Rölantide Dalgalanma Sorunu

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar selamlar forumdan mutlaka bilenleriniz olacaktır 2004 model Astra G aracımda çok küçük dikkatlice bakıldığında anlaşılabilen rölanti dalgalanması mevcut sizce sebebi ne olabilir?

Aracımı 200*** KM'de aldım.

Aracımın 230000 rutin ve ağır bakımlarının tamamını (triger seti, devirdaim, baskı balata, rulman, EGR valfi, Boğaz Kelebeği Hortumu, hava benzin polen yağ filtreleri, motor yağı ve şanzıman yağını, bujileri orijinal GM parçalarla yaptırdım.

Aracımda önceden gözle görülebilir dalgalanma mevcuttu fakat yaptığım araştırmalar sonucunda aracımda boğaz kelebeği hortumunu yırtık tamirli olduğu kelebek yuvasına tam oturmadığını gördüm orijinal parça ile değiştirdim. EGR'nin ben aracı almadan önce senelerdir kullanıma bağlı olarak kurum bağladığını, sonucunda tıkandığı için onuda aynı parçanın sıfırı ile Delphi'yle değiştirdim.

Değişim yapmadan önce boğaz kelebeğini söktüm ve tamamını parıl parıl oluncaya kadar temizledim, manifoldun içini erişebildiğim kısımları temizledim. EGR valfinin ise motora bağlanan ekinde kurum bağlayan tüm deliklerini Liqui Moly'nin Boğaz Kelebeği temizleyicisi ile üzerinde hiç kir kalmayacak şekilde temizledim yeni sıfır aldığım parçaları üzerine güzelce monte ettim. Eskiden gözle görülebilen dalgalanma geçti fakat gözümü iyice kadrana odakladığımda çok küçük bir miktar dalgalanma kaldı. Bir arkadaşta kendi aracımın aynısı var onun kadrana baktığımda en ufak bir dalgalanma yok fakat benim aracımda yaptığım tüm işlemlerden sonra gene çok ufak bir dalgalanma mevcut. Sizce nedeni ne olabilir?

Boğaz kelebeğini söktüm acaba manifoldu söküp tamamını mı temizlemeliyim? Aklıma en son çare orası geldi bir fikre düşüncesi olan varsa yazarsa sevinirim.

Aslında aracımdan çok memnunum bahsettiğim arkadaşımın aracıyla yarışa girdiğinde aracım devirlenip geçip gidiyor, uzun yol falan dinlemiyor nazar değmesin sıkıntısız gözüm kapalı biniyorum. Fakat ben biraz titiz kıl takıntılı biri olduğum için bu tür şeyler gözüme batıyor takıyorum.

Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Başkaca sebepleri ne olabilir?

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bendede astra g var benim aracımdada sizinkisi gibi yaklaşınca fark ediliyor bu araçlar atmosferik araçlar hava filtresi felan yani normal dedi ustam bende herşeyi değiştirdim bende çok takıntılıyım üstünde titrerim arabamın çokta seviyorum arabamı performansıda çok iyi benimkisi otomatik bu arada gerekli rutin bakınlarını yapın ve binin bu normal karşılanıyor rahatsız edicek durumda ise araba istop etme raddesine geliyor rölanti sonradan topluyor sa felan bu sefer üstüne düşmelisiniz ama bu tip bu modeler ve bu tip eski teknoloji motorları için normal hava filtresi ve boğaz kelebeği temizliği yapıp devam

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bendede astra g var benim aracımdada sizinkisi gibi yaklaşınca fark ediliyor bu araçlar atmosferik araçlar hava filtresi felan yani normal dedi ustam bende herşeyi değiştirdim bende çok takıntılıyım üstünde titrerim arabamın çokta seviyorum arabamı performansıda çok iyi benimkisi otomatik bu arada gerekli rutin bakınlarını yapın ve binin bu normal karşılanıyor rahatsız edicek durumda ise araba istop etme raddesine geliyor rölanti sonradan topluyor sa felan bu sefer üstüne düşmelisiniz ama bu tip bu modeler ve bu tip eski teknoloji motorları için normal hava filtresi ve boğaz kelebeği temizliği yapıp devam

Bende ustalara sorduğumda 16-17 yaşında araba sıfır araç performansı bekleme arabadan, sıkıntı sorunu sen sabit devirde giderken mesela 90'da düz yolda giderken sabit gazda yapıyorsa bir problem vardır onun haricinde ibrede rölanti çalışmasında ibresi öyle ufak tefek inip çıkıyorsa bu normaldir, belirli hızda gidersin ışıklarda hızını aniden yavaşlattığında sabit 0.8 devir iken hafif onun altına inip tekrar çıkar atmosferik motor sonuçta cevabını aldım da aklım gene şu manifoldun iyi temizlenmediğine takıldı. Çok farklı ustalara motoru gösterdim bindiler gezdiler devirlerine baktılar hepside inan bu kilometrede ki bir arabaya göre çok müthiş bir motora sahip dediler. Ama takıntı işte, çok takıntılı biri olmakta iyi değil yav..

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Benim arac 135 binde performansı cidden efsane bende çok memnunum arabamdan eski teknoloji motor atmosferik dediğim gibi bunlar hiç birşey bu araç için gazlamaya devam ⚡️

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Benim arabada da çok hafif dalgalanma var ve bu şekilde 4-yıldır biniyorum.Performansında en ufak sıkıntı yok.Bin sıkıntı olmaz.