Vectra B X20XEV termostat hk.

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Bugün Erzincan-Erzurum gidiş geliş yaptım. Yolda -8 dereceleri gördüğüm oldu.
Motor hiç 80 dereceyi göremedi ve kalorifer iyi ısıtamadı sanki...
Soğuk sıcak ne olarak halim derken aklıma termostat takıldı. Benden önceki sahibinin termostatı ne zaman değiştirdiğine dair bir bilgim yok. Önlem amaçlı değiştireyim dedim. X20XEV için GM mrka termostat göremedim. Online satılta MAHLE-BEHR marka termostat buldum. Önerir misiniz yoksa GM aramaya devam edeyim mi? Sizce MAHLE-BEHR kalitesi nasıldır?

Termostat'ı alıp uygun bir zamanda kendim değiştirmek istiyorum.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Bugün Erzincan-Erzurum gidiş geliş yaptım. Yolda -8 dereceleri gördüğüm oldu.
Motor hiç 80 dereceyi göremedi ve kalorifer iyi ısıtamadı sanki...
Soğuk sıcak ne olarak halim derken aklıma termostat takıldı. Benden önceki sahibinin termostatı ne zaman değiştirdiğine dair bir bilgim yok. Önlem amaçlı değiştireyim dedim. X20XEV için GM mrka termostat göremedim. Online satılta MAHLE-BEHR marka termostat buldum. Önerir misiniz yoksa GM aramaya devam edeyim mi? Sizce MAHLE-BEHR kalitesi nasıldır?

Termostat'ı alıp uygun bir zamanda kendim değiştirmek istiyorum.

termostat azda olsa kaçırdığı içindir tahmin ettiğiniz gibi.mahle iyidir.(alman malı hatırladığım kadarıyla)

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
termostat azda olsa kaçırdığı içindir tahmin ettiğiniz gibi.mahle iyidir.(alman malı hatırladığım kadarıyla)

Merhaba, Bugün mahle marka termostat ve GM marka yedek su kabı kapağı sipariş ettim. 1000km/800ml su eksiltmişti. Kapaktan kaçırabileceğini düşündüm.

Aklıma takılan küçük bir konu: Termostat değişiminde sistemde bir miktar hava kalacak. Bildiğim kadarıyla motoru çalıştırınca taşma kabının üstüne bağlı hortumdan geliş ve hava olacak (hava gelecek ve sıvı seviyesi biraz düşecek.) Ben sadece antifriz ekleyip suyu tamamlayınca herhangi bir sorun kalmayacak.

Ya da sistemin havasını almak için başka yapmam gereken bir işlem var mı?

Şimdiden teşekkürler,

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, Bugün mahle marka termostat ve GM marka yedek su kabı kapağı sipariş ettim. 1000km/800ml su eksiltmişti. Kapaktan kaçırabileceğini düşündüm.

Aklıma takılan küçük bir konu: Termostat değişiminde sistemde bir miktar hava kalacak. Bildiğim kadarıyla motoru çalıştırınca taşma kabının üstüne bağlı hortumdan geliş ve hava olacak (hava gelecek ve sıvı seviyesi biraz düşecek.) Ben sadece antifriz ekleyip suyu tamamlayınca herhangi bir sorun kalmayacak.

Ya da sistemin havasını almak için başka yapmam gereken bir işlem var mı?

Şimdiden teşekkürler,

genelde termostat açana yada fan çalışana kadar kapak açık kalorifer sıcakta ve orta kademe hızda çalışır vaziyette rolantide beklenir. fan çalışınca kapak kapatılır. kapak kapatılmadan hemen önce bi kaç kez 3000 civarına kadar gaz verilir.
sistemde hava kalması engellenmiş olur bu şekilde. başka yöntem bilmiyorum açıkçası

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kaputu açınca on tarafta radyatör üst hortumunu hararet 70-80 derecede iken elinizle elleyin. Eğer sıcak veya ılıksa termostat kaçırıyor dur.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
başka kaçıran yerler de olabilir su eksiltmede. mesela benim ahtapot hortumda çatlak varmış, çok az az başladı. zaman geçtikçe ilerledi. su eksiltmesi biraz sancılı bir süreçtir ama sonunda insanı mutlu eder.

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başka kaçıran yerler de olabilir su eksiltmede. mesela benim ahtapot hortumda çatlak varmış, çok az az başladı. zaman geçtikçe ilerledi. su eksiltmesi biraz sancılı bir süreçtir ama sonunda insanı mutlu eder.

Kesinlikle herhangi bir yerden kaçak olabilir. Öncelikle kapağı değiştirip basınç sebebiyle zorla çıkan suyu keserim diyorum. (kapaktaki valf iyi çalışmıyorsa)
Eğer azalmaya devam ederse kaçak kontrolü yaptırırım radyatörcüde.
1000km'de 800ml kadar eksiltti. Şimdilik bence gayet düşük, kılcal kaçaktan gidebilir o kadarı, umarım kaçak artmaz. kapak işe yaramazsa ahtapotu da değiştirebilirim. O da yenilenmiş olsun...

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Sistem yapi itibari ile hava yapmaz

Daha doğrusu, bir gün gezdikten sonra kapak açık termostat yeniden açana kadar beklenir o sırada varsa havanın tamamı çıkmış olur
Sonra kapak kapatılır

Umut_Erz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Bu sabah termostat'ı değiştirdim. Fark ettiğim en büyük yenilik. hararet çabucak yükselir oldu ve daha stabil bir hal aldı. Sürekli 80 derecenin üzerinde.
Haliyle ısınmak çok daha kolay oldu. motor da daha verimli çalışıyor. psikolojik midir bilmem ama sanki daha rahat hareket ediyor. verimli sıcaklıkta çalışan motor %3-5 güç artışı mı sağladı diye düşünmedim değil...

Eski termostat'ı çıkardığımda kapalı duruyordu. sıcak suya bekletince de açıldı fakat ya kaçırıyordu ya da erken açıyordu.

Neyse sonuç olarak termostat yenilemek çok güzel oldu.
Yorum yazan herkese teşekkürler.