1.3 dizel asırı tuketim

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra j 1.3 asırı tuketim

Arkadaslar son zamanlarda arabam ara hızlanmalarda cok fazla tüketmeye başladı. Paylaştığım videoda araç 3. Viteste ve yol düz. Sabit hızda giderken sorun yok.

Aklıma iki şey geliyor:
1- baskı balata
2- enjektorler

Gecenlerde shellden Fuelsave dizel yakıt almıştım. Adam ısrarla eurodizel bu demişti. Bir dahaki sefer başka bir pompaci onun kırsal mazot olduğunu söyledi.

Sizce tüketim degerleri normal mi? Ortama 6.1 gösterse de bazen 27 lt/100 km bile gördüğüm oluyor üstelik düz yolda anlık olarak

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.3 dizel asırı tuketim

Evet. Bu sefer yakıt aldıktan sonra bir kez daha sıfırladım.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Astra J'lerin anlık tüketim hususunda bir sorunu olup olmadığını bu videonuza cevap veren dizelci diğer forum dostlarımızın yazdıklarından anlamayı umuyorum. Benimde 1.4T aracım, ben anlık hızlanmalarda Big Boss gibi 20-35 arası göremiyorum pek, benimki direkt 39.9'a yaslıyor kendini. Ki arabayı yerden aya doğru kaldırıyor değilim o anlarda. (Ayrıca sanırım yol bilgisayarı 39,9'da limitli, az da bassam 39,9, çokta bassam 39,9, yani az basınca 39.9 yapan gaza abandığımda 299.9'u görür diye düşünüyorum normalde)  :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

BiG_BOSS ® link' Alıntı:
[quote author=GNSpower link=topic=3085.msg68244#msg68244 date=1323438383]
Astra J'lerin anlık tüketim hususunda bir sorunu olup olmadığını bu videonuza cevap veren dizelci diğer forum dostlarımızın yazdıklarından anlamayı umuyorum. Benimde 1.4T aracım, ben anlık hızlanmalarda Big Boss gibi 20-35 arası göremiyorum pek, benimki direkt 39.9'a yaslıyor kendini. Ki arabayı yerden aya doğru kaldırıyor değilim o anlarda. (Ayrıca sanırım yol bilgisayarı 39,9'da limitli, az da bassam 39,9, çokta bassam 39,9, yani az basınca 39.9 yapan gaza abandığımda 299.9'u görür diye düşünüyorum normalde)  :)

yok öyle bir limit ben 48 leri gördüm :D :D

[/quote]

Demek sahibine göre muamele. Ben bu arabada 48 görürsem "Ferrari misin üleyn?" der keserim tekerini. Araba biliyor beni demek ki. :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ortalama 6.1 ise bence normal, anlık yakıt tüketimi bende bazen bu şekilde oluyor
yakıt değiştirince dizel partikül filtresi  var bazen uyarı vermeden filtre temizliyo ve anlık yakıt tüketimi artıyor

Dikkat ettiyseniz motorunuz ısınmamış :) motor ısınmadığında 15-20 leri görmeniz normal ara hızlanmalarda
İlk aklıma gelen dpf ve değişik yakıt kullanılması
Diğer önerim ise lastik basınçlarını ölçtürmeniz lastik arasından basınç farkı var ise anlık yakıt tükeminde artış görülebilir
Endişelenicek birşey yok diyorum ben şimdilik

U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş

Bence direk aracı servise götürün.Bende dizel kullanıyorum,Biraderimde.Hiç bu değerleri görmedik.Yüksek devir kullanıldığında bu değerleri anca görüyorum ben.Onun dışında benm ortalamalar maksimum 5.1 lt /100km de.

İzmirden Ankara'ya yarım depoyla gittim.Ortalama hız 120 km/sa.Yani sizin bu değerlerle bu ortalamaları yakalamak imkansız.Bence servise gitmelisiniz.

gencebay25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim aracımda da ara hızlanmalarda özelliklede 2, vitesde aynı durum oluyo. aracınız yeni enjektörlerde bi sorun olacağını zannetmiiyorum ayrıca ortalama tüketim 6,1 gayet normal bi değer içiniz rahat olsun.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ankara da 6.1 ortalama iyi bir değer anlık rakamlara aldırmayın; hızlanma esnasında her arabada görülen rakamlardır neticede ortalamanız - gittiğiniz yol esastır.

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cevap veren herkese teşekkür ederim.
İlginç bi şekilde anlık tüketim böyle seyretmeye devam etse de bugün ortalama tüketimi sıfırlayarak bir test daha yaptım
Sonuçta 5.7 L / 100 km gibi bir değer çıktı ortalamada 70 km yoldan sonra.

Lastik basınçlarına da bir baktırayım Hakan hocamın dediği gibi.
Hepiniz sağolun :)

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1. Aracınızı ilk çalıştırdığınız esnada mutlaka 2 dk, bekleyemezseniz bile 1 dk beklemek zorundasınız. Bunun nedeni Turbo yağlanmasıdır ki dizel aracımda bunun yakıt tüketimine etkilerini fazlasıyla gördüm.

2. Soğuk havalar yakıt tüketimini had safhaya çıkaran durumlardır.

3. Yakıt seçimizin anlık tüketim değerinizi bir miktar etkiler ancak ortalama tüketim daha önemlidir

4. Gördüğüm kadarıyla henüz işletme sıcaklığında olmayan motorunuzun. Bu aşamada hızlı yüklenmesi dolayısıyla anlık tüketim değerleri buralara çıkabilir. Aynı değerleri bende alıyorum ancak ortalama değerim hiç değişkenlik göstermiyor... Yani işletme sıcaklığına gelindiği zaman herşey normale dönüyor...

Deneyimlerimden elde ettiğim kadarıyla 1.3 dizel motor şehir dışında çok daha az yakmaya endeksli bir araç. Şöyle ki; birkaç kmlik sürüşlerde işletme sıcaklığına gelmeyen araçlarda yakıt tüketimleri artıyor... (çok sık uzun yol yaptığım için bunu kıyasını rahatlıkla yapabiliyorum)... Ayrıca tork 1750 devirde devreye giriyor.. Herkesin dediğinin aksine yavaş giderek örneğin 5 vitesde 70 km kaldı ki bu değer 1750 devirin altında olur yakıt tüketimizi azaltamazsınız aksine artar. Şöyle bir durum var 97 km sa 5 viteste 2000 devire tekabül ediyor.. Bu düzey aracın en ekonomik olduğu anlar. Düz yolda 3.1 - 3.0 - 2.9 anlık değerleri ile gidiyorum.

Ankara-Kütahya arası verilerim

Ortalama SÜrat 100km/sa
Ortalama Yakıt Tüketimi 4.5
Kişi Sayısı 5
Klima Açık