
sorun bizdede çıktı ilk çalıştırıldığında sorun yok araç gitmeye başlayınca motor ısınınca otomotik modda sol far sönüyor ve uzunlar çalışmıyor manuel de de uzunlar çalışmıyor(araç ısınınca araç kendini korumaya alıyor ) bazen normal havalarda da yapar ampül değişdik olmadı beyin değişdik olmadı mercek motoru değişti olmadı çıkma far aldık yine sorun çözülmedi 15 tane elektirikçi çözemedi en son izmir ata sanayide elektirikçi uğur usta sorunu buldu işte sanatkar sorun sigorta kutusu tüm arkadaşlara söylüyorum sorun olduğunda sağ ampülü sol ile değişin sorun gitmezse sağ far beynini sol ile değişin yine sorun devam ederse sigorta kutusu na baktırın aklaşık 2 haftadır sorunu araştırdık girmediğim site kalmadı rusca ispanya siteleri dahil yok ampül yok beyin yok mercek motoru yok sol teker yanı braketi hepsi boş çıktı çözemedik çözende zahmet edip yazmamış insanlar ne kadar bencil sadece size yardımcı olmak için üye oldum bilgi güçtür ve paylaştıkça anlam kazanır

arız kodları ise b0984 sol far ışık dağıtım denklaşörü kontrol devresi
b2575 sol far kontrol devresi
u1511 lın busta cihazla iletişim kaybı
sonuç sigorta kutusu tamir görmeli çiğli ata sanayi dürüst adam uğur usta 5545860547

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
1 eğergiderken yada dururuken uzunları yaktığınızda direk hata veriyorsa farın içinde bulunan perdeyi hareket ettiren motor sorunludur ve büyük ihtimal tozlandığından çalışmıyordur resimde de ki perde motoruna (insigniaların depo kapağında da var oda aynen tozlanır ve zamanla çalışmaz depo daki motora ise ulaşmanız için davlumbazın sökülmesi gerekecek) ulaşabilirseniz elinizle biraz hareket ettirin ve 404 pas sökücü kullanın ve perde motorunun ünitesinde mavi bir soket var resim 4 (ampülü söktüğünüzde göreceksiniz resimdede var ) biraz oynatın yada çıkartabilirseniz çıkartın takın

2 Eğer uzunlar ara sıra çaliyor sonra far sönüyorsa bir yerde temassızlık kısa devre voltaj yüksekliği voltaj düşüklüğü vardır ve araç kendini korumaya alıp ampülü söndürüyor onun için kablo demetlerine soketlere ( akü yanındaki sigorta kutusu 37 38 50 51 soketlerini resim 1 )rölelere ve sigortalara bakmak gerekir bununla birlikde ampüller d1s 55 60 wolt dan yüksekse araç yine söndürebilir yüksek voltajdan

1-opel-insignia-Motor-bolmesi-sigorta-kutusub93b4dd0bd17b4ec.jpg
2-opel-insignia-Pano-sigorta-kutusubd04bc0b16353ce5.jpg
3-Yuk-bolmesi-sigorta-kutusuc482326246d83780.jpg
4704996de04cdbc88.jpg
5be3a3a831582adb0.jpg

• Beğen
Tepkiler: Hasip

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
SONUÇ AMPÜLE TAKILAN SOKETİN ZAMANLA AŞINMASI ISINMAYLA YERİNDEN OYNAMASI VE TEMAZZSIZLIK SONUCU FARIN SÖNMESİ ÇÖZÜM AMPÜL SOKETİNİ AMPÜLDEN ÇIKARIN AMPÜLE GEÇEN DİŞLERİNİ DÜZELTİN WD 40 SIKIN VE YERİNE TAKIN TAKARKEN KOLAY DEĞİL BİRAZ ZOR TAKILMALIKİ YERİNDEN ÇIKMASIN BU KADAR SOKET AMPÜLÜNÜ TUTMASI İÇİN İZOLE BANT YAPIŞTIRMAYIN ARAÇ ÇALIŞTIĞINDA VE ISINDIĞINDA BANT ISINMADAN TUTAMAYACAK YİNE SOKET ATACAKTIR YADA TEMAZSILIK OLACAKTIR

BUNUN DIŞINDA SAĞLAM OLSUN DİYE AŞAĞIDAKİ LİNKDE BULUNAN MOTOR AKÜ YANINDAKİ SİGORTA KUTUSUNDA 37-38 -49-50-51 SİGORTALARINI KARGABURNU İLE ÇIKARTIP WD40 İLE YAĞLAYIP TAKTIM AYRICA FARIN İÇİNDEKİ PERDEYİ HAREKET ETTİRDİM VE OKISIMLARADA WD 40 SIKTIM DAHA SONRA DİREKSİYON SOL ALTINDAKİ GÖZLÜK KUTUSUNDAKİ SİGORTA KUTUSUNDAN 6-7 NOLU SİGORTALIRIDA ÇIKARTIP YAĞLAYIP TAKTIM AYRICA SOL FARIN YANINDAKİ KIRMIZI SOKETİDE ÇIKARTIP YAĞLAYIP TAKTIM KABLO DEMETLERİNİ FAR YANARKEN SIK SIK OYANTTIM TEMAZSIZLIK VARMI DİYE YOKTU

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
önce sol far söner sonra uzunlar hiç çalışmaz içerde ekranda mavi ısık yansa dahi uzunlar ve sol far yanmaz, stop edip çalıştırdığınızda sorun gidiyor ancak sonra yine başlıyorsa sorun far merceğine bağlı olan kibrit kutusu kadar olan devrede içinde motor var ya tozlandı yada kontrol devresinde kısa devre var onun değişmesi yada tamiri lazım, far mercek motoru kontrol devresi ayrıca satılıyormu bilmiyorum ben bulamadım , fırını 200 derceye getirip stop edeceğim fara folyo çekeceğim açılma yerlerine folyo çekilmez sonra fırında 5 dakika bekleteceğim sonra farı açacağım merceğe birleşik devreyi sökeceğim içini açıp bakacağım kontrol devresinde sorun yoksa içindeki motoru değiştireceğim sonra dyson extre silikonla kapatacağım zaten götüreceğiniz farcıda bunu yapacak sıfır fara 12 bin veremem olmazsa yurtdışından çıkma getirteceğim burdaki çıkmacılar 3.500 4.000 istiyor çıkmaya çoğusuda tamir görmüş açılmış bu parayıda vermem

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Aracı ilk çalıştırtığınızda hiçbir sorun yok uzunlar kısalar hepsi yanıyor 5 10 km bazen 15 30 km gittikden sonra ilk sol far söner arıza kodu (AFL SERVİS GEREKLİ )düşer sonra uzunlar hiç yanmaz sadece sağ kısa far yanar stop edip çalıştırtığınızda yine sorun yok ancak biraz gittikden sonra bence ısınmadan kaynaklı yine sol far söner uzunlar çaılışmaz tekrar stop edip çalıştırtığınızda yine sorun yok ama araç gittiğinde sorun veriyor dikkat edin ilk çalıştırmada sorun yok taki araç gitmeye başladığında (araç motor ısındıkdan sonra) farım hiç su almadı neler yapmadıkki ampül dediler beyin dediler sağ farın ampülünü ve beynini sol far ile değişdik sonuç değişmedi

1 akünün yanındaki sigorta tablasının altındaki kartta bazı yerler yanıyor (ısınmadan olsa gerek ) ve bağlantı kopuyor. Lehimle bağlantı sağlanınca düzeliyor.
2 far merceğine bağlı olan kibrit kutusu kadar olan devrede içinde motor var ya tozlandı yada kontrol devresinde kısa devre var onun değişmesi yada tamiri lazım
2. elde satılan farların hepsi açılmış tamir görmüş FAR DEĞİŞMEDEN LÜTFEN SORUNU ÇÖZEN ARKADAŞLAR PAYLAŞSIN

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Halen çözemedik ama sonuçtayız bilgi paylaşıyoruzki insanlar sömürülmesin kimsede kalkıpda sorunu çözsede çözümü yazmıyor
aracda herhangi bir kaza yada farda su alma buharlaşma yokken bir gün seyir halindeyken birden afl lambaları servis gerekli uyarısı çıktı inip baktığımda sol far yanmıyor uzunlar ise ne otomotik modda nede manuelde hiç çalışmıyordu sadece sağ kısa far sinyaller viraj lambaları çalışıyordu sonra bu hata sürekli çıkmaya başladı ama nerde ne zaman yapacağı belli değildi genelde araç belli bir km gittikten sonra 15-40 km arası yapıyor yani araç motor ısındığında stop edip çalıştırdığınızda hiçbir sorun yok ama araç ısınmışsa yani motor 5-10 km sonra yine veriyordu gittik oto elektirikçiye ön tamponu üstte 6 vida sol tekerde davlumbazda 3 vida sağ teker de davlumbazda 3 vidayı T20 tork anahtarla söktü tamponu tam sökmedi sağ beyni sol ile değişti sorun gitmedi sağ ampülü sol ile değişti sorun geçti ampül de sorun var dedi ampül aldık sorun yine çıktı beyin aldık sorun yine gitmedi daha sonra arıza kodları b0984 sol far ışık dağıtım denklaşörü kontrol devresi b2575 sol far kontrol devresi u1511 lın busta cihazla iletişim kaybı hataları sonucu mercek kontrol devresinin minik motoru değişecek dediler sıfırı satılmadığından far değişecek dediler çıkmalar 3.500 4.000 tl sıfırı ise 12.000 tl bu kadar fiyatlar yüksek asıl sorun ise çıkma far alsan yada sıfır sorun gitmese sorun başka yerdeyse ne olacak far elinde kalacak, neyse mercek kontrol ünitesini çıkarmak için farı sökmek şart dediler çok uğraşdık ama olmadı farı açmak zorunda kaldık (şimdi size farı sökmeden nasıl kontrol devresi nasıl mı sökülür T15 kısa alyan tork lazım 2 vidası var biri gözüküyor merceğe bağlı diğeri altta 2 delik var üstekinin içi boş en alttakinde vida var orda çalışmak çok zor onun için kısa T15 alyan tork lazım resimde var işaretledim ) farı söktük (farı 3 düz tornavida ile ısıtırak açtık farı sökerken üstten başlayın mercek altı en zor sakın ordan başlamayın acele etmeyin yoksa kıararsınız alt kısımlar sökerken mecbur kırılır önemsemeyin plastik kaynakla hal olur ve silikonla ) çıkma mercek kontrol ünitesi bulduk taktık dayson silikonla kapattık araç takviye kablo başlarıyla sıkıştırdık sonuç değişmedi yien arıza verdi araştırmaya devam ettim akünün yanındaki sigorta kutusunun altında lehimler araç ısınmadan atıyor yada yüksek voltajdan bakalım ne olacak

07a8b2c55152063212.jpg
9417b67532b7678cc.jpg

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve Cemil

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
aac9a3e69e5108d9aa.jpg
bb6db0ddf071f82da1.jpg

• Beğen
Tepkiler: Hasip