Vectra c diferansiyel sorunu

nyrov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba forumu yeni gordum ve kaydoldum.
Benim aracim 2004 vectra c comfort paket. Bi kac aydir kalkista veya diger viteslerde gecis yapip gaza bastiktan sonra tak diye bir ses gelmeye basladi. Baslarda onemsemedim motor kulagi veya sansizman kulagidir dedim. Gecenlerde yaptirmak icin ustaya gittigimde bu sesin kulaklardan degil diferansiyel kutusunun icinden geldigini diferansiyel dislilerinin asinmis olabilecegini soyledi. Yaptirmak istedigimde bugun kalabaligim sonra gel diyince ben de daha da gitmedim resmen arabadan sogudum. Simdi degerli ve tecrubeli forum uyelerine sorum şudur ki arabayi bu halde kullansam bana zarari dokunur mu yani yolda birakma falan yasar miyim? Yok eger yaptirirsam da bana kaca patlar ortalama olarak? Ve yaptirmaya kalksam erzurumda veya erzurma yakin yerlerde bir usta onerecek kimse var midir? Biraz forumlardan arastirdigima gore herkes diferansiyel ayari falan yapamiyormus. Simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım ustanız şanzımanı sökmeyi planlıyor doğrumu ?bence akslardan geliyor olabilir ses ama sadece bir tahmin.farklı bir ustadan da fikir alın.

Sony Z5 ile gönderildi

nyrov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım ustanız şanzımanı sökmeyi planlıyor doğrumu ?bence akslardan geliyor olabilir ses ama sadece bir tahmin.farklı bir ustadan da fikir alın.

Sony Z5 ile gönderildi

aynen dediğiniz gibi planı o yöndeydi fiyat bile söyleyemedi söküp bakmam lazım dedi. arabayı lifte kaldırdı ben de içine bindim arabanın, eline keski aldı, arabanın alt tarafından bi yerlerine baskı yaptı ve benim kalkış yapar gibi vites atıp gaz vermemi söyledi ve sorunun diferansiyel olduğunu söyledi. akslardan gelebileceğini internetten okumuştum ama yanlış biliyor olabilirim tekerlekler yer ile temas halinde değilken ses yine çıktı. akstan geldiğini anlamak için tekerlerin yer ile temas etmesi gerekmez miydi?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aks genelde direksiyonu çevirip kalkarken ses yapar.ama ilerlerse düz iken de ses yapabilir.şanzıman için acele etmeyin farklı bir ustaya mutlaka baktırın.
Tekerlerin yer ile temas etmeden denenirse ses gelmeyebilir gelirsede çok küçük sesler duyulabilir diye düşünüyorum.aks arızasında.ama yükteyken resmen çatırdama sesi yapar ney duyulur.normal bir usta aks arızasının teşhisini rahatlıkla yapar

Sony Z5 ile gönderildi

nyrov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aks genelde direksiyonu çevirip kalkarken ses yapar.ama ilerlerse düz iken de ses yapabilir.şanzıman için acele etmeyin farklı bir ustaya mutlaka baktırın.
Tekerlerin yer ile temas etmeden denenirse ses gelmeyebilir gelirsede çok küçük sesler duyulabilir diye düşünüyorum.aks arızasında.ama yükteyken resmen çatırdama sesi yapar ney duyulur.normal bir usta aks arızasının teşhisini rahatlıkla yapar

Sony Z5 ile gönderildi

tamam. ilgi alakanız için teşekkürler

nyrov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sony Z5 ile gönderildi

sorun dediğiniz gibi çıktı çok teşekkürler. 3 ustaya gösterdim ikisi ses diferansiyelden geliyo dedi (bu ikisinden biri aslen tüpçüymüş 2 yıldır tamirat işine girişmiş) istavroz dişlisi ve güvec gibi bişey dedi bunların değişmesi lazımmış. iyice moralimi bozdular tam sanayiden çıkarken bi opel servisi gördüm gireyim dedim belki diğerleri yanılmıştır. neyse usta bindi tecrübeye çıktık şanzımanda da dişlilerde de hiç bişe yok sadece sağ aks kafasından geliyormuş ses. haftaya götürcem yapacaklar. bir kez daha anladım tek ustayla hatta iki ustayla bile işi bitirmemek gerekiyormuş.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rica ederim geçmiş olsun

Sony Z5 ile gönderildi

Erdal003

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayni sorun bendede vardi akslari degistirdim yine ses devam ediyor usta sanziman takozu ve difransiyel dedi