Silecek, Havalandırma, 60000 Bakımı

fatu38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba;
Yaklaşık bir ay önce 52000 km'de 2012 1.4 lpg'li otomatik enjoy alarak aranıza katıldım. Bir kaç sorum olacak. Servise gidince yaptıracağım ama gitmeden çözümü ve maliyeti konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum.
1. Silecekleri son hızda çalıştırınca soldaki silecek hızını alamayarak camtan taşıp sol taraftaki sütuna çarpıyor. Aldığımda silecek süpürgesi takılarak ilerliyordu sorun ondandır diye süpürgeleri değiştirdim ama çözüm olmadı.
2. Havalandırmayı sıcak tarata çalıştırdığım zaman içeri baharat kokusu gibi rahatsız edici bir koku geliyor soğuk tarafta çalıştırınca koku gelmiyor. Polen filtresi aklıma geliyor ama sadece sıcak tarafta böyle bir durum olması sanki filtreden değilmiş gibi.
3. Araba 52000 de ama en son ne zaman bakımı ne zaman yapıldı bilmiyorum insp yazısı çıktığı için servise gidip 60000 bakımını biraz erken yaptırmayı düşünüyorum. 60000 bakımında neler yapılıyor, ben neleri eklemeliyim ve maliyeti ne kadardır?
4. Adı ne diye geçiyor bilmiyorum ama Motorun üzerindeki plastik kapak (Alttaki görüntüyü kapatan) yok. İnternetten daha ucuza bulabilirim heralde ama adını ve modelini bilmiyorum link vererek yardımcı olabilirmisiniz?

aDeLaNTe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Triger seti + otomatik şanzuman yağı + motor yağ,filtreler ve birde bujiler olabilir. Frenlerinde sıkıntı varsa baktırabilirsin.

triger seti kayış ise aracınızda değişmesi gerekli zincirli ise şuan için gerek yok.

fatu38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim hocam

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba;
Yaklaşık bir ay önce 52000 km'de 2012 1.4 lpg'li otomatik enjoy alarak aranıza katıldım. Bir kaç sorum olacak. Servise gidince yaptıracağım ama gitmeden çözümü ve maliyeti konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum.
1. Silecekleri son hızda çalıştırınca soldaki silecek hızını alamayarak camtan taşıp sol taraftaki sütuna çarpıyor. Aldığımda silecek süpürgesi takılarak ilerliyordu sorun ondandır diye süpürgeleri değiştirdim ama çözüm olmadı.
2. Havalandırmayı sıcak tarata çalıştırdığım zaman içeri baharat kokusu gibi rahatsız edici bir koku geliyor soğuk tarafta çalıştırınca koku gelmiyor. Polen filtresi aklıma geliyor ama sadece sıcak tarafta böyle bir durum olması sanki filtreden değilmiş gibi.
3. Araba 52000 de ama en son ne zaman bakımı ne zaman yapıldı bilmiyorum insp yazısı çıktığı için servise gidip 60000 bakımını biraz erken yaptırmayı düşünüyorum. 60000 bakımında neler yapılıyor, ben neleri eklemeliyim ve maliyeti ne kadardır?
4. Adı ne diye geçiyor bilmiyorum ama Motorun üzerindeki plastik kapak (Alttaki görüntüyü kapatan) yok. İnternetten daha ucuza bulabilirim heralde ama adını ve modelini bilmiyorum link vererek yardımcı olabilirmisiniz?

Tam olarak nelerin yapıldığını bilmiyorum fakat 30 bin bakımında neler yapılıyorsa onlar yapılıyor. En iyi cevabı servisi arayarak öğrenebilirsiniz.

1-) Bunu serviste hallederler, bilen birisi de yardımcı olabilir.
2-) Klima temizleyici spreyler var camlar kapalı devirdaim açıkken aracın içine sıkılan, onları deneyebilirsiniz. Kesin çözüm değil fakat denemekte fayda var.
3-) Normalde son bakımının 45 bin' de yapılması gerekiyor. 60 bine kadar da o yazının çıkmaması gerekir fakat ya servistekiler sıfırlamayı unutmuş yada bakım yapılmamıştır. Rahatsız oluyorsanız, siz kendiniz de sıfırlayabilirsiniz kilometreyi takip ederek bakıma götürürsünüz.
Not: ınsp2 mi yazıyor yoksa ınsp mi çıkıyor bilemedim fakat eğer 2' li olan varsa araçtaki ampüllerden birisi patlamış oluyor.

4-) Motor üst kapağı olarak geçiyor. Servisten almanız halinde işçilik dahi isteyebilirler. İnternetten ucuza alıp isteğe göre, kendiniz yada sanayide rahatça takabilirsiniz.

fatu38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servise gittim hocam;
Silecek için silecek kolunu söküp aşağı alalım dediler görüntü bozulacağı ve aşağı çarpma durumu olduğu için istemedim başka bi çözüm yolu bulamadılar yada istemediler adama kolun sallandığını gösteriyorum bişey söylemiyor alt kollarına bakalım filan demelerini bekledim ama yok galiba kendim söküp bakacağım;
Sadece sıcak konumdayken geldiğini belirtmeme rağmen koku için polen filtresi değişti, temizleyici köpük yapıldı (100 TL) başka bir çözüm yolu yok dendi ama koku devam ediyor motorda biyerde yağ, su kaçağı varda onun kokusumu diye düşünüyorum geçen gün torpidoyu filan söküp polen filtresinin yerini buldum temizleyici köpük alıp sıcak konumdayken kendim uygulayacağım. Söküp takarken resim çekip yüklemeyi düşünüyorum internette bulamamıştım belki birine faydası olur. Eğer köpuk çözüm olmazsa elimden geldiğince sökebildiğim yerleri söküp kaçak araştırması yapcam bulamazsam sanayide işi bilen bir usta arayacağım.
Servis kayıtlarında 30.000 ve 45.000 bakım kayıtları yok dışarda yapılmış galiba o yüzdende yazıyı silememişler heralde. yazıda sadece insp çıkıyor. kendim sileceğim.
Serviste bunlar olunca motor kapağı filan sormadım artık işi bilen kimse yok bildikleri basit hazır parçayı sök tak yağ değiştir. Servisten hatta arabadan bile soğudum.
Servise gidip adamlara laf anlatmaya uğraşmaktansa o enerjiyi kendim uğraşıp yapmaya çalışarak harcayacağım :)