1997 Astra GLS Otomatik,Motor Arıza Işığı

aceren34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilk defa Opel Araç aldım.Araçtan çok memnun kaldım.Forumun aktifliğine de hayran kaldım.Benim Sorularımı maddeler halinde sıralıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

1-Km Teli koptu.Orjinalini online alış veriş nereden alabilirim.Ve ben değiştirebilir miyim?

2-Araç LPG'li.Şehir içinde veya uzun yolda.Genelde ayağımı gaz pedalinda çektiğim vakit motor arıza ışığı yanıyor,kendiliğinden sönüyor.Belli bir süre sonra yanıyor sonra yine.Bu hep böyle.Aracı alırken motoruna,şanzımanına baktırdım,sıkıntı yok.Araç bu ışığı yaktığında araçta herhangi bir sıkıntı da olmuyor.Nedeni nedir?Aldığım adam LPG'den dedi.

3-Aracın orjinal lastik ebatları nedir veya hangisini önerirsiniz?

4-Radyo çekiyor ancak anten radyo açılınca havaya kalkmıyor.Ne önerirsiniz?

5-Aracım 1997 GLS ancak ABS yok mu normal mi? Frenlerde çok sert

6-İlk Marşı genelde almıyor,3 marşda çalışıyor.Aracı nasıl çalıştırmam gerek.ilk defa otomatik kullanıyor.Ayağım frende,vites P konumunda yapıyorum.Gaza ise çalışmaz ise basıyorum.

7-Konsolun ortasında bulunan digital ekran,çalışıyor ancak tarih bölümü gidip-geliyor.Birde ısı ölçer çok sönük.Nasıl tamir edilir,sökülür

Ayrıca uzun yolda aracım KM başına 20/22 kuruş yaktı.Çok memnun kaldım:)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilk defa Opel Araç aldım.Araçtan çok memnun kaldım.Forumun aktifliğine de hayran kaldım.Benim Sorularımı maddeler halinde sıralıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

1-Km Teli koptu.Orjinalini online alış veriş nereden alabilirim.Ve ben değiştirebilir miyim?
-Fikrim yok...
2-Araç LPG'li.Şehir içinde veya uzun yolda.Genelde ayağımı gaz pedalinda çektiğim vakit motor arıza ışığı yanıyor,kendiliğinden sönüyor.Belli bir süre sonra yanıyor sonra yine.Bu hep böyle.Aracı alırken motoruna,şanzımanına baktırdım,sıkıntı yok.Araç bu ışığı yaktığında araçta herhangi bir sıkıntı da olmuyor.Nedeni nedir?Aldığım adam LPG'den dedi.

-EGR nedeniyledir. LPG li araçlarda zamanla kurum toplayan EGR bu ışığın yanmasına neden olur. Kurum miktarı iyice artınca motorda sarsılma ve stop etme başlar.

-Bendekinde 195/55/15 var. Ama sanırım önceki yıllarda 185/60/15 varmış.
-Anten bozulmuşmur, isterseniz mekanizmasıyla komple 15 tl felan olması lazım. Yada ucundan tutup yukarı çekin biraz, çekmesi kuvvetlenir. Öyle bırakan çok var.
-OTM olduğu için frenlerimiz çok sert. Zamanla alışırsınız. Düzlerde bu kadar sert değil. GLS ise ABS vardır. Kaygan zeminde iyice kökleyince kendini belli ediyor. Ama her zaman devreye girmiyor bende de. Daha önce H kasa vardı, hemen girerdi.
6-İlk Marşı genelde almıyor,3 marşda çalışıyor.Aracı nasıl çalıştırmam gerek.ilk defa otomatik kullanıyor.Ayağım frende,vites P konumunda yapıyorum.Gaza ise çalışmaz ise basıyorum.
-Motor bakımınız gelmiş olabilir. Bi baktırın, bujiler vs eskimiş olabilir.
7-Konsolun ortasında bulunan digital ekran,çalışıyor ancak tarih bölümü gidip-geliyor.Birde ısı ölçer çok sönük.Nasıl tamir edilir,sökülür
-O kısım komple sökülüp arkasından Led/ampül takılır, nette vidyoları vardır. İyi bir elektrikçi halleder.
-Çok iyi yakmış, ben 25 in altına düşüremiyorum. Buna şükür :D

arifpoyraz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir de aracın kıymetini bil

aceren34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim.Aldığım İlk Opel Araç Oldu.Yaptığım Bakımlar ve Masraflarını Yazıyorum.

1-Sağ ve Sol Rot Başları,Sol Bilye Değişti/Tiriger Kayış Ayarı Yapıldı 130 tl parça, 70 tl el emeği toplam:200

2-Ekzos Orijinal Astra ile değişti,ayrıca borular üzerinde ki problemler kaynak ile düzeltildi 100 tl

3-Araç Bilgisayara bağlandı,problemleri tespit edildi. Hararet yükselmiyordu,içeri ısı gelmiyordu.Termometresi yokmuş takıldı orijinal. Parça.Parça 60 Tl,El emeği 20 TL toplam:80 TL

4-Kilometre teli önce çok ses yaptı sonra koptu.Orjinali 40 Tl,el emeği 20 toplam:60 TL

5-Ön iki tekere Sava marka lastik takıldı 190/60/R15 tanesi 160 TL,rot-balans yapıldı,far ayarı yapıldı toplam:330

6 Siğorta Adana plaka ve ikamet doğu diye 574 TL tuttu

Not:Aracın Motor arıza ışığı nedeni EGR değil olsa makine söylerdi dedi usta,onun nedeni LPG dedi.Ayrıca genelde sabahları olmak üzere aracın ilk marjda çalışmaması nedeni de benzin pompası olabilir dedi.

Aracım Tavan hariç boyalı,abs yok,otomatik,170 binde(Tramerde miktar belirtmeden 1 adet kazası var çıktı) 13500 aldım,yukarıda yazan masraflar ile(770 TL) araç bana 14270'e gelmiş oldu çok memnunum arabamdan :)

Son düzenleme:

aceren34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:bir:Termostat fiyatını yanlış yazmışım. Vernet marka 40 tl.
Ayrıca sabahları 3 marjda arabanın çalışmasının önüne geçmek için, bir önceki kontak kapatmadan benzine geçiyorum sabahları önce benzin ile çalışıp sonra tüpe alıyorum.Her ne kadar aracım sıralı olsada bu şekilde yapınca ilk marşda araç çalışır hale geldi.:)

aceren34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1-Km telini 40 tl aldım,20 tl işcilik
4-radyo anteni otomatik değilmiş,gömmeli olandanmış.
7-bilgi ekranın tarih bölümü radya çalışınca gider,kapatınca gelirmiş.ampülleri ise bilgi ekranını sökerek arkasında bulunan duylu led ile değiştirdim.12 v olanından yeşil renkli.

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer aracı benzinde bırakıp ilk marşta sıkıntısız çalışıyorsa, enjektörlernizde sıkıntı vardır tam kapanmayıp motora gaz akışı devam ediyor ve motor boğuluyor bu yüzden 2-3 marş sonra çalışıyor.