1.4 (140 hp) manuel + start&stop yakıt tüketimini yazarmısınız.

grsl822

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar,

daha önceki konularda belirtmiştim astra j almama az kaldı fakat hala kafamda soru işaretleri var motor konusunda.  023hm aracı cosmo almak istiyorum 1.3 dizel bakıyorum ama iki nedenden dolayı aklımda soru işareti oluşuyor. birincisi 1.3 cosmo fiyatını çıkaramazsam diye (şuan için çıkacak gibi duruyor ama aksilik çıkarsa vb. ) ikincisi ise şu; evimle iş yerim arasında mesafe 500 m kadar, yani araçla gitmiyorum. hafta içinde neredeyse araç hiç çıkmayacak. hafta sonları gezmeye alışverişe vb.. için kullanacağım. ama her hafta sonu da çıkmayabilirim. aracı genelde okullar yaz tatiline girince kullanacağım yani yıllık 5.000 km den fazla yol zor yaparım onun için dizel yerine benzin mi? diye de düşünüyorum  questionnn

neyse sadede geleyim, 1.4 start&stop seçeneğini alanlar mutlaka vardır, forumda rastlamadım normal 1.4 lerle ne kadar fark var acaba? fabrika verisine göre şehir içinde 0.8 litre bir fark var. ve yine forumda takip ettiğim kadarıyla opelin fabrika verisi ile normal kullanımlar hemen hemen tutuyor. mesela normal 1.4 fabrika verisinde 7.9 diyor şehir içi forumda çoğu arkadaşımızında 8 litre civarında geziyor. start&stop modelinde ne kadar yakıyorlar acaba paylaşabilirlermi?

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 (140 hp) manuel + start&stop yakıt tüketimini yazarmısınız.

Performans ya da ekonomi gibi tercihleriniz yoksa, astra olmazsa olmaz değilse ve yılda ciddi anlamda 5000km yapacaksanız başka seçeneklere de bakın derim. Focus 1.0 ecoboost güzel bir seçenek mesela.

grsl822

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astra benim için vazgeçilmez diyebilirim daha dogrusu şöyle diyeyim araç almaya karar verince hiç astraya bakmamıştım, fiesta, focus, megane vb.. birçok aracı araştırdım astrayı görüyordum ama fiyat olarak pahalıdır diye hiç araştırmıyordum ama günün birinde bakmaya karar verdim ve o günden sonra astra dışında hiçbir araç astra gibi içime sinmiyor o yüzden astra 1. tercihim. performans mı ekonomi mi sorusuna ise, açıkçası araç bastıgım zaman 160-170 yapacak diye veya performans olarak çok iyi olacak diye bir düşücem yok. ekonomi konusunda ise her insan gibi ekonomik olsun isterim. beni düşündüren yıllık 5.000 km ye dizel almak iyi bir düşünce mi onu bilemiyorum. o yüzden 1.4 start&stop olan arkadaşlar yakı tüketimini yazarsa daha yok gösterici olacak.

BİLDS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yıllık 5000km için dizel almak hiç mantıklı degil. Ne gerek var daha güçsüz ve daha gürültülü çalışan bir motora?

Dizel almanın mantıgı yakıt tasarrufudur ama sizin yapacagınız tasarruf kayda deger bi tasarruf degil bana göre. ևünkü dizel alırken daha fazla para ödeyeceksınız. O parayı bıkaç senede cıkarmanız mumkun degıl.

Yıne de kendı dusuncenızdır. ben yılda 12- 13.000 km yapıyorum dizel almak aklımın ucundan bıle gecmedı. şayet 15-20.000 km  olsaydı dusunurdum.

grsl822

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BİLDS link' Alıntı:
Yıllık 5000km için dizel almak hiç mantıklı degil. Ne gerek var daha güçsüz ve daha gürültülü çalışan bir motora?

Dizel almanın mantıgı yakıt tasarrufudur ama sizin yapacagınız tasarruf kayda deger bi tasarruf degil bana göre. ևünkü dizel alırken daha fazla para ödeyeceksınız. O parayı bıkaç senede cıkarmanız mumkun degıl.

Yıne de kendı dusuncenızdır. ben yılda 12- 13.000 km yapıyorum dizel almak aklımın ucundan bıle gecmedı. şayet 15-20.000 km  olsaydı dusunurdum.

araç genelde yaz tatillerinde ve iki ayda bir memleketime gidip gelmek için alacağım. memlektim uşak ile durdugum yer aydın-horsunlu arası 150km yol. 150km geliş 300 km.. yılda 7 defa gidiş geliş yapsam 2.100 km yapar ayda 200 km ortalama yapsam 2400 km toplamda  4.500 km yapıyor. yani yılda 5000 km gibi ortalama seyreder. tabi aracı ilk aldıgımda ilk heyecanla 2000-3000 kmleri bir iki ayda yaparımda sonrası için bu yukarıda yazdıgım gibi bir yol yaparım. onun için kafam karışık. babamda ısrarla benzinli al dizelin masrafı vb.. daha çok oluyor diyor.. start&stop un aydın da veya uşakta ne kadar etkileyeceği de malum gerçi, yani bir istanbul kadar mümkün değil etkilemez ama en azından 30-40 sn lik bir ışıkta az da olsa etki eder diye düşünüyorum.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bence 1.4T alın.performansı 1.3 dizele göre muazzam seviyede.dizele göre sessiz motor.yılda 5000 km için de ideal.donanım olarak da eğer maddi imkanınız var ise COSMO alın derim.AFL far sistemi Bi-Xenon Bluetooth ve Elektrikli katlanır, ısıtmalı yan aynalar gibi güzel farklar mevcut

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kullanım şartlarınıza göre 1.4T tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

grsl822

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet 5.000 km için dizel seçmek mantıklı gelmiyor banada. test sürüşünde dizel kullandım araçta 5 kişiydik, rampa vb.. çıkmadık düz yolda gittim.. ilk başta belirli bir hızda ivme kazanması zaman alıyor ama hızlandıktan sonra gayet iyiydi. rampada, araç doluyken ve klima açıkken ne olur bilemem. ama dizel beni düz yolda da olsa memnun ettiyse benzinde nasıl bir durum oluşur tahmin edemiyorum. bu sebeplerden dolayı benzinli almak daha mantıklı.

donanım olarak cosmo almak için ugrasacağım, benzinli olursa eger cosmo + sanroof yapabilirsem daha iyi olacak. :) mayıs ayı içinde bayiyi artık bağlayıp sipariş vereceğim. okulların kapanışına kadar aca gelir araç, 1 ay gibi bir süre veriyorlar bayide. sipraiş verene kadarda aklımda soru işaretleri gelip gidecek anlaşılan. :D

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

grsl822 link' Alıntı:
evet 5.000 km için dizel seçmek mantıklı gelmiyor banada. test sürüşünde dizel kullandım araçta 5 kişiydik, rampa vb.. çıkmadık düz yolda gittim.. ilk başta belirli bir hızda ivme kazanması zaman alıyor ama hızlandıktan sonra gayet iyiydi. rampada, araç doluyken ve klima açıkken ne olur bilemem. ama dizel beni düz yolda da olsa memnun ettiyse benzinde nasıl bir durum oluşur tahmin edemiyorum. bu sebeplerden dolayı benzinli almak daha mantıklı.

donanım olarak cosmo almak için ugrasacağım, benzinli olursa eger cosmo + sanroof yapabilirsem daha iyi olacak. :) mayıs ayı içinde bayiyi artık bağlayıp sipariş vereceğim. okulların kapanışına kadar aca gelir araç, 1 ay gibi bir süre veriyorlar bayide. sipraiş verene kadarda aklımda soru işaretleri gelip gidecek anlaşılan. :D

iyi bir tercih bence. Maddi açılar el veriyorsa aracın en dolusunu almak her zaman iyidir :) Hayırlı olsun şimdiden :)

kemalersan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benimki otomatik 1.4 t

Aracımı 5 haziranda aldım şimdiye kadar  1336 km yol yapmış bulunmaktayım. Yarısı uzun yol yarısı şehiriçi

Toplam 585 TL lik yakıt tüketti

585 / 1336 = 0,42... TL gibi bir karma yakıt sarfiyatı var.

Yeri geldi agresif kullandım ( ki kullanmamak elde değil araç bunun için cezbediyor ) yer yer cc ile 110 km sabit hızda.

Rodaj aşamasından sonra bir miktar daha düşeceğini umuyorum..