2001 Astra Sw Iç Aydınlatma Ve Mercek Modifiyesi.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 model ve Astra g diye geçiyor sanırım.Farlar yan sanayi far ve biraz tamirat geçirmiş.Yinede epey temizdi.Mercek işlemi mercek kapagı yapmaktan daha kolay oldu.Far tası yassı ve boyut olarak kısıtlı oldugu için epey uğraştım ama sonuçta kılı kılına kurtaran ve gayet yakıştığını düşündüğüm bir mercekli far çıktı ortaya.Araç rengi koyu lacivert far içinide lacivert yaptım.Mercekler boyut nedeniyle yeni nesil Valeo kullanıldı.İşte detaylar.

Merceklerimiz bunlar.

16.jpg

Far kesişme çizgilerinin alınmasından sonra mercek için delik açma işlemi yapıldı zımparanlandı ve uzun far hüzme tarafı maskelendi.

14.jpg

15.jpg

17.jpg

Boyama işleminden sonra mercek ayarı yapıldı ve silikonlama işleminden sonraki görünüşü.

18.jpg

22.jpg

Mercek kapagı için çok farklı çalışmalar yaptım ama güzel olmadı.Çok vaktimi aldı ve sonra orjinal mercedes mercek kapagını ve ek parçasını kesip biçip uydurmaya karar verdim.Kılı kılına ayar yapma olanagı olacak hale getirebildim ve sorunsuz halde monte ettim.

19.jpg

20.jpg

21.jpg

İlk denem ve işte sonuç.Sanırım bu hali bile gayet güzel görünüyor.

23.jpg

Boyama işlemi için zımpara sonrasında iç oyuk kısımların orjinal renginde kalmasına karar verdim ve çok uğraştırıcı bir maskelem işlem sonrasında ufak tefek kusurları ile gayet ideal bir sonuç aldım.

24.jpg

Boyama sonrası içimi rahatlatan ve oldu dediğim görüntüler.

25.jpg

26.jpg

Dış çerçevelerde aynı renge baoyandı.

13.jpg

Far yavaşça toplanmaya başlandı.

27.jpg

28.jpg

Camlarda silikon temizliği sonrasında cam oturma yuvasına iyice sürülen silikon sonrasında takıldı ve farın son hali.

29.jpg

30.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sinyal bölümünede amerikan park olsun diye her bir kısım için 6 turuncu led diye aldıgım smd led tam turuncu yani çıkmasada fena olmadı diyebilirim.

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Farın arka kapağı için işlemler yaptım,yine saklama kabı kullandım Fuşiden kalma idi bunlar işe yaradılar.Sinyal duyusu çok büyüktü fiş kısmını tıraşladım ve kabloyu soketleyerek bu sorunuda hallettim.

31.jpg

Km göstergesi ve iç aydınlatmalarda komple ledlendi.Km göstergesinde yine delikler deldim ve ledleri içe yerleştirdim.İbreler için ayrıyeten kırmızı led kullandım ve sonuç oldukca iyi oldu.

1.jpg

Kırmızı ledleri şeffaf pleksi kısımdaki ibrelerin geçtiği bölüme yerleştirdim.ama resimde çok net değiller.
sad.png

6.jpg

İlk deneme Beyaz ledler oldukca fazla ışık verdi.Son halinde ledleri 11.30volt olacak şekilde direnç ayarıyla taktım ve çok güzel bir sonuç aldım.Bütün kısımlarda son derece aynı hamojenliği aldım.Ne bir taraf parlak nede kısık.İbrelerin alt renk verici kısmında grimsi bir tabaka bulunmakta bu kırmızı renk için biraz zorlama oldu ama çok ideal bir ton ve parlaklık ile sonuç iyi oldu.Işık ayarı araç üzerinde orjinal olunca son derece güzel bir aydınlatma saglandı.

2.jpg

4.jpg

5.jpg

3.jpg

Kalorifer ayar kısmı ve far düğmesi kısımlarıda ledlendi.

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Resimleer 2 farklı telefon ile çekildi benim çektiğim resimdeki araç rengi tam görünüyor diger resimdeki (alttaki 3 resim) bu ana renk çok farklı çıkmış.

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

38.jpg

39.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çekebildiğim ilk duvar resmi.O an Araç yerinden kıpırdayamıyordu.

40.jpg

Gösterge resimleri.

36.jpg

37.jpg

Aracın orjinal kasetçalarınında iç ledleri beyaza çevrildi.Kaset okuyucu kafa iptal edildi ve audio ses girişi olarak uyarlandı.Notebooklarda kullanılan kulaklık jakında bulunan swich uçlarınada kaset mekaniğinin swich uçları baglanarak jack takıldıgında direkmen audio girişi devreye girecek.ayrıca bir kaset takılmasına gerek olmayacak.Şu an için içine mp3 çalar tipi bişiler ekleme fırsatı olmadı ilerde yapılacak.

Kullanılan beyaz ledlerin hazırlanmış hali.Telefonun yakın çekimi çok berbat kusura bakmayın.

42.jpg

Kaset çaların yeni görünüşü.

41.jpg

muayene için kenarlarını kırparak taktıgım halojen H7 ampuller sökülüp yerine 2004 bmw lerden sökülmüş D2s balast ve ampuller takıldı.Sinyal kısmındaki park ledleri aktif edildi ve park ampulü yerinede turuncu smd5050 ledden yaptıgım ledleri taktım.Geceuçuşu formulü ilede kendimce far ayarı yaptım.Tarih öncesi 2megalık cep telimin videosu ilede video çektim.

52.jpg

44.jpg

43.jpg

Binanın garaj yeri ama zemin alengirli bi tarafa 10 derece falan egimli.

50.jpg

Uzunlarda halojenlerde aktif durumda.

51.jpg

46.jpg

45.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

Videomuz.
http://s1135.photobu...nt=MOV07292.mp4

Aracın far voltaj kısmı korumalı,farlar açılınca 9 volttan başlayarak 12.40 voltaja kadar kademeli yükselen bir voltaja sahipmiş.İlk başta ben balastlar bozuk sanmıştım pırpır yaparak düzgün yanmaya başlıyordu.Ampulün biri osram biride philipsti ikiside aynı şekilde yanıyordu ve biraz ugraşıdan sonra yukarıda yazdıgım sorunu tespit ettim ve aküden direk balastlara hat çektim 2 adet 17 amperlik elimde bulunan rolelerin tetik ucunu orjinal far hattına bagladım ve aküden gelen ucuda roleden geçirip balastlara verdim sorun çözüldü.Şimdi saglıklı şekilde kullanılıyor.Opelin bu modellerinede xenon takanlar phlips ampul öneriyormuş görüşüm sırf bu sorun nedeniyle buna yöneliyor olmaları yönünde.

Farlardan oldukca memnun söylediği uzun far kısmını hemen hemen ikaz haricinde kullanmadıgı yönünde.

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok başarılı bir uygulama. Gerçekten çok iyi bir iş çıkartmışsınız. Çok beğendim.Bixenon merceklerle karşıdakileri rahatsız etmeden çok iyi bir aydınlatma olmuş.İbrelerde aynı şekilde çok hoş.

Elinize sağlık.Kazasız belasız sürüşler.

samet59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geceuçuşundan tanıyorum sizi çok başarılı bir uygulama içim gidiyor yapmaya :D

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oktay abi çok güzel iş çıkartmışsın eline emeğine sağlık :rakir:
tam benim isteyipte bir türlü yaptırmadığım uygulama.
abi ben arabamın far aydınlatmasından hiç memnun değilim cdx lerin genel özelliği
onun için yan sanayi cd farı alıp içine megan 2 merceğiyle beraber xenon takmak sizce nasıl olur veya olabir mi ?
evimde internet olmadığı için akşamları giremiyorum sabah bakarım cevabınıza saygılar.....

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Megan 2 merceğine verecegin Emeği bi-xenon mercege ver tam degsin.Ha halojen kullanıcam diyorsan halojen bi-xenon mercekler var onu al ve işlemini yap.Pişman olmazsın.Aracında far yıkamada var tak bi-xenon ışıgın keyfine var.

Samet bey içinizdeki heyecana kulak verme zamanınız gelmiş gibi sanki.

samet59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
üniversite sınavından sonra Oktay abi (beyli konuşmayı pek sevmiyorum yapım ve yaşım gereği umarım yanlış anlamazsınız) çok deli projeler bekliyor tabi sizlerinde yardımlarıyla

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Megan 2 merceğine verecegin Emeği bi-xenon mercege ver tam degsin.Ha halojen kullanıcam diyorsan halojen bi-xenon mercekler var onu al ve işlemini yap.Pişman olmazsın.Aracında far yıkamada var tak bi-xenon ışıgın keyfine var.

teşekkür ederim abi bilgilerin için bu dediğin bi-xenon ışığı ne kadardır merceğiyle beraber daha doğrusu bu bana kaça mal olur.

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
olağan üstü bir çalışma olmuş. elinize emeğinize sağlık. umarım sorunsuz bir şekilde uzun süre zevkle kullanırsınız.