Corsa Otomatik Vites Atmıyo !

deryadost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Corsa otomatik vitesli aracım dün akşa nteresan bir şekilde çekişten düştü. 120.000 km. de. Üstelik dişli bir S tuşu - ki sanırımservis tuşu , aracı çaıştırdıktan bir müddet sonra yanıp sönmeye başlıyor. Hızım 80 - 90 a çıktığında araba ciddi zorlanıyor , 1. viteste gider gibi bağırıyor ve gitmiyor. Sizce arızası ne olabilir. Servise göndericem akşam ama szce baa ne kadar bir masraf çıkarır , şu ana kadar hçbir vites sorunu yaşamadım bu beni çok meraklandırdı. Şanzıman yağını değiştirmemem buna sebep olabilir mi ve sizce ne kadara çıkarım ? Nolurrrr yardımcııı olur musunuz ? / Teşekkürlerrr :cry:

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle, ilk etapta şanzıman yağını değiştirmeni tavsiye ederim. Ancak kitapçığında yazan katalog numarasının karşılığı olan orijinal yağı kullan mutlaka, farklı şeyler söylenirse kulak asma. Yağı gerekirse kendin al ve bunu koydur. Büyük pompanın içinden değil. Bu ışık yanar vaziyette asla zorlama ve 1, 2, 3 şeklinde manuel kullan. Çünkü ışık yandığında vites kutunuz otomatik olarak değişim yapmıyor demektir. Arızanın hemen şanzımandan olduğunu düşünme. Gaz kelebek potansiyometresi, diğer bazı sensörler, vites konum apratı ve kablo bağlantıları kontrol edilmeli. Zira otomatik vites ecu'su bütün bunlardan aldığı veriler doğrultusunda vites değişimine karar veriyor. Bu veriler hatalı olduğunda otomatik değişim devre dışı kalıyor. Yani şanzımanın kendisi arızalı olmayabilir. Ancak yağı kesinlikle değiştir (orjinal olsun, zaten çamur gibi çıkar içindeki). Vites geçişlerin pamuk gibi olacak, eğer bir arıza yoksa şanzımanda..
Selamlarımla..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o arabanın buyuk bı ıhtımal sıgortası atmıstış. ama kesın demıyorum

duman_42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çünkü ışık yandığında vites kutunuz otomatik olarak değişim yapmıyor demektir.

Bu ifade de yanlışlık var, arkadaşın dediği tuş S lambası, Sport sürüş modu veya roketleme diye bilinen tuşa basınca yanan lamba, Bu lamba yanınca vites kutunuz yine otomatik olarak değişim yapar ancak ayağınızın gaz durumuna göre alt vitese atarak daha çabuk hızlanmanıza, ayağınız sondaysa, yine vites küçülterek maksimum devre çıkınca vites atmasını sağlar. Yani S'de de vites geçer ama gaz durumunuza göre daha yüksek devirde.. :good:

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik şanzıman arıza ışığı

Duman 42'ye

Kastettiğim şanzıman arıza ışı yandığında şanzımanın vites değişimini otomatik olarak yapmıyor olmasıdır. Bazı opellerde, ayrıca bir arıza yada uyarı ışığı yok, arıza durumunda sizin dediğiniz spor sürüş yani over/drive tuşunun ışığı yanar söner. Bu bir problem olduğunu gösterir. Normal olarak over/drive basıldığında sürekli yanar, bu arıza değildir. Ancak bazı opellerde de, üzerinde ünlem işareti olan ve bir dişli biçiminde ayrıca ikaz lambası vardır. Herhangi bir sorun oluştuğunda bu sürekli yanar. Kastettiğim budur. Diğer taraftan roketleme dediğiniz bu tuşla, rampa inişlerde gaz vermemek koşuluyla ek frenleme/kompresyon da yapılır.
Selamlarımla..

Son düzenleme:

iceboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Corsa otomatik vitesli aracım dün akşa nteresan bir şekilde çekişten düştü. 120.000 km. de. Üstelik dişli bir S tuşu - ki sanırımservis tuşu , aracı çaıştırdıktan bir müddet sonra yanıp sönmeye başlıyor. Hızım 80 - 90 a çıktığında araba ciddi zorlanıyor , 1. viteste gider gibi bağırıyor ve gitmiyor. Sizce arızası ne olabilir. Servise göndericem akşam ama szce baa ne kadar bir masraf çıkarır , şu ana kadar hçbir vites sorunu yaşamadım bu beni çok meraklandırdı. Şanzıman yağını değiştirmemem buna sebep olabilir mi ve sizce ne kadara çıkarım ? Nolurrrr yardımcııı olur musunuz ? / Teşekkürlerrr :cry:

abi bu sorun bende kazadan sonra olan sorun işte..şanzımanın halatı denilen bişeyi gevşemiştir..kasnak ve halatı sıkıştırıp yerine takıolar sorun çözülüo..senin vites değiştirirken(yani araba dururken p den n-r-d gibi viteslere atarken) çıt çıt die ses te gelmiodur büyük ihtimal..ben geçenlerde kaza yapmıştım,araba kalmıştı..yenibosnadan usta getirtip yaptırdım...çok pahalı bişey diildi...50 kaada max.halledebilirsin...bi ona baktır..%80 ondandır...aynı şeyler başıma geldi çünkü...