1.6 Atmosferik Lpg opel de arıza lambası

Hakkı Solak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhaba arkadaşlar forum da yeniyim ve yeni aldığımız 2016 model 1.6 benzin/lpg (Yağlamasız Landirenzo) atmosferik motor astra j aracım da 2 gün önce arıza lambası yandı araç henüz 68500 km de ve bu beni endişelendirdi Konya da ikamet ediyorum öz konya opel tamircisine götürdüm bilgisayara bağladılar ve fakir karışım hatası olduğunu gördüm hatayı sildirdim ve oradan lpg nin takıldığı ademler otogaza gittim onlar da bilgisayara bağladılar ve lpg enjektörlerinin zamanının geldiğini revizyon olması gerektiğini belirttiler aynı zamanda gaz filtresi de değişecek dediler 300₺ fiyat çektiler ben dursun şimdilik dedim bu nedir böyle bir sorun yaşayan bilgisi olan var mı öncelikle bilen birilerine bu konuyu danışmak istedim

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hakkı hocam öncelikle aramıza hoşgeldiniz, öncelikle şunu sormak istiyorum. Aracınızda ne kadar süredir (kilometre/yıl) LPG ile kullanılıyor. LPG ile ilgili bakımları yaptırıyormusunuz ?

• Beğen
Tepkiler: Hakkı Solak

Hakkı Solak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hoşbulduk hocam biz aracı yeni aldık 8 gün oldu lpg 10 bin km de takılmış araç şuan 68500 km de ve anladığım kadarıyla motor bakımları aksatılmamış ancak lpg bakımı hiç yapılmamış

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam öncelikle LPG bakımı yapılması gerekiyor. Öncelikle enjektörleriniz değiştirilecek gibi görünüyor. Sonrasında LPG filtresi değiştirilecek. Bu işlemlerden sonra aracınıza iyi bir AFR ayarı yapılması gerekiyor. Yaklaşık 50 bin kilometredir LPG ile kullanıldığı için subaplarınızın kontrol edilmesi gerekiyor. Subaplarınıza basınç testi yapılmasını öneriyorum.

Hakkı Solak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hasip bey bakıma önümüzde ki ay gideceğim ondan sonra sonucu paylaşacağım teşekkür ederim

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Daha once bir forumda landrenzoda enjektorlerin cabuk ariza yaptigini belirten bir yazi gormustum. Oyle bile olsa 10 bin km de enjektorun ariza yapmasi imkansiza yakin bir durum. Ayrica garantisi mutlaka vardir. Ucretsiz degisim yapmalari gerekir. Lpg nin Bakimi da 130 tl civari diye hatirliyorum 300 tl yi neden dolayi istiyorlar? 10 bin km de lpg enjektorunun zamani diye bisey soylemiler acaba aldiginiz sahis mi size taktirali 10 bin diye yalan soyledi. 60 70 bin civari enjektorun degisimi normal. Araci aldiginiz,sahis araca lpg yi 0 km iken taktirdiysa dogru fakat 58 binde taktirdiysa skinti var demektir.
Simdi gelelim Fakir karisim sorununa fakir karisim dedigimiz sey havanin fazla yakitin az geldigi durumdur. Bunun birden fazla nedeni olabilir misale maf sensorunuz akismetre arizali olabilir, sistemde hava kacagi olabilir, lpg ayariniz asiri fakir olabilir fakat bunu lpg ecunuz duzeltecektir. Yapmaniz gereken oncelikle akunun kutup basini sokun, 10 dk bekleyip takin, lpgnin sigortasini sokun bi sure benzinde binin yine,hata alirsaniz komprasyon testi yaptirin ki subaplarinizda problemmi varmi yokmu ogrenmis olursunuz, subqplarinizda problem yok ve yine hata aliyorsaniz hava borularini ve akismetreyi kontrol ettirin. Bunlari neden soyluyorsunuz diyebilirsiniz?
Lpg ciye gidersiniz 300 tl yi verirsiniz sorunu cozduk derler 2 gun sonra hatayi yine verir yine gidersiniz bukez tamam bi ayar yapacagiz derler bu ayar dedigi lpgnin ecusu aracinizdaki hatalari otomatik siler. Isik yanmaz kafaniz rahat devam edersiniz bigun araciniz,teklemeye baslar, sabahlari gec mars almaya baslar. Sonra bi dunya masrafiniz olur. Aracinizin tum kontrollerini yaptirip sorunun nedeninin sadece lpg enjektorleri oldugundan emin olana kadar tamam skinti cozuldu demeyiniz.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Mesajimi okuyan olduysa duzeltiyorum.
10 bin km once takildi lpg diye okumusum. 50 bin km enjektor icin cok erken olmasa ortada bir deger. Landrenzo bayilerinin attigi yazilim fakir bir yazilim aracinizin cekisi benzin kadar kuvvetli olmasada km olarak 350 ile 380 km arasi bir yakit menzili yapmasi gerekir. 40 lt tank ile. Fakir karisim subaplariniza cok fazla zarar vermez ama aracin keyfinin farkina fazla varamazsiniz. Lpg ayariniz afr ekiplerinin bulundugu bir ilde yaptirirsaniz araciniz uzun vadede subap,sorunuda,yasamaz benzinde nasil biniyorsaniz,lpgdede o performansi yakalarsiniz

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Cevrenizde mutlaka 1.6 astra cekmez yokusta bayilir diyen oluyordur bunun nedeni fakir karisimdan kaynaklaniyor. Afr ayarindan sonra cekmez diyen arkadasa bi aracinizi surdurun on yargisindan kurtulsun😁

Hakkı Solak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
58500 km dir araç da lpg takılı hocam doğrudur aracın gidişinde çalışmasın da rölantisin de gaz lpg geçişlerin de herhangi bir sorun gözlemlemedim 2 gün benzin de kullandım lpg ile arasında oldukça fazla fark var (sadece çekiş farkı) bilgisayara bağladılar kendim de hatayı okudum fakir yakıt karışımı yazıyor du o hatayı sildirdik yalnız şimdi şöyle bir durum var kontağı 2 kez çevirince tüm ışıklar açılıp sönüyor ya bu motor arıza ışığı o zaman sönümüyor çalıştırdıktan sonra sönüyor bunun sebebi nedir

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
O normal arac calismadigi zaman motor ariza,lambasi fren lambasi emniyet kemeri lambasi yanar calistirinca kaybolur. Kaybolmuyorsa ariza var demektir