8 yıllık muhabbet kuşum bugün öldü

burak_1987

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
başın sağolsun

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayvanlar için baş sağlığı dilenir mi bilemiyorum ama acınız için üzüldüm...Tez zamanda unutmanız dileğiyle...

TuorAncalime

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir muhabbet kuşunu civcivken alıp 14 yaşına kadar beslemiş biri olarak yazıyorum hayvanları sevmediğim falan yok çok severim ama şu söyleyeceklerimde bi gerçek. Hayvanları küçücük kafese kapatıp bi muhabbet kuşu tropik iklimde 15-20 yıl yaşayabilirken bunu 10-12 yıla düşürmek sizce bencillikmi hayvan sevgisimi? Sorarım size? Hele bide kendi hatamızla ölümüne sebep olmak? Siz olsanız hapisanede önünüze tek çeşit yem ve en fazla 1 ayna yada 1 arkadaşınızla senelerce yaşamak istermisiniz? Bumudur hayvan sevgisi? BBG diye bi program vardı zamanında ünlüydü ilk dönemde yarışmayı kazanan melihi hatırlayanlar olucaktır sanırım. Son haftalarda ne hale geldiler 1 evde hatırlayanınız varmı?

Bence bu dünyada hayvaları sevmeyen insan vasfına ulaşamaz...

Son düzenleme:

selcukakinci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir muhabbet kuşunu civcivken alıp 14 yaşına kadar beslemiş biri olarak yazıyorum hayvanları sevmediğim falan yok çok severim ama şu söyleyeceklerimde bi gerçek. Hayvanları küçücük kafese kapatıp bi muhabbet kuşu tropik iklimde 15-20 yıl yaşayabilirken bunu 10-12 yıla düşürmek sizce bencillikmi hayvan sevgisimi? Sorarım size? Hele bide kendi hatamızla ölümüne sebep olmak? Siz olsanız hapisanede önünüze tek çeşit yem ve en fazla 1 ayna yada 1 arkadaşınızla senelerce yaşamak istermisiniz? Bumudur hayvan sevgisi? BBG diye bi program vardı zamanında ünlüydü ilk dönemde yarışmayı kazanan melihi hatırlayanlar olucaktır sanırım. Son haftalarda ne hale geldiler 1 evde hatırlayanınız varmı?

Bence bu dünyada hayvaları sevmeyen insan vasfına ulaşamaz...

benim ölen muhabbet kuşum senden bile özgürdü diyebilirim

selcukakinci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle üzüntünüzü paylastıgımı belirtirim.bir noktyada deginmek isterim.nerdeyse cocuklugumdan beri -6 yasımdan-evimde kus beslenirbundan önceki kusum 13 yasında artı ceyranda kaldıgı için hastalandı ondan sonraki kusum yani suan besledim de 98 yılından beri bizimle ve kusu aldıgımızda 2-3 yaslarındaydı.Ve suan da maşallah cok saglıklı diyebilirim.yeni 4-5 yaslarında genclere taş çıkartacak bir ihtiyar damızlık.

Benim anlamadıgım nokta su ; sizler kuslarınızı neden yıkıyorsunuz.bircok akrabam kuslarını yıkadıkları içi kaybettiler onlarada yıkamayın diyordum.burdan okudugum kadarıyladar sizler içindede yıkadıktan sonra kusu olenler var.

sokakata seceleri falan izlerseniz ufak su birikintilerinde gögüsleirni ve kanatlarını yılayarak temizlenirler ...aynen benim kusumda bu sekilde lavabo mutfak nerde bulursa bir cay tabagı tencere kenarı yerlerede oğadaki kuslar gibi yıkanıp kendini tmeizliyor.hiç olamdı ben elimi yıkarken elime isteyerek geliyo ve avumun içine kendisi giriyo.ben hiç bir zaman kafama göre kusu yıkamadım.o kendi yıkanma zamanını biliyor zaten.ve yıkandıktan sonra hemen kafesine gidip azıyla tüyleirni kendisi acıyo.

yani deneyimlerime göre kusun ölümüne sebep olan en öenemli 2 sey elimize alıp onun istemi dısında yıkamak ve kusu ceyranda bırakmak.

serhat haklısın aslında. daha öncede yıkamıştık çok kez. bişey olmamıştı. ama tam olarak neden öldüğü muamma. son zamanlarda biraz sakindi. nerdeyse hiç ötmüyordu, konuşmuyordu. tahminim bir hastalığı vardı, bunun üstüne yıkamak iyice kötü geldi galiba. keşke yıkamasaydım diycem ama olan oldu işte. birde ilk yıkamamız değildi, bişey olmaz diye düşündüm. ki yıknırken ölmedi, biraz kurulladık,sonra yumuşak bir bezle örttüm. her zaman yıkandıktan sonraki gibi hareket etmeden duruyordu. 10 dk sonra öldü.

MerifasT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başınız sağolsun üzücü bir durum benimde muahbbet kuşum var bi kere hastalndı uykularım kaçıyordu :S

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle üzüntünüzü paylastıgımı belirtirim.bir noktyada deginmek isterim.nerdeyse cocuklugumdan beri -6 yasımdan-evimde kus beslenirbundan önceki kusum 13 yasında artı ceyranda kaldıgı için hastalandı ondan sonraki kusum yani suan besledim de 98 yılından beri bizimle ve kusu aldıgımızda 2-3 yaslarındaydı.Ve suan da maşallah cok saglıklı diyebilirim.yeni 4-5 yaslarında genclere taş çıkartacak bir ihtiyar damızlık.

Benim anlamadıgım nokta su ; sizler kuslarınızı neden yıkıyorsunuz.bircok akrabam kuslarını yıkadıkları içi kaybettiler onlarada yıkamayın diyordum.burdan okudugum kadarıyladar sizler içindede yıkadıktan sonra kusu olenler var.

sokakata seceleri falan izlerseniz ufak su birikintilerinde gögüsleirni ve kanatlarını yılayarak temizlenirler ...aynen benim kusumda bu sekilde lavabo mutfak nerde bulursa bir cay tabagı tencere kenarı yerlerede oğadaki kuslar gibi yıkanıp kendini tmeizliyor.hiç olamdı ben elimi yıkarken elime isteyerek geliyo ve avumun içine kendisi giriyo.ben hiç bir zaman kafama göre kusu yıkamadım.o kendi yıkanma zamanını biliyor zaten.ve yıkandıktan sonra hemen kafesine gidip azıyla tüyleirni kendisi acıyo.

yani deneyimlerime göre kusun ölümüne sebep olan en öenemli 2 sey elimize alıp onun istemi dısında yıkamak ve kusu ceyranda bırakmak.

zaten bizimkide yıkanmak istediğini kendi suluğuna kanatlarını sokarak belli ediyor. Bizde ondan sonra ılık suyla hırpalamadan ıslatıyoruz ;) 94 senesinden beri kuş besliyoruz. arada bir çok kez huysuz oldukları için geri verip değiştirdiğimiz kuşlar oldu iki tanesini kaybettik bir tanesini yaşlılıktan birtaneside gaga taşı diye aldığımız şey alçıymış kursağına doldu ve elimizden bir şey gelmedi kaybettik ;) :sorry:

gh912

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok üzüldüm başınız sağolsun.Yalnız benimde muhabbet kuşum vardı zamanında biz hiç kendimiz yıkamamıştık, onun içine su dolan kutuya benzer bir şeyi vardı kafesine monte ederdik o kendi girip yıkanırdı ılık suyla.