Vectra c aşırı yakıt sorunu 1.9cdti

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar öncelikle kusura bakmayın bu sorun için öncedende konu açmıştım ama ilk postu güncelleyemedigim için ve sorunu tam anlatamadigim için yeni konu açtım

Sorun çok canımı sıkmaya başladı artık iyice bunaldım bu durumdan ne olur yardımlarınızı esirgemeyin
Araç 2007 vectra c opc otomatik
198 bin de

Öncelikle en baştan başlayayım bunların etkisi varmı bilmiyorum ama yazayım yinede

Oncelikle bir sabah işe giderken yarı yolda sarj Dinamosu arızası aldım ama işe kadar giderim diye yola devam ettim ama yolda kaldım araç tamamen elektriksiz kaldı son damlasına kadar.
Yeni akü ve şarj Dinamosu tamiri yapıldı
Sonra araç çekmemeye başladı motor arızası verdi onu da Girdap sensörü değişimi ile hallettik bu arada egr de temizlendi
Bi süre böyle devam etti sonra yakıt sorunu oluştu
Bu sorun şöyle birsey ilk çalıştırıp yürüyorum hersey normal bir müddet gittikten sonra normalde 5 6 7 litre yakması gerekirken 10 12 litrelere çıkıyor sağa çekip duruyorum boşta rolantide 4 5 litre yakıyor. İlk başlarda duman atıyordu yakmaya başladığı zamanlarda ve araç o esnada aşırı seri oluyordu. Kontak kapatıp açınca bir süre düzeliyordu
İlk götürdüğümde Termostat erken açıyor motor çok soğuyor dediler Termostat değişti ve dpf dejenerasyon yapıldı
Bir kaç gün düzeldi sonra yine aynı şekilde yapmaya başladı
Tekrar aynı yere gittim bi kaç gün bıraktım usta mavi duman var dedi (ki ben hiç görmedim) turboya bakacağız dedi
Enjektörler ve turbo elden geçirildi
Enjektör kiti vs değişti turboya bakıldı
İki gün sonra tekrar aynı arıza

Bu sefer başka yere gittim (özel Opel servisi) manifolda bakacağız dediler orayada bıraktım aracı onlarda Girdap sensörünün eksik parçaları olduğunu tam randumanli çalışmadigini söylediler onu hallettiler ama iki gün sonra yine aynı olay olmaya başladı
Tekrar buraya gittim araçta gözle görülür birsey yok diyorlar hiçbir arıza kaydı vs hicbirsey görünmüyor dediler bakılacak bi enjektör bide debimetre var dediler oradanda ayrıldım

Debimetreyi kendim temizledim yağsız kontak spreyi ile o an bişe değişmedi ama ertesi gün topladı kendini bu arada yeni debimetre alıp taktım üç dört gün sorunsuz kullandım yakıtta normalden daha az yakıyordu ki dün yine tekrarladi aynı sorun
Çok masraf yaptım artık boş yere masraf yapmak istemiyorum zaten çoğu şeye bakıldı pek bişe kalmadı

Bir düşüncesi olan varsa yardımcı olursa sevinirim çünkü yakın zamanda uzun yola çıkmayı planlıyorum 1500 2000 km gibi yol yapacağım

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
partikül filtresine bakıldı mı?

Cihaz ile dejenerasyon yapıldı sadece
Ondan sonra duman olayı kesildi yakıt konusunda bir iyileşme olmadı
Fiziksel olarak müdahale edilmedi ama sadece program ile 20 30 dakikalık dejenerasyon yapıldı

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakıt aldığınız firmalardan değişiklik yaptınız mı?

Önceden alpet ve Opet den alıyordum sonra değiştirdim shell ve bp den almaya başladım ama yine aynı değişen birsey olmadı maalesef

Bu olayla ilgili yeni farkına vardığım birsey oldu
Tamam giderken fazla yakıyor o esnada ama sağa çekip rolantide beklediğimde 4.5 - 5 litre göstermesi çok saçma geldi bana çünkü boşta o litreyi yakabilmesi için devirin 4000 lere vurması lazım ki devirde çok çok az bi oynama oluyor benden başkası hissetmiyor bile devir artışını
Yani yazılımsal bir sorun bile olabilir
Yada yakıtı yakmadan atabilirmi o konuda hiç bilgim yok
Yakmaya başlayınca kenara çektiğim zaman çiğ yakıt kokusu alıyorum

karadag.05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önceden alpet ve Opet den alıyordum sonra değiştirdim shell ve bp den almaya başladım ama yine aynı değişen birsey olmadı maalesef

Bu olayla ilgili yeni farkına vardığım birsey oldu
Tamam giderken fazla yakıyor o esnada ama sağa çekip rolantide beklediğimde 4.5 - 5 litre göstermesi çok saçma geldi bana çünkü boşta o litreyi yakabilmesi için devirin 4000 lere vurması lazım ki devirde çok çok az bi oynama oluyor benden başkası hissetmiyor bile devir artışını
Yani yazılımsal bir sorun bile olabilir
Yada yakıtı yakmadan atabilirmi o konuda hiç bilgim yok
Yakmaya başlayınca kenara çektiğim zaman çiğ yakıt kokusu alıyorum

Peki 100 km de kaç litre yakıt tüketiyorsunuz ? Şehir içi veya şehir dışı

burakdoker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kenarda beklerkenki 4,5-5 l. giderkenkinden farklıdır. İlerlerken l/100km, dururken l/saat dir. Yani birbirlerinden çok farklılardır, bu şekilde kıyaslanmamalı. Siz çok yakıp yakmadığını bence babadan kalma depo fulle, 100km yap ve tekrar fulle yöntemiyle kontrol edin. Aldığınız yakıt 100km de gerçek sarfiyatı gösterecektir.

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen uzun yola çıktım 700 gidiş 700 dönüş 1400 km yol yaptım buradan full depo ile çıkış yaptım ilk 80 km de filan 3 4 defa sıkıntı çıkarttı kenara çekip stop edip tekrar çalıştırıp yürüdüm 1400 km boyunca sadece ilk 80 km de sıkıntı çıktı gerisi hep normaldi
Bi depo ile yani 60 litreyle 930 km gidebildim
Kilometrede 23 24 kuruş oluyor yani
genelde 130 dan aşağı pek inmedim ara ara 170 180 200 kmde de gittim çoğunlukla şehirdışı kullandım çok azda şehiriçi vardır 930 km içinde