6 aylık vergi skandalı yardımmmm!!!

prens_86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konuyu doğru yerdemi açtım bilmiyorum ama sorunum şu:
2006 model corsa van 1.3 cdti sahibiyim mtv hesaplamada aracımın 6 aylık vergisi 185.5tl görünürken vergi dairesine gittiğimde benden 326.5 tl aldılar. 185.5tl değilmi ben internetten bu sonucu aldım dediğimdede sen yanlış bakmışsındır dedi memur. ama aynı model araç sahiplerine sorduğumda kimi 185.5tl ödemiş kimide benim gibi 326.5 ödemiş bu işin doğrusu hangisi ve ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler.

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ruhsatta "Hususi oto" olarak geçmiyordur, o nedenle standart binek oto vergisi değil de ticari oto vergisi almışlardır.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük bir ihtimal ticari diye gözüküyordur.

prens_86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar anlatamadım zaten kamyonet olarak geçiyor aracım onu biliyorum. ama işin gerçeğini öğrendim ben. azami yüklü ağırlığı 1500 kg altında olanlar 185.5 tl imiş. üstünde olanlar 326.5 tl. ama benimki 14küsür yazıyo ruhsatta ilk fırsatta itiraz edicem vergi dairesine. aynı araçtan kardeşimdede var onunkinde 1545 yazıyo garip ama gerçek ona yapacak bişey yok.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu tür hatalarda ilk önce aracın tescil kayıtları inceleniyor, belgelerde bir hata varsa araç sahibinden yeni belge getirmeleri isteniyor. Benzer bir durum benim de başımda. Benim 1963 model, 4 kapılı sedan kasa bir otomobilim var, araç 50 sene evvel kayıtlara 17 M yerine yanlışlıkla "VAN" olarak geçmiş, o yıllarda bu tür hatalar fazla dikkate alınmadığı için sahipleri üzerinde durmamışlar. Ben kayıt düzeltmesi için itiraz ettim. Trafik şubesi benden aracın faturası/ithalat belgesi/gümrük şaadet belgesi gibi evraklardan hangisi elimdeyse onlardan birini görmek istedi, araç 50 sene evvel Türkiye'ye giriş yapmış, üstelik o belgelerin asılları onlarda olması gerekirken benden istemeleri (aracın dosyasında bu belgeler yoktu) kısaca "başka işin mi yok be adam" demektir :)

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben onu cokk ınceledım cok arastrdım fabrıkaya kadar aradım corsalar ıstıhap haddı dahılınde 1545 kılo gram oldugu ıcın 1501-3500 arasına gırıyor ve ınanmıcaksınız ama o koca ford f350 denılen aygır kamyonet ıle aynı vergıyı oduyorsunuz.. yanı van araca 4 sene bınersenız zaten normal 4 kapısı ıle aynı paraya gelıyor.. ve yas olayıda 1-6 7-11 olarak olması lazım vergısıde kolay kolay dusmuyor.. o az odeyenler palıo van felan olabılır..

prens_86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama benim ruhsatta azami yüklü ağırlığı 1427 yazıyor ve sorduğum bazı araç sahipleride( aynı araçtan ve modelden olanlar) 185.5 tl ödeyenler var. ama benden 326.5tl aldılar itiraz etmem gerekmiyomu koskoca ruhsat bunun kanıtı ve nereye müracat etmem gerekiyor? bu arada kardeşimin aynı araçtan onda 1545 kg.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ama benim ruhsatta azami yüklü ağırlığı 1427 yazıyor ve sorduğum bazı araç sahipleride( aynı araçtan ve modelden olanlar) 185.5 tl ödeyenler var. ama benden 326.5tl aldılar itiraz etmem gerekmiyomu koskoca ruhsat bunun kanıtı ve nereye müracat etmem gerekiyor? bu arada kardeşimin aynı araçtan onda 1545 kg.

Maliye kayıtlarında firmalar tarafından bildirilen teknik değerler baz alınıyor. Aklımda kaldığı kadarıyla bir zamanlar aynı sorun VW Caddy için de yaşanıyordu. Araç ruhsatlardaki bilgilerin birçoğu hatalı veya kasten yanlış yazdırılıyor, piyasada dolaşan bir çok 8 silindirli eski model amerikan araçlarının ruhsatlarına düşük vergi diliminden faydalansın diye 2000 veya 2500 cc yazdırılıyordu ;).

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta onların yanlısı vardır aynı model olcagını sanmıyorum onların modelı senden dusuktur 7 yası sagladıgından 2.dılıme gecıyodur.. bende cok arastırmıstım ordan bılıyorum sınır bı durum ama boyle