ABS, wallahi durmuo...

Um1t

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastikleri değiştirmem gerekio evet:(

ekremcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadsım abs yusunden bnde kac defa kaza yaptım ama yapman gereken sey frene basınca debrıyaja basmıcaksın araba ole yavaslıo ancak vıtes kucultceksın flean yoksa gıdıoo arc

ben dün televizyonda adını hatırlamadığım bir otomobil programında abs li ve abs iptalli yeni ford mondeo duruş testi yaparlarken seyrettim, sunucu güvenli sürüş uzmanıydı ve abs li araçlarda sert fren yaparken kesinlikle ayak debriyajda olmalı diyordu... (debriyaj ve fren aynı anda basılmalı diye üsteleyerek söylemişti ama sebebini belirtmedi, bir bildiği vardır umarım)

semihkarlav

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla arkadas sen o abs mi ne artik belki sorun baska birseyden kaynaklaniyodur.
herneyse kisaca sorun giderilene kadar gezme o arabada, yoksa yakinda helvani yiycez gibi gozukuyo bu gidisle

_ferhat_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
seni çok iyi anlıyorum ben megan la bu abs illeti yüzünden kaza yaptım şimdi de yokuşlarda falam hala aynı şey oluyor cidden lastikleri değiştirince sorun ortadan kalkıyor ise ben de en yakın zamanda lastikleri değiştirmem gerekecek

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben dün televizyonda adını hatırlamadığım bir otomobil programında abs li ve abs iptalli yeni ford mondeo duruş testi yaparlarken seyrettim, sunucu güvenli sürüş uzmanıydı ve abs li araçlarda sert fren yaparken kesinlikle ayak debriyajda olmalı diyordu... (debriyaj ve fren aynı anda basılmalı diye üsteleyerek söylemişti ama sebebini belirtmedi, bir bildiği vardır umarım)

debriaja basmadan freni köklersen araç durmadan önce motorub stop etme ihtimali çok yüksek. motor durursa eps (elektro servo hid. direksiyon) iptal olur kazık gibi olur, elektrik kesilir her şey iptal olur. o durumda ilerlediğini düşünürsen tam felaket. sebebi budur heralde.

1devil1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben abs den daha kısa surede durduruyorum arkadasların araba aynı hızda abs ıle durmuyo benden yaklasık 10 metre ılerde duruy o 90 km ıle gıderken 3-5 kere denedık :D

gerci ralli egitimi aldım bı ara onunda etkısı olabılır Ç:D

NEO19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya bence bu tartışma çok garip, yaptığınız kazaları ABS nin tekerlekleri çevirmesine bağlıyorsunuz siz mükemmel sürücülersiniz tabiki hata yapmazsınız zamanında tehlikeyi farkettiniz ve frene bastınız ama bu ABS olmasa!!, Normal fren olsa bence kızaklayıp bindirecektiniz. suçlu ABS, yağmuru bir havada ABS olmayan bir araçla ort 90 km hızla bir tehlike anında sert frene basınca ne olur hiç denediniz mi?

cglrkml

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence abs fren mesafesini kısaltmakta işe yarıyor neden diye sorarsanız tekerleklerin kilitlenip aracın kayması sonucu fren mesafesi fazlasıyla uzuyor ve ayrıca aracı ani bir frenleme esnasında yönlendirmek çok zor oluyor. Başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim geçenlerde ana yol üzerinde 90-100 km. ile giderken ara yoldan önüme bir kamyonet çıkacakmış gibi yaptı selektör yaptım kornaya bastım çıkmasın diye ama adam yavaş yavaş yola çıkmaya devam etti ben bir anda frene bastım araba en ufak bir şekilde kaymadı ben sağa doğru kırdım arabamı kamyonun kasasını sıyırıp geçtim direksyonu toparladım yoluma devam ettim. Babamda fiat marea var abs sistemi yok onda. Onunla bunun gibi bir kaza atlatmıştım ama araç maşallah bir kaydıki araba neredeyse ters dönecekti tutamadım bile direksyonu. Belki burada yeri değil ama şunuda söylemek isterim ben bu astraların ( g kasa ) kalkış anındaki hızlanmasından şikayetçiyim marea ya göre çok yavaş kalkıyor gibi geldi bana bunun sebebide sanırım gaz pedalında bir miktar boşluk olması babam ne zaman binse arabama kaldıramıyor aracı stop ediyor araba:)

_ferhat_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abs nin devreye girmesinin sebebi lastik miş gittim turanza er 300 aldım problem ortadan kalktı burdan arkadaslara sesleniyorum lastik tarihlerine bakın zamanı gelmiş ise hemen değiştirin farkı anlıyacaksınız