60 Amperlik akü ne kadar sürede biter?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar buradaki arkadaşlar araç elektriğinden daha iyi anlar düşüncesiyle konuyu buraya açtım.

Sormak istediğim şu; astra j aracım var. 2012 model. Aracı sıfır aldım. Geçen sene de dahil olmak üzere 20-25 günlük tatillerde arac yattı. Bu kez biraz fazla yattı. Tam 2 ay oldu. 3 gün sonra dönüyorum. Aracın bu kadar yatacağını düşünmüyordum, geri döneceğim düşüncesi vardı kafamda bu nedenle hiç bir önlem almadan çıkmıştım 2 ay önce. Ancak geri dönme fırsatım olmadı.

Sormak istediğim şu; aracın üzerinde hiç bir ekstra elektronik donanım yok. Alarm yok. Edition yani boş donanım. Akü 60 amper bildiğim kadarıyla. Acaba akü kesin bitmiştir diyebilir miyiz?

Geçen sene 25 gün sonra geldiğim de tek marşta çalıştırmıştım. Bu sene aküyü değiştirmemi gerektirecek problem çıkartır mı? Bilgisi olan var mı?

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
araç yeni ve üzerinde akım çeken herhangi bir eklenti olmaması nedeniyle
yine tek marşta çalışacaktır.
kış olsa sorun olabilir.

Alixxx

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Benim araçta 2012 model ve üzerindeki akü nedense bitti ve değiştirmek zorunda kaldım. Araba 3-5 gün otoparkta yattı tık demedi sonra. Takviye yapıp çalıştırdım 1 saatlik yola gittim stop edip denedim ama gene aynı tık yok. Bende değiştirmek zorunda kaldım.

seremir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracımda 55 amper akü vardı tesisat yaptım orjinal teybini değiştirmeden sıkıntı yaratmadı multimedia teyple dğiştirince arac çalışmazken biraz oynadım marş bidaha basmadı.75 amper aküyle dğişimini yaptım+3,5 farad kapasitör taktım şuan için ii gidiyor bakalım

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aküdeki 60A 60Ah'dir, akünün kapasitesini belirtir tam karşılığı 60 amper saattir. Yani 60 amper çekiyorsa 1 saatte akü tamamen biter, 0.1 amper çekiyor ise 600 saatte.

Aracınızın durduğu yerde ne kadar akım çektiğini bilmek gerekir sorduğunuz soırunun cevabı için, bildiğim kadarıyla standart bir aracın durduğu yerde çektiği akım 0.01 civarında, buda %75 doluluk dersek 4500 saat yani yaklaşık 6 ay yapar.

Birde akünün kendi deşarj süresi vardır üzerinden akım geçmediği halde 25 derecede 8 ay, 35 derecede 4 ay sürede tam dolu bir akü boşalır.

Yani 60Ah %75 şarjda bir akü ortam 25derecede ve 0.01 akımla ortalama 3 ayda tamamen boşalır.

Saygılarımla

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Ayrıca C değeri vardır. Anlık vereceği ve alabileceği akımı gösterir

Sent from my iPhone using Tapatalk