20.000₺'ye kadar araç tavsiyesi ve Volvo karmaşası

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar;

Yeni düğün yaptım, kafamız rahatlamışken bir araç alalım diyoruz eşimle.
Bütçemiz 20.000₺ civarı.
Öncelikle mutlaka otomatik olmalı, eşimde kullanacak aracı.
Ben ilk başlarda küçük sınıf bir araç almayı düşünüyordum ama sıkça uzun yol yapacağız. Özellikle Nevşehir-Diyarbakır arası. O yüzden üst segmentlere aklım takılıyor. Biraz dolu olsun derken fiyatlar bi anda 30.000₺'leri geçiyor.
Aklıma her ne kadar B5 passatlar gelse de 20.000₺'ye temiz bir 1.8T bulmak zor gibi.
Araştırırken S40'ların aslında aradığım araç olduğunu gördüm. Fiyat olarak, özellik olarak, sağlamlık ve güvenlik olarak ve güç olarak harika araçlar.
Ama'sı var ☺️ volvo işte ☺️ Arkadaşlar 2000 model civarı temiz bir 2.0T alsam beni bekleyen macera nedir? ☺️ Öğretmenim. Bütçe ve imkanlar belli☺️
Temiz güzel bi B5 Passat bulsam 20.000₺'ye kafayı hîç kurcalamayacağım. Ama bulamadık. Volvo hakkında ve beni bekleyecek muhtemel macera hakkında fikirlerînize ihtiyacım var.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
20bin lira verecek olduktan sonra S40 T4 alınabilir, turbo-hortumlar-manifold ve silindir kapağı temizliği gibi masraflar açabilir. 2.0T almak istediğiniz taktirde temiz ve risk barındırmayan bir araba sahibi olabilirsiniz, T4 kadar yüksek basınçla çalışmadığından ve kullanıcı kesim aracı daha sakin kullandığından hem turbo hem motor olarak tedirgin olmadan kullanırsınız. Eğer risk oranını daha da düşürmek isterseniz 2.0 140hp olan modeller de sizi tatmin edecektir, vectra b 2.0 dan belirgin olarak daha iyi gidiyorlar. S40 T4 harici pek macera sayılmaz, çünkü T4 serisi yer uçağı pilotları tarafından kullanılıyor, apaçi maduru olma riskiniz var :)

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2.0 lagunada olabilir. Volvo tam bi kumar parcasi astronomik pahali kalas gibi geliyor bana nedense :)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Volvo görüntü olarak kalas gibi evet sportif bi görüntüsü yok ama bu fiyaya da bu sağlamlıkta, donanımda araç yok piyasada.
T4 macera olur derseniz 2.0T'ler de yeter bana. Parça olarak eski model olduğu için çıkma vs bulunur sanırım. Diğer balata filtre gibi bakım parçaları da çok zor bulunmasa gerek ama fiyat olarak nasıldır acaba?

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Porsche cayenne gibi bir arabanın bile filtre balata disk gibi parçaları normal bir arabanın 2misli fiyata satılıyor. Volvo da öyle pahalı değil rutin bakım parçalarında. Laguna önermek isterdim ancak otomatik RXT laguna olmadığını sanıyorum, eğer var ise 2000-2002 arası F4r motorlu lagunalar şuan bindiğim vectra C dengi donanıma sahiptir, özel ilgi alanım :) Hatta forumu sürekli takip edenler bilir, bordo renkli bir laguna paylaşmıştım zamanında...Görenin hasta olduğu kendimin kıskandığı piyasası ucuz bir araba...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2005 s40 var bizde. Babamin dayisinin araci arabanin orjinal triger seti serviste 650 tl+ iscilik dediler ucarak kactik :) bazi parcalarini bulamayabilirsiniz. Ornegin on panjurun cikmasina bile 300 tl cekmislerdi. Ne diyonuz olum diyodum cikmaciya az kalsin :)

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Renault Laguna önermiş ama ben tavsiye etmem. Zaten Volvo'ya özellikle S40 serisine yoğun bir ilgim var. Ayrıca Renault'un 90'lı yıllarındaki modelleri kendine göre sağlam olsada ben triger kayışına 200 daha verir iskandinav aygırı volvo alırım. Tercih konusunda benim tavsiyemde Mert gibi 2.0 T 160 hp yada 2.0 atmosferik 140 hp olur. T4 performans açısından her iki modeldende üstün görünsede bazı kesim böyle araçlarda 200 beygir 300 tork görünce direk rolling arabası olarak düşünüp veriyor odunu sonrada büyük sorunları oluyor ama şöyle temiz kullanılmış 1. elden garaj arabası olursa kesinlikle alınır ilerde de ne motor ne kaporta nede yürüyen aksam size sorun yaşatmaz. Zaten bu kasaların özellikle T4 , T5 gibi motorlar yüksek basınç altında çalıştığı için birde yapısal açıdan sağlam olduğu için kolay kolay fransız ve alman arabası gibi sorunda yaşatmaz mesela bende zamanında spor araba telaşına girip Tigra almıştım arabanın üstünde lpg bile olmadığı halde hayatım sanayide geçmişti .

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
o paraya aldıgınız otomatık ust segment araba ocagınıza ıncır agacını dıker

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
volvoya bir binen pişman birde binmeyen :D
kullanmayan bilemez bizimki focus motorlu ama ya ne bileyim arabada bir şeyler eksik gibi. ne mutlusun ne mutsuz. ne gidiyor diyebiliyorsun ne gitmiyor valla enteresan :D satalım dedi dayım satılığa koydu şimdi satmayalım diyor kararsızlık abidesi yapar adamı bu volvo :)

2.0 lagunada otomatik seçeneği yokmuş malasef manuel niye koyarlarsa hep :)
toyota avensisi sevmesemde pek 2000 modelleri falan gayet güzel. ama en güzeli 2.0 cdx yada 100. yıl vectra alıp binmek :D

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir aileye bir Vectra macerası yeter diyorum ben :)
Araştırıyorum çok fazla kronik sorunu yok. Motor sıkıntısızsa kolay kolay üzmez diyorlar. En büyük handikapı piyasası zayıf.
T4'ler gerçekten çok güçlü. Rahatlıkla 300hp'leri görüyormuş :)
Ben 2.0T düşünüyorum. Bakalım Ankara'da bir baktırayım temiz bişe denk gelirse. TR'de Volvo'nun cenneti Ankara sayılır. :)

Bir taraftan da küçük araçlara bakmaya devam ediyorum ama Corsa C 1.4 aracın 22.000-24.000TL arası olduğunu görünce soğuyorum. Napayım ki ben?