vitesi uygun devirde artırmak veya düşümek ?

erberk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2005 opel corsa 1.4 enjoy model arabam var. detaya inince kafam karıştı .sorularım:
* 1.vites kalkış dışında hangi devir ve durumda kullanılır?
* 2.vitesle giderken yavaşladık ve devrin 1000 civarı olduğunu düşünürsek araba yavaşladı ama durmadı.işte bu anda 2.vitesle devam mı edelim yoksa 1.vitese düşüpte mi devam edelim.
*herkes bişeyler söylüyor.tam olarak hangi devirlerde vites artıralım vaya düşürelim.düz yol?yokuş?meyilli yollarda?
tecrübeli arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

erberk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar sorumlarım hakkında hiç fikri olan yok mu?

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bir ara bu devir konusuna acayip takılırdım. Özellikle ilk dizel arabam olan Megane'da. Şimdi benzinlideyim..

1.soru: 1.vites sadece kalkış içindir, 1.vitesle hız arttırmak iyi birşey değildir. Kalkıştan hemen sonra 2 ile devam etmek en uygunu. Ha çok dik bir yokuştasınız, 2.vites arabayı kaldırmıyor-zorlanıyor, o zaman 1.vitese atıp 3000 civarı deviri geçmeden(yani arabanıza değer veriyorsanız!) sakin bir şekilde yokuşu bitirmelisiniz..

2.soru: 2. vitesle yavaşladıktan sonra araba durmadı devir 1000'lerde, tekrar hızlanmak istiyorsunuz, hareket halindeyken vitesi zaten 1'e zor geçirirsiniz. İlla 1.vitesle gitmek istiyorsanız durana kadar yavaşlayıp öyle 1'e takmalısınız. Geçirmeye uğraşmakta şanzımana zarar vereceğinden 2. vitesteyken 1000 devir civarında tekrar hızlanmak istiyorsanız, debriyaja basıp vitesi boşa atmadan, biraz gaz vererek tekrar debryajdan çekebilirsiniz. Umarım anlatabilmişimdir :) 1000 devir civarında debriyaja basmadan(2. vitesteyken) hızlanmak istiyorsanız, gaza yavaşça basın.Ağır ağır hızlanın. Bir anda gaza asılmak arabayı bitiriyor düşük devirde..

3.soru: Ekonomi açısından 3000 deviri geçmemelisiniz. Ekonomik kullanıma fazla önem vermiyorsanız, yüksek devirlerdede kullanabilirsiniz. Bir sorun olmaz ama arabanın uzun ömürde kullanımı zorlaşabilir. Yıllar geçtikçe sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Düz yolda vites değiştirmek için 3000 devir civarları fazlasıyla yeter, aslında rampalardada böyle. Ben kendimce fazla devir yükselmeden vites arttırmaya bakarım..

Umarım yardımcı olabilmişimdir. ;)

erberk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
burak dostum verdiğin cevap yeterice çok iyi.....tesekkürler