Vectra b x16xel sorun nerede?

yoa74

Kayıtlı Kullanıcı
74-Bartın
Siteyi ziyaret et
İyi ve sağlıklı günler değerli forum üyeleri.aranıza opel vectra alarak yeni katıldım.opel sevgisi babamın 2011 yılında aldığı G kasa astrada başladı.4 yıla yakın bir süredir forumu takip etmekteyim.projeler vs. biraz meraklıyım, az çok elektrikten anlarım.sorunuma gelecek olursak.bundan 6 ay önce aldığım x16xel kodlu 98 vectra b kasa aracımda anlayamadığım bi sorun yaşamaktayım.aracım yokuş aşağı indikten sonra ilk gaza yüklenme anında egzostan mavi bir duman atıyor.bu yüz metre kadar devam edip sonra kesiliyor.en azından ben farkedemiyorum.araç durur vaziyette düz bir zeminde 4 bin 5 bin devir arası gaza yüklendiğimde duman gelmiyor.aracım ben alırken 95 binde idi şu an 99 binde.aldıktan hemen sonra lpg montajı yapıldı.alırken km ve motor kontrolü yapılmıştı bana doğru olduğu söylendi.şu sıralar bu konu canımı sıkıyor.siz değerli forum üyelerinin başına böyle bir olay geldi mi acaba.teşekkürler

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Mavi duman yağ yakıyor anlamına geliyor genellikle yağ yakma durumu fazla varmı opeller genelde 0 km bile araçlarda yağ yakması meşhurdur zengin karışımda olabilir yanmayan yakıt veya fazla yakıt gelince onuda yakıp mavi duman olarak yabiliyor bujileri bobin e bakın birde yağ yakımını takip edin

yoa74

Kayıtlı Kullanıcı
74-Bartın
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkürler.buji kabloları 2000 yılından kalma ama aracım teklemiyor.bujiler ne zaman değişti bilmiyorum.çalışması süper tek marş alıyor kontağı tam çevirmiyorum neredeyse o derece iyi çalışıyor.sağuk sıcak farketmiyor maşallah.çekişi gayet iyi.yalnız yolda giderken ara sıra kendi kendine gaz vermekte vites değişimi ve kırmızı ışıkta durunca.aracı ilk aldığımda lpg takılırken manifoldu söktürüp nozulları taktırmıştım.boğaz kelebeğini de temizlettim o ara.rolanti motoru vs. ama boğaz kelebeği baya kirliydi.cok gezmediğim için şu an yağ seviyesini kestiremiyorum.ne kadar eksiltiyor ölçemedim.yağ bakımı yeniydi aldığımda.sanırım 10/40 yağ var.acaba 5/40 tam sentetik yağ mı kullansam diye düşünmüyor değilim.araştırdığım kadarıyla 5/40 yağın yanma derecesi baya yüksek çünkü.aldığım zaman bu yaşta km ne kadar düşük olsa bile subap contalarıydı galiba onları değiştir demişlerdi.yokuş aşağı inerken subap contaları cok mu yağ kaçırıyor acaba.aklıma şunlar takıldı; buji, buji kabloları, kalitesiz yağ ve subap contaları.acaba bu masrafları yapsam düzelir mi.yada yağı mı değiştirsem sadece

borken

Kayıtlı Kullanıcı
66-Yozgat
Siteyi ziyaret et
Kompresyon testi yaptırın bana subaplarda kaçak var gibi geldi. Yağ ile kurtaramaya bilirsin 5w 40 Opel Vectra b Astra g için en ideal yag. Sentetik olmasında iyi

yoa74

Kayıtlı Kullanıcı
74-Bartın
Siteyi ziyaret et
Kompresyon testi yaptırın bana subaplarda kaçak var gibi geldi. Yağ ile kurtaramaya bilirsin 5w 40 Opel Vectra b Astra g için en ideal yag. Sentetik olmasında iyi
Bende subap lastiklerinden şüpheleniyorum. İlk önce yağ değişimi (5w50) ile başlayacağım sorunun kaynağını bulmaya. Eğer hala bu sorun devam ederse motoru yaptırmayı düşünüyorum. Fakat kullanıcıların çoğu bu motorların yağ eksilttiğinden bahsetmiş. Benim aracım da 1000 veya 1500 km 400 ml yağ eksiltti. Acaba motoru yaptırırsam tahmini ne kadar tutar ve sorunum çözülür mü. Subap lastiklerinde sorun varsa sadece lastikleri değiştirmek sorunu çözmüyormuş diye duydum.

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende subap lastiklerinden şüpheleniyorum. İlk önce yağ değişimi (5w50) ile başlayacağım sorunun kaynağını bulmaya. Eğer hala bu sorun devam ederse motoru yaptırmayı düşünüyorum. Fakat kullanıcıların çoğu bu motorların yağ eksilttiğinden bahsetmiş. Benim aracım da 1000 veya 1500 km 400 ml yağ eksiltti. Acaba motoru yaptırırsam tahmini ne kadar tutar ve sorunum çözülür mü. Subap lastiklerinde sorun varsa sadece lastikleri değiştirmek sorunu çözmüyormuş diye duydum.

benim motor x14xe 260 binde ve hala yağ eksiltmiyor ve 10 yıldır bende sadece mobil 10w40 kullanıyorum

yoa74

Kayıtlı Kullanıcı
74-Bartın
Siteyi ziyaret et
benim motor x14xe 260 binde ve hala yağ eksiltmiyor ve 10 yıldır bende sadece mobil 10w40 kullanıyorum
Teşekkürler babam da 2007 astra g var z14xep oda eksiltmiyor 5w 30 kullanıyoruz. Fakat benim aracım vectra b. Galiba yağ eksiltme şans işi. Çünkü bazı kullanıcılar memnunken bazı kullanıcılar yağ tüketiminden şikayetçi. Acaba motor teknolojisindeki fark buna müsade mi ediyor. Sıkıştırma oranı vs. Tabi km. yüksekliği de bi etken.

borken

Kayıtlı Kullanıcı
66-Yozgat
Siteyi ziyaret et
Motor yaptırmayın segman değiştirin tabi kurtarıp kurtarmaya abi tornacinin kararı ama kurtarirsa kesinlikle segman değiştirin yağ pompası su pompası sağlamsa elletmeyin ekstra masraftan kacinin

batatay

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Lpg den sonra oldu diyorsunuz anladığım kadarıyla. Zengin karışım fakir karışım sıkıntısı olabilir gibi. Lpg ayari yaptırdınız mı bu sorun başladıktan sonra? Yag yakma işine bir sey diyemeyecegim vectra kullananlar yorum yapıyor o konuda zaten. Umarim en kısa surede sorun çözülür.

yoa74

Kayıtlı Kullanıcı
74-Bartın
Siteyi ziyaret et
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Vakit bulursam en kısa zamanda sorunu çözmeye çalışacağım. Inşallah fazla masraf çıkarmaz.