opel astra H 2005 motor durması

ali alan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba ,

benim aracım opel astra H twinport 1.6 benzinli, easytronic şanzıman . 265 000 Km'de . Motorum nedense bazen , özellikle uzun yoldan sonra vites düşürürken yavaşça duruyor . Tekleme yapmadan . Şanzıman bakımı yaklaşık 5000 km önce yapıldı . Kelebekten olduğunu düşündük komple kelebek çıkartılıp temizlendi . Motor carbon clean ile temizlendi . Bu arada hiçbir uyarı ışığı yanmıyor . Yağ yakması var . Malum km arttı . Rölantıde zıplama olmuyor . Olsa twinport kelebeğine bakılacaktı . Yüklenince 7000 devirlere kadar gayet sorunsuz teklemeden çalışıyor . Ama uzun yola çıkınca (örneğin beylikdüzü-kadıkoy arasında) ışıklarda durmam gerektiğinde motor vites dahı degıstırmeden resmen susuyor ,kapanıyor kendılıgınden tekleme de yapmadan . Kenara çekip kapatıp açmam gerekiyor . Yüksek devırde bıraz yuklenınce duzelır gıbı oluyor . Tam sorunun ne olduğunu anlamadık . Bujılerde degıstırıldı. Bobın de 3000 km once değişti.Yanı tıkanıklık olsa yüksek devırde kaymak gıbı çalışmaz . Ustalara kalsa abı motor açılacak dıyorlar kestırmden . Açtırmasına açtıracağım ama boşuna da açtırmak ıstemıyorum motoru . Bu konuda bılgısı olan paylaşırsa sevınırım .

Son düzenleme:

ali alan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sorun sık tekrarlamaya başladı. Aracı daha yenı calıstımıstım kı 5 dakika sonra motor yolda duru cerdi. Kenara çekip kaydettim. Aşağıda link var . Daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmadım . Gaz verimce düzelme oluyor ... yakıttan değil ... onu cok denedim ... bilgisi olan fikir verirse sevinirim ..

https://www.youtube.com/watch?v=FMEOtcKh9oM&feature=youtu.be

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arıza lambası yanıyor hata kodunu pkumak lazım ne diyor acaba

Sony Z5 ile gönderildi

ali alan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bügun servise gideceğim ... orda okuyacaklar . hafta içi iş güç koşturmaktan gidemedik ... umarım basit bir sorundur ...

ali alan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugun sonunda işin içine de biraz girerek sorunu hallettik sükür ... astraların ust kapaktan havayı emıp, emme manıfolduna veren boruda çatlak tespıt ettık...Beyin, hava emme debımetresınden gelen hava datası ile hesap yapıyordu ama araya başka kacak hava gırınce malum yanma kalıtesı kotu oluyormuş ... çatlak buyumus ve artık motoru durdurma noktasına gelmıs ... bu arada EGR yı de temızledık ... kelebek soketınde korozyon vardı oda temızlendı sukur su an motor eskısı gıbı calısmaya başladı ... tork ıyılestı .. vıtes gecıslerıne motorun cevabı düzeldi ... egzosdaki cıg benzın kokusu kalmadı ... umarım aynı sorun tekrarlamaz ... herkese iyi forumlar dilerim ...