1.6 dizel kaç litre yağ?

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım 2014 1.6 dizel astra j. Kitapçığa baktım, yağ filtresiyle beraber 5 litre yazıyor. Ya da ben mi yanlış baktım bilemiyorum ama bugün servise sordum 5,5 litre dedi servis. Ben bu işi anlamadım. Bilenler bi el atsın, 1,6 136 bg dizeller kaç litre yağ alıyor?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cd277f777d0bd67e21eda9431670bb2f.jpg

Bu ağustos 2014 kitapçığı

a80642414dbf582f32af4a3aa3928bc3.jpg

Bu da ocak 2018

Motor kodu B16DTH diye biliyorum ama..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme:

Hakan55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
  • Beğen
Tepkiler: omeroz

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de motulun sitesinden bakmıştım. Sonra kitapçığa baktım. Hatta 5 litre motul xclean efe 5 30 yağ aldım. Fakat bugün servise uğradım. Malzemeleri götürüp bakımı orda yaptırıcam gelecek ay. Onu sordum. Yağ için servistekiler ısrarla 5,5 litre dediler. Bu kafamı çok karıştırdı. Filtreye süzülünce azalır diyo usta. E opel 5 litre demiş??? Bu araçtan kullananlar kaç litre yağ koyduruyor?

• Beğen
Tepkiler: Hakan55

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burda da 5lt yazıyor. Eğer yağ fazla ise yağ çubuğunu çekip maksimum çizgisinin üstünde ise 0.5lt yağı çektirirsiniz.

Çubuğa bi bakıcam sabah çalıştırmadan ilk iş. Lakin fazla değildi hatırladığım kadarıyla. Fotosunu koyarım buraya da..

• Beğen
Tepkiler: Hakan55

mrtklc

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben de motulun sitesinden bakmıştım. Sonra kitapçığa baktım. Hatta 5 litre motul xclean efe 5 30 yağ aldım. Fakat bugün servise uğradım. Malzemeleri götürüp bakımı orda yaptırıcam gelecek ay. Onu sordum. Yağ için servistekiler ısrarla 5,5 litre dediler. Bu kafamı çok karıştırdı. Filtreye süzülünce azalır diyo usta. E opel 5 litre demiş??? Bu araçtan kullananlar kaç litre yağ koyduruyor?

Hocam servisin dediği doğru çünkü aynısını banada demişlerdi yag , filtre de değişince 5.5 l alıyor filtreye süzülüyor bi kısmı demişti o gün bugündür hep 5.5 l koyuyorlar gerçi 5 koyanlarda var ama sıkıntı yaratır mı bilemiyorum Castrol edge LL kullanırım her sene !

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Son bakımda bu konu benim de dikkatimi çekti.

Kitapçığa baktım, 5lt olduğunu gördüm ve sonra yağ çubuğunu çıkarttım baktım ki max çizgisinin üzerinde bir diş daha yağ var. Kızdım gittim ustaya kitapçığı gösterdim. Bak burada filtre dahil yazıyo, dediğin gibiyse neden böyle bir detaya yer verilmiş bu kitapçıkta dedim. Peki dedi kabul etti.ve karter tapasından 0,5 lt yağ çektiler.

9300km'dir kullanıyorum önceki 5,5lt koyulduğu zamanlardaki kadar eksilmiş. Bir sıkıntı yok evelAllah...

Süzülme ile ilgili de sabah 11de bakımdan çıkan aracın yağına akşam 5'te baktık. Ve 10km de yol yaparak geldi yağına baktığımız yere bu arada. Maksimum'dan bir diş kadar yukarıdaydı. O kadar zaman ve 10km yol sonunda süzülecek olan yağ süzülürdü bence.

Hadi süzülsün, o filtrenin hacmi 0,5lt gelmez. Hadi geldi diyelim %100 yağa doysa taş çatlasın alacağı yağ 0,2-0,3lt. Madem böyle bir durum var, o zaman yağ filtresini 2 saat önceden yağa basalım öyle değil mi? Kitapçıkta filtre dahil ibaresinin bir anlamı olmalı boşu boşuna yazmazlar oraya bence.

Siz bu konuyu paylaşınca aklıma acaba yetkili servis ne yapıyordu sorusu geldi.

Bu resim 1.6 115hp'lik eski aracımın yetkili servis bakım fişi, kapasitesi 4,5 ama 5 konmuş.
IMG_20191228_102220__01__01__01.jpg

Bu resim de mevcut aracımın yetkili servis bakım fişi, 5,5 konulmuş🧐🤔🙂
IMG_20191228_102111__01__01__01__01.jpg

Yetkili servis te kitapçıktan 0,5lt fazla yağ koyuyor. Bu bir standart uygulama olmuş. Bunun esprisi nedir acaba? Ya da kitapçıkta neden filtre dahil yazıyor?

Ben yine 5lt koyup devam edeceğim Allah izin verirse.

Buradaki püf noktasını bilen biri paylaşır da hepimizi bi aydınlatırsa çok sevinirim...

Son düzenleme:

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son bakımda bu konu benim de dikkatimi çekti.

Kitapçığa baktım, 5lt olduğunu gördüm ve sonra yağ çubuğunu çıkarttım baktım ki max çizgisinin üzerinde bir diş daha yağ var. Kızdım gittim ustaya kitapçığı gösterdim. Bak burada filtre dahil yazıyo, dediğin gibiyse neden böyle bir detaya yer verilmiş bu kitapçıkta dedim. Peki dedi kabul etti.ve karter tapasından 0,5 lt yağ çektiler.

9300km'dir kullanıyorum önceki 5,5lt koyulduğu zamanlardaki kadar eksilmiş. Bir sıkıntı yok evelallah...

Süzülme ile ilgili de sabah 11de bakımdan çıkan aracın yağına akşam 5'te baktık. Ve 10km de yol yaparak geldi yağına baktığımız yere bu arada. Maksimum'dan bir diş kadar yukarıdaydı. O kadar zaman ve 10km yol sonunda süzülecek olan yağ süzülürdü bence.

Hadi süzülsün, o filtrenin hacmi 0,5lt gelmez. Hadi geldi diyelim %100 yağa doysa taş çatlasın alacağı yağ 0,2-0,3lt. Madem böyle bir durum var, o zaman yağ filtresini 2 saat önceden yağa basalım öyle değil mi? Kitapçıkta filtre dahil ibaresinin bir anlamı olmalı boşu boşuna yazmazlar oraya bence.

Siz bu konuyu paylaşınca aklıma acaba yetkili servis ne yapıyordu sorusu geldi.

Bu resim 1.6 115hp'lik eski aracımın yetkili servis bakım fişi, kapasitesi 4,5 ama 5 konmuş.
IMG_20191228_102220__01__01__01.jpg

Bu resim de mevcut aracımın yetkili servis bakım fişi, 5,5 konulmuş[emoji3166][emoji848][emoji846]
IMG_20191228_102111__01__01__01__01.jpg

Yetkili servis te kitapçıktan 0,5lt fazla yağ koyuyor. Bu bir standart uygulama olmuş. Bunun esprisi nedir acaba? Ya da kitapçıkta neden filtre dahil yazıyor?

Ben yine 5lt koyup devam edeceğim Allah izin verirse.

Buradaki püf noktasını bilen biri paylaşır da hepimizi bi aydınlatırsa çok sevinirim...

Bugün bakamadım çubuğa. Fırsatım olmadı. Yalnız opel türkiyeyi arayıp sorucam ilk fırsatta. Bu arabayı üreten bir alman firması. Heralde 5,5 koyulacak olsa kitapçığa öyle yazardı adamlar diye düşünüyorum. Eğer ki işgüzarlık yapıyorsa servisteki ustalar, servise götürmem daha arabayı. İyiniyet garantisine falan da bakmam. Sırf iyiniyet garantisi lazım olursa diye servise gidiyordum..

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün çubuğa baktım. Yağ fazla. Hatta geçen sene sanayide yaptırmıştım bakımı, yine 5,5 koymuştuk, kitapçığa bakmadan servis fişinden hatırladığım kadarıyla. Bir de o bir litre yağın yarısı kalıyordu, onu koyduğumuzu hatırlamıştım. Neyse, uzun yolda bir problem yaşamıştım. Araç gücü azaltmıştı. Kenara çekip stop edip tekrar çalıştırdığımda normale dönmüştü. Şehir içi kullanımda bir kere daha yaptı. Serviste baktılar, olası nedenlerine ve yağın fazla olmasından kaynaklanabileceği yazıyordu. Çubuğa baktık, fazlaydı gerçekten ve yağı değiştirdik biz de lakin orda da yine 5,5 lt koydular. Ben de uyanamadım duruma saf gibi. Bugün baktığım çubukta da aynı fazlalıkta yağ vardı. Servise götürüp ustaya göstericem ilk fırsatta. Suratının şeklini merak ediyorum öncelikle. Tabi bu arada opel türkiyeyi arıycam ilk iş. Nasıl olur da mastertech rütbesi verdikleri ustalar bunu yapabilir? 5 yıldır sürekli yarım litre fazla yağ koyulması motorda ve turboda nelere sebep oldu acaba? Ben de güya gözüm gibi bakıyorum, hemen stop etmiyorum vs. İnanılmaz canım sıkıldı bu duruma.
1,6 dizeli olan arkadaşlar. Ömer beyden başka yok mu? Sizde durum nedir? Tüm servisler aynı mı? Hepsi mi bu uygulamayı yapmış?
Ankara ve istanbuldaki birkaç servisi de arayıp sorduktan sonra opel türkiye, ordan da sonuç çıkmazsa almanyayı ararım. Gerçekten çok canım sıkıldı. Bi de sanayideki ustama laf ettiler, fazla yağ koymuş diye. Tabi onun da hatası var ama o benim titizliğime güvenip ne kadar yağ koyucaz diye bana sordu. Bilir benim huyumu çünkü.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Oktay hocam, öncelikle dikkatiniz sayesinde bu konuyu farketmişsiniz, yazdıklarınıza göre fazladan bir yağ konulmuş gibi duruyor, ancak yetkili servise sormadan olumlu/olumsuz hareket etmemekte fayda var. Bizim ülkemiz malum sıcağı biraz fazla olduğu için ülkeye göre kullanılan donanım ve sıvılarda değişiklik yapılabiliyor. Örneğin Astra J kasalar için kitapçıkta Dexos 2 yağ öneriliyor olsada sonradan servislere gelen güncelleme bilgisiyle bu Dexos 1 GEN 2 ile değiştirilmiştir. Belki buna benzer bir durum vardır. Opel Türkiye ile net yanıtı bulacağınızdan şüphem yok.

• Beğen
Tepkiler: goktasoktay