30 km bayıraşağı boşta frene basark indim

netses

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki birşey sorucam.
bende şöyle bir alışkanlık var, kırmızı ışık gördüğüm zaman diyelim kırmızı ışığı 300 mt reden gördüm çok az gaz verip kırmızı ışığa kadar boşta gidiyorum.

bu yaptığım dogrumudur.
eger benım her bosa atmam bana ekonmı kazandırmıyorsa bu davranısta mı kazandırmaz?

bence böyle bi durumda boşa atmakta yarar var

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rampa aşağıya yada örnek verildiği gibi ışığa 300-500 km boşa atarak sadece frenle durmak disk ve balatalara zarardan başka birşey değildir..

Özellikle rampa aşağı durumlarda ve uzun mesafe iniyorsanız sadece frenle inmek ağırlıklı olarak ticari (kamyon,otobüs)araçlarda görülsede lastiğinizin alev almasına yada gümlemesine neden olabilir..Dikkat edin gümleme diyorum..Lastik patlamasıyla gümlemesi çok farklı şeylerdir..Lastik patladığında lastiğin indiğini görüp kenarı çekip tamirat işlemini yapabilirsiniz..Ama gümleme olayında direkt olarak jantınız asfalta temas edeceği için kontrolü tamamen kaybedebilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir...

Ayrıca corsa c 1.3 cdti ler kitapçığında rampa aşağı viteste inildiği zaman yakıt tüketimi 0 gösteriyor...

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kavram kargaşası yaşıyoruz

inme patlama gümleme :kop: :p

şaka şaka demek istediğinizi anladım... ancak binek bir otomobilin lastiği gümleyecek kadar şişmez ısınmayla.