16 cm yuvarlak oto hoparlör tavsiyesi

aliyucel.akgul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese merhabalar.

1997 model Opel Vectra B kasa bir aracım var. Aldığımdan beri ses sisteminden memnun değilim. Ataşehir Opel servisine götürüp değiştirin dedim ve bana 4 hoparlörün de patlak olduğunu soylediler. 4 tane pioneer hoparlör için 180 lira istediler.

Ben de görmeden, dinlemeden almak istemedim ve bugün iş çıkışı MediaMarkt'a girdim. Orada şu ürünleri buldum:

Pioneer 16cm
http://imgim.com/1563incin4721987.jpg

Alpine
http://imgim.com/7542inciq4543831.jpg

Sony
http://imgim.com/8207incio8596178.jpg

Bu işi çok uzatmak istemiyorum, çünkü her gün patlak hoparlör sesi gerçekten rahatsız ediyor, radyo bile dinleyemez durumdayım. Forumda araştırdığımda Vectra'mın ön kapılarının 16cm arka kapılarının ise 13cm hoparlör barındırdığını gördüm, ancak serviste açıp baktığımızda tüm kapıların 16 cm olduğunu gördük. (Arabam biraz ilginç daha hala bilmediğim bir sürü özelliği çıkıyor, arkaların da 16cm olmasına şaşırmadım.)

Bu arada teybim pioneer deh-2300ub.

Bilmek istediğim şu bu hoparlörler içerisinde hangisi daha uygun bir çözüm, MediaMarkt'ta hepsini deniyemedik, takılı değillerdi ancak bir tek alpine'in 13cm olanlarını denedik ve beğenmedim açıkçası. 16cm'lik alpinelerin de o şekilde olması mümkün müdür? Ek olarak bu teyp üstüne bunlardan hangilerini alırsam iyi bir ses yakalarım? Bütçem 200 tl kadar. Ekstradan anfi/kolon almak istemiyorum çünkü çok fazla kurcalamak istemiyorum arabanın orasını burasını. Bana basları ve tizleri iyi bir şekilde yansıtsın yeter.

Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
SONY en kaliteli sesi verir tahminim, çünkü bu seri 3 yollu bass+mid+tiz olarak ses kanallarına sahip, diğer hoparlörlerde mid eksikliği hissedersiniz. Kapı ve cam fitillerini de kontrol ettirmeniz gerek, ses çıkışı yüksek olduğundan yüksek seslerde dız dız dız diye titreşim duyarsınız, tecrübeyle sabittir.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese merhabalar.

1997 model Opel Vectra B kasa bir aracım var. Aldığımdan beri ses sisteminden memnun değilim. Ataşehir Opel servisine götürüp değiştirin dedim ve bana 4 hoparlörün de patlak olduğunu soylediler. 4 tane pioneer hoparlör için 180 lira istediler.

Ben de görmeden, dinlemeden almak istemedim ve bugün iş çıkışı MediaMarkt'a girdim. Orada şu ürünleri buldum:

Pioneer 16cm
http://imgim.com/1563incin4721987.jpg

Alpine
http://imgim.com/7542inciq4543831.jpg

Sony
http://imgim.com/8207incio8596178.jpg

Bu işi çok uzatmak istemiyorum, çünkü her gün patlak hoparlör sesi gerçekten rahatsız ediyor, radyo bile dinleyemez durumdayım. Forumda araştırdığımda Vectra'mın ön kapılarının 16cm arka kapılarının ise 13cm hoparlör barındırdığını gördüm, ancak serviste açıp baktığımızda tüm kapıların 16 cm olduğunu gördük. (Arabam biraz ilginç daha hala bilmediğim bir sürü özelliği çıkıyor, arkaların da 16cm olmasına şaşırmadım.)

Bu arada teybim pioneer deh-2300ub.

Bilmek istediğim şu bu hoparlörler içerisinde hangisi daha uygun bir çözüm, MediaMarkt'ta hepsini deniyemedik, takılı değillerdi ancak bir tek alpine'in 13cm olanlarını denedik ve beğenmedim açıkçası. 16cm'lik alpinelerin de o şekilde olması mümkün müdür? Ek olarak bu teyp üstüne bunlardan hangilerini alırsam iyi bir ses yakalarım? Bütçem 200 tl kadar. Ekstradan anfi/kolon almak istemiyorum çünkü çok fazla kurcalamak istemiyorum arabanın orasını burasını. Bana basları ve tizleri iyi bir şekilde yansıtsın yeter.

Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
hoparlör seçiminizi bilmemde ataşehir opel servisi bu palladiumun orda e5 bağlanan yan yoldaki servis mi ?

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
jbl gto serisi var

aliyucel.akgul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
SONY en kaliteli sesi verir tahminim, çünkü bu seri 3 yollu bass+mid+tiz olarak ses kanallarına sahip, diğer hoparlörlerde mid eksikliği hissedersiniz. Kapı ve cam fitillerini de kontrol ettirmeniz gerek, ses çıkışı yüksek olduğundan yüksek seslerde dız dız dız diye titreşim duyarsınız, tecrübeyle sabittir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bugun tekrar gidip deneme fırsatım olur mu diye bakacağım. Pişman olmak da istemiyorum esasen. Önleri pioneer arkaları sony yapmak mantıklı olur mu sizce?

hoparlör seçiminizi bilmemde ataşehir opel servisi bu palladiumun orda e5 bağlanan yan yoldaki servis mi ?

Evet, doğrudur. Ama oradan Mustafa Kemal Mahallesine taşındılar.

Bunlara göre daha mı iyiler? O seriden tavsiyeniz var mıdır?

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Jbl Gto serisi component takımı oluyor yani mid diye tabir edilen zımbırtı component takımı amfi ile beslemedikten sonra hiçbir anlam ifade etmez coaxial yani klasik hoparlör konusunda tavsiyem orjinal olması kaydıyla pioneer. Component konusunda da amfi ile desteklenirse orta ses ve tok bas istersen Crunch , yoğun bir şekilde tiz olsun dersen Jbl Gto , fiyat biraz tuzludur ama kristal ses olsun dersen İnfinity tavsiye ederim.

aliyucel.akgul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Jbl Gto serisi component takımı oluyor yani mid diye tabir edilen zımbırtı component takımı amfi ile beslemedikten sonra hiçbir anlam ifade etmez coaxial yani klasik hoparlör konusunda tavsiyem orjinal olması kaydıyla pioneer. Component konusunda da amfi ile desteklenirse orta ses ve tok bas istersen Crunch , yoğun bir şekilde tiz olsun dersen Jbl Gto , fiyat biraz tuzludur ama kristal ses olsun dersen İnfinity tavsiye ederim.

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler. Tavsiyeniz üzerine infinity'e baktım. Gayet güzel duruyor. Eğer dediğiniz gibi kristal bir ses veriyorsa bütçemi zorlayacağım. Yarın bu işin satış ve montajını yapan Ümraniye'deki bir garaj'a gideceğim. Uyarsa önleri o şekilde yapayım. Arkalara da büyük ihtimal pioneer ya da sony almak niyetindeyim.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bugun tekrar gidip deneme fırsatım olur mu diye bakacağım. Pişman olmak da istemiyorum esasen. Önleri pioneer arkaları sony yapmak mantıklı olur mu sizce?

Önlerde kesinlikle olması gereken SONY, arkaya ne koyarsanız olur. infinity ve jbl mid-tiz hoparlörlerdir ve amfi ile desteklenmediğinde kof ses alırsınız, tam verimli olmayacaktır, diğer yandan fiyatları da pahalıdır komple ses sistemi parçalarıdır, tek başlarına pek işlevsel değiller... Sizin arabanızdan en ucuz maliyete en yüksek faydayı alabilmeniz için COAX diye geçen koaksiyel hoparlörlerden takmanız gerekiyor, önlerde sony konusunda ısrarcı olucam sebebi ise derin bass konusunda özel çalışma yapmışlar hoparlörlerde, her frekansta sesi duru bi şekilde alacağınızı düşünüyorum, tabi teybinizin de kaliteli olduğunu varsayıyorum...

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Hoparlör konularından pek anlamıyorum ama dediğiniz boyutlarda Bose varsa kesinlikle Bose diyorum :)

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kısa süre önde sunny marka teybimi sony dsx a40 modeli ile değiştirdim. hoparlörlerim sağlam olmasına rağmen yeni hoparlörlerin daha iyi ses vereceğini düşünerek 17 cm sony coax hoparlör aldım. astra için hem biraz büyük geldi hemde sesi orijinal hoparlörden kötü olduğundan iade edip 16 cm jbl in coax hoparlörlerini aldım. sağ kapıya taktım. solda orijinal hoparlör olduğu halde soldan daha net ses geldiğinden sol kapıya takmak için uğraşmadım. sağ kapıda jbl solda orijinal var. şimdilik bu şekilde kullanıyorum. biri bozulursa yeden jbl i takarım diye yedeğe aldım :)
arkadaşlar sony demiş ama teyp de sony olduğu halde ben sony hoparlörden memnun kalmadım. sony de baslar bozulduğu seste orijinal hoparlörde ve jbl de ses bozulmadan çıkıyor. işin profosyoneli değilim fakat ben sony den memnun kalmadım jbl in coax takımını öneririm.