Opel Astra G direksiyon yumuşaması ve önden kayma isteği

Şikago

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,bugün üye oldum. Aracım 2003 Opel Astra G HB 1.6 16V . 2014 yılından beri kullanıyorum,her özelliğine,sürüş stiline aşinayım. Son 2 yıldır direksiyonda yumuşama oldu,virajlara 10-15 km düşük girer oldum,ani yağmur veya çamurlu ıslaklık olan zeminde lastikler patinaja düşer,sağa sola yatar,olduğu yerde bir süre zıplar gibi hareket yapardı. Bunu torklu kullanımda anlarsınız, geçen sene karda 1. Sınıf daha önceleri de kullandığım kış lastiğine rağmen az bir karda patinaja düşüp tırmanma sorunu yaşadım. Tabir caizse kardaki spor lastikli Ferrari gibi. Sonunda 1 hafta önce Amortisör(Sachs),kuleler ve takozlar,viraj demir lastikleri,arka amortisör lastikleri(GM) ,salıncak burçları (Delphi ve Trw) olarak z rotlar(Delphi) yeniledim. Sadece yaylar eskiler kaldı,onu da istediğim bir marka bulamamamdan ve orijinallerin çok pahalı olmasından bıraktım. Şu an viraj kabiliyeti artsada aracın önü yükseldi,ortadan ölçümüme göre yükseklik fabrik ayarında, direksiyon yumuşaklığı ve pis zeminde kayma isteği yada patinaj durumu devam ediyor. Bu durumla karşılaşan oldu mu, sebebi nedir? Helezon kaynaklı olabilir mi, değiştirirken gerekirse hangi markayı önerirsiniz? Şu an bulunan tek marka var gerçi helezonda. Çıkan parçalardan bir ön amortisör ve arka amortisör harici bozukluk yoktu, lastik ve takozlar sağlamdı. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Araç sağa sola çekiyorsa rot ayarı yapıldımı araca

• Beğen
Tepkiler: Şikago

Şikago

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Araç sağa sola çekiyorsa rot ayarı yapıldımı araca
Araçta çekme hiç olmadı aslında,sanki ön tarafta zemine baskı azalıyor bu durumlarda hem yaz hem kış lastikler tutunup çıkmak yerine daha fazla patinajda kalıyor,kayıyor hafif ve lastikler sağa sola yatma yapıyor, direksiyondaki iyi anlıyor durumu. Rot ayarı hemen akabinde en iyi şekilde lazerli cihazla yapıldı.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Kullandığınız lastiklerin üretim tarihleri nedir? Bana daha çok lastik kaynaklı sorun yaşıyorsunuz gibi geldi.

• Beğen

Şikago

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Kullandığınız lastiklerin üretim tarihleri nedir? Bana daha çok lastik kaynaklı sorun yaşıyorsunuz gibi geldi.
Lastiklerim kışlıklar 2014(15 aylık kullanımı) ve yazlıklar 2016. İkiside premium lastik, düzgün koşullarda saklanmış, zamanında değişim ve ideal lastik basıncında kullanılıyor. Lastiklerden değil,buna yüzde yüz eminim,kötü lastiği tutmam araçta. Ben birgün kötü yolda gezmeye gittik dönüşte direksiyon yumuşaktı, 2016 da arıza böyle başladı aslında, zamanla arttı ve son 2 yıldır, geçiş aşamasındaki ıslak zeminde bu bahsettiğim sorun var.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Lastiklerim kışlıklar 2014(15 aylık kullanımı) ve yazlıklar 2016. İkiside premium lastik, düzgün koşullarda saklanmış, zamanında değişim ve ideal lastik basıncında kullanılıyor. Lastiklerden değil,buna yüzde yüz eminim,kötü lastiği tutmam araçta. Ben birgün kötü yolda gezmeye gittik dönüşte direksiyon yumuşaktı, 2016 da arıza böyle başladı aslında, zamanla arttı ve son 2 yıldır, geçiş aşamasındaki ıslak zeminde bu bahsettiğim sorun var.
Kauçuğu reçetesinden dolayı 5 senede taş gibi oluyor ne yazık ki patinajın tek sebebi lastiğin yere tutunamaması ayrıca lastik sertleşince yerle yeterli sürtünme olmayacağı için direksiyonun biraz yumuşaması normal.

Şikago

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Kauçuğu reçetesinden dolayı 5 senede taş gibi oluyor ne yazık ki patinajın tek sebebi lastiğin yere tutunamaması ayrıca lastik sertleşince yerle yeterli sürtünme olmayacağı için direksiyonun biraz yumuşaması normal.
Sizi temin edebilirim ki lastikten değil,öyle olacağını bilsem dakika tutmam lastikleri aracımda,kışlıklar eskidi UG9 lar ama yazlık cpc 5 ile de aynı sorunu yaşadım. Ben karda bu lastiklerle 2 kış ciddi işler yaptım,yani 30 santim karda yürüttüm aracı ama ne zaman bozuk yola girdim,yazlık enerjy saver vardı o zaman,direksiyon yumuşadı ve kışlıklara geçtim ve ilk o kış önden karda kayma yaşadı otomobil hata spin attık ama üzerine düşemedim, gerçi ustaya iki kez gittim ama normal dendi,bende bıraktım öyle.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aracınızda Esp varmı?

• Beğen

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Araçlarımızda ne kadar mükemmel elektronik sistemler olursa olsun bizi yere tutan tek şey lastiklerdir.. Bana sanki problem lastiklerde gibi geliyor...