1.4 t Astra serviste yazılım güncellemesi SPS sonrası çekiş düşüklüğü sorunu

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Aracımın motoru turbosu sıfır yapılmasına rağmen çekiş düşüklüğü sorununa çözüm bulamamıştık.

Pecochip Pro Opel ve Ecumaster performans yazılımları denemiş %1 dahi etkisini görememistim.

Bu hafta tekrar SPS yapılarak beyine son sürüm orjinal yazılım yüklendi.

Ancak hiçbir değişim olmadı. Araç patinaja hiç düşmüyor ve ara hızlanmalar ölü.

Araç yine hantal turbo yine 0,4 bar basıncı geçmiyor.

ECU 0,4 bar talep edince arızaya düşmüyor haliyle.

Normal 1.4 t A14NET manifold basıncı 0,8 bar civarı olması gerekmekte.

Anlık rölanti yakıtı 0,7 litre görünmekte. 2015 sonrası B14NET olan ünitelerde 0,5 litredir.

Hem yakıt tüketimi yüksek hem de performans düşük.

Fakat 0-100 hızlanması garip şekilde tam 10 saniye çıkmakta.

Kısaca Opel piston kırma problemine karşı Torku kısmış!

Lakin beygir gücü devrini 4900 devirden 6000 devire çıkarmak suretiyle yine 140 HP olarak sabit tutmuş.

Opel bayi ile şifahi görüşmelerimde bu durumu kısaca izah ettiler.

Hatta Müşteri dava dahi açsa kaybeder çünkü 0-100 hızlanması ve HP olarak beygir gücü fabrika verileriyle tutarlıdır şeklinde bir açıklama yapıldı.

Performans yazılımı bu araçlara yüklense de değişim olmuyor maalesef..

Ulaştığım son nokta bu arkadaşlar.

melih66

Kayıtlı Kullanıcı
66-Yozgat
Siteyi ziyaret et
Ben kendi aracımdada bu sıkıntıyı yaşadım 2015 b14net performans problemi var sadece yazılım attığımda 0-100 hiç değişmiyor aynı kalıyor ama turbo basıncım normal , peki hocam başka beyin denedim uyum sağlamadı dediniz, bu beyin sizin aracınızın beyniyle aynı kod da olması lazım yoksa olmaz çıkma beyini bu koda göre alıp denemeniz lazım, bu arada aracınız kaç model

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: turbo_j

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Ben kendi aracımdada bu sıkıntıyı yaşadım 2015 b14net performans problemi var sadece yazılım attığımda 0-100 hiç değişmiyor aynı kalıyor ama turbo basıncım normal , peki hocam başka beyin denedim uyum sağlamadı dediniz, bu beyin sizin aracınızın beyniyle aynı kod da olması lazım yoksa olmaz çıkma beyini bu koda göre alıp denemeniz lazım, bu arada aracınız kaç model
2013 ABJN kodlu beyin elimde mevcut fakat kodlama yapıldığı anda kendi ECU yazılımım yeni ECU üzerinde geçmiş oluyor. Kısaca yine değişen bir şey olmuyor.

Tek tek immo bilgilerini falan kodlamak lazım fakat onunla uğraşacak adam yok.

Race chip deneyecem bakalım Kütahya bayisi tanıdık elime ulaşınca yazarım.

Siz de durum nasıl anlık tüketim ve performans olarak hocam?

melih66

Kayıtlı Kullanıcı
66-Yozgat
Siteyi ziyaret et
Hocam çok farklı yazılımcıları denedim hepsinde sonuç aynıydı 2CR, PAŞAOĞLU, DR. ECU, ECUMASTER, ECUTUNED, ECU PROTUNED hepsini denedim 0-100 hiç iyileşme olmadı en iyi 10.2 saniyede çıktı yani stokla aynıydı ama tork artışını bariz hissediyorum bu arada race chip de denedim ama arkadaşlar boxın içine doğru yazılım atıp gönderemediler oda olmadı değiştirmediğim sensör kalmadı. downpipe takıpta denedim gene sonuç alamadım . ama ilk yazılımı yaptırdığımda 2cr de belirgin bi fark vardı sonradan araç kendini kıstı ecumasterdada aynı şey oldu ilk yazılımı atıyoruz ilk 2 hafta çok güzel sonradan araç kendini kısıyordu birde araç belli periyotlarda p0300 hatası veriyor performans düşüyor ve hızlanma esnasında silkeleme yapıyor sonra 2 hafta sonra düzeliyor. Ben bunu araç ecusuna bağlıyorum tek umudum o kaldı çünkü bu arada araç tam ısınmışsa 0,5 litre rolantide gösteriyor ama bazende 0,7 gösteriyor.

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Hocam çok farklı yazılımcıları denedim hepsinde sonuç aynıydı 2CR, PAŞAOĞLU, DR. ECU, ECUMASTER, ECUTUNED, ECU PROTUNED hepsini denedim 0-100 hiç iyileşme olmadı en iyi 10.2 saniyede çıktı yani stokla aynıydı ama tork artışını bariz hissediyorum bu arada race chip de denedim ama arkadaşlar boxın içine doğru yazılım atıp gönderemediler oda olmadı değiştirmediğim sensör kalmadı. downpipe takıpta denedim gene sonuç alamadım . ama ilk yazılımı yaptırdığımda 2cr de belirgin bi fark vardı sonradan araç kendini kıstı ecumasterdada aynı şey oldu ilk yazılımı atıyoruz ilk 2 hafta çok güzel sonradan araç kendini kısıyordu birde araç belli periyotlarda p0300 hatası veriyor performans düşüyor ve hızlanma esnasında silkeleme yapıyor sonra 2 hafta sonra düzeliyor. Ben bunu araç ecusuna bağlıyorum tek umudum o kaldı çünkü bu arada araç tam ısınmışsa 0,5 litre rolantide gösteriyor ama bazende 0,7 gösteriyor.
Yazılım yapan firmalarla tekrar görüştünüz mü ne dediler özellikle 2cr Ümit?

Benim aracımda yazılım sonrası hiç değişim olmadı %0. Ne his olarak ne de süre olarak.

Süre tam 10 saniye çıkmakta araç otomatik vites.

Lakin bir tur dahi patinaja düşmez tork fakiri. Sadece 3000 devir civarı biraz canlı.

Race chip siparişi verdim. S versiyonu en ucuz olanı. Bakalım ne olacak.

Bu arada Şehir içi yakıtım 25 km hız ortalama 11-12 litre ağır şehir içi kısa mesafe 18 km ortalama hızla 13 litrelerde.

Uzun yol 120 km hızla sabit 6,5-7 litre civarında.

Aracın 0 km'den bugüne kadar tükettiği yakıtı ekranda görebilmekteyim. Bu değeri güncel km sayacıma böldüğümde 9,5 litre çıkmakta.

melih66

Kayıtlı Kullanıcı
66-Yozgat
Siteyi ziyaret et
onlarda işin içinden çıkamadı, benim araç patinaja düşüyor yakıt tüketimleri benzer seviyelerde dediğim gibi ben beyinden şüpheleniyorum sıfırdan farklı bir beyin kodlanacak denenecek çünkü başka bir ihtimal kalmadı.

melih66

Kayıtlı Kullanıcı
66-Yozgat
Siteyi ziyaret et
Siz nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?

• Beğen

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Siz nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?
Beyinden değil hocam yazılım kaynaklı bu sorun. LPG beynini iptal ederek bı deneyin derim. Arkadaşın çekişi düşüyordu aynı sizinkine benzer şekilde. Sorun LPG tesisatında bulundu.

Ben de LPG beynini iptal ettim enjektör kablolarını keserek. Herhangi bir değişim olmadı.

Ancak siz şanslısınız yazılım işe yaramış etki etmiş yine. Benimki hiç duymuyor.

Ya GM yada PSA servise gelen araçlara bu yeni yazılımı SPS yaparak çakıp göndermiş muhtemelen.

Piston kırıp başımıza bela olmasın diyerek böyle bir önlem almışlar Allah razı olsun!

Fakat alt devirlerde tork azalınca performans düşüyor ve Yakıt inanılmaz artıyor.

Sizin B14NET yeni nesil motor bir de manuel vites şehir içinde en fazla 8,5 litre yakmanız gerekir hadi 9 litre olsun pompada.

LPG'de en fazla 10-11 yakarsınız lakin sizin de yakıtınız yüksek.

Race chip gelsin deneyip yazarım hocam.

melih66

Kayıtlı Kullanıcı
66-Yozgat
Siteyi ziyaret et
lpg yi komple iptal edip denedim hocam farkeden birşey olmadı

• Beğen

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
lpg yi komple iptal edip denedim hocam farkeden birşey olmadı
Anladım hocam. P300 arıza koduyla bir ilgisi olabilir belki tekleme durumunda araç kendini korumaya alabilir. Tabi ECU yazılımı orjinalse.

Serviste hiç yazılım güncellemesi yapıldı mı bu araca?