Müzik Türü - Tonlamaya Göre Hoparlör Seçimi

wertchan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

daha önce de bir çok konu açmıştım bu konuda. Sorum şu, kime hoparlör tavsiyesi sorsam "her hoparlörün kendi niteliğine göre iyi çaldığı müzik türü var" dediler. Ben boğuk sesten nefret ederim. Önemli olan sesin net, berrak olması ve türk sanat müziği vs. türlerde enstrüman seslerini bozmadan vermesidir.

Pioneerlerin sesi boğuk verdiğini söylediler. Sizin düşünceleriniz nedir?

Bir takım TS-S20 bağlattım önlere. Bunun yanında kapı hoparlörlerini de değiştireceğim.

(Araçta stereo amfi, sony xplood teyp, kicker cvx12 bass vardır şuan ayriyetten)
Ama hoparlörleri direk teybe bağlatacağım.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2006 model astra g aracımda orjinal hoparlör ve usb/sd/cd/aux özelliği bulunan sunny teyp ile mükemmel türk sanat müziği dinleniyor.
senin sistem sony teyp, amfi, bas derken tms den ziyade gangnam style tarzı müziklere daha uygun gibi :)

wertchan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sony vs. Alpine

Yabancı müzik de dinlerim ara ara. Bunun yanı sıra rock, arabesk de dinlediğim olur.

Her müziğin yeri ayrı. TS-S20'ler ile yabancı - pop müzik dinlemek kişinin kulak zevkine kalmış. Ben subwoofer ile dinlemeyi tercih ederim. :rolleyes:

TSM'de de açıp güm güm bass ile dinleyecek değilim zaten :D Bu yüzdende berrak ses alabileceğim bir kapı hoparlörü arıyorum.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hoparlörler daha çok koni malzemelerine göre ses karakteristiğine sahiptirler.

Kullandığınız Ts-20 Türkiyede çok popüler bir tweeter. Metal yapıya sahiptir. Titanyum kaplamalı dome (yarım küre) konisi vardır.

Popüler olmasının nedeni de bu titanium dome ile metalik, yüksek volümde vokal üretebilmesidir.

Arabesk dinleyerek zaten ruh hallerine zulm etmeyi sevenlerin, metalik tonlar ile kulak zarlarına da zulm etmekten çekinmemeleri söz konusudur bu durumda. :rolleyes:

Benim tercihim her zaman ipek dome veya daha gelişmiş olan ring radiator tweeterlardır. Bunlardan çıkan tonlar çok daha yumuşak, kulağı yormayan ve uzun süreli dinlemelerde bile insanı rahatsız etmeyen tonlardır. Rock, slow veya lounge için de kesinlikle ipek (silk dome) öneririm

Mid baslarda da benzer durum söz konusudur.

Aluminyum veya farklı metalik koniler (Focal'lerin çok pahalı berilyum konileri meşhurdur mesela) metalik tonlar üretir. Oysa benim tercihim hep kağıt, sıkıştırılmış kağıt veya kağıt hamurundan üretilmiş koniler olur.

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hoparlörler daha çok koni malzemelerine göre ses karakteristiğine sahiptirler.

Kullandığınız Ts-20 Türkiyede çok popüler bir tweeter. Metal yapıya sahiptir. Titanyum kaplamalı dome (yarım küre) konisi vardır.

Popüler olmasının nedeni de bu titanium dome ile metalik, yüksek volümde vokal üretebilmesidir.

Arabesk dinleyerek zaten ruh hallerine zulm etmeyi sevenlerin, metalik tonlar ile kulak zarlarına da zulm etmekten çekinmemeleri söz konusudur bu durumda. :rolleyes:

Benim tercihim her zaman ipek dome veya daha gelişmiş olan ring radiator tweeterlardır. Bunlardan çıkan tonlar çok daha yumuşak, kulağı yormayan ve uzun süreli dinlemelerde bile insanı rahatsız etmeyen tonlardır. Rock, slow veya lounge için de kesinlikle ipek (silk dome) öneririm

Mid baslarda da benzer durum söz konusudur.

Aluminyum veya farklı metalik koniler (Focal'lerin çok pahalı berilyum konileri meşhurdur mesela) metalik tonlar üretir. Oysa benim tercihim hep kağıt, sıkıştırılmış kağıt veya kağıt hamurundan üretilmiş koniler olur.

kendimi tıp fakültesi öğrencisi gibi hissetim:D. tamamı latince olan yazınızı türkçe ye çevirebilirmisiniz...anlayalım bari.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yazdıklarımı özetlemek gerekirse:

Metal hoparlör = metalik ses
Yumuşak dokulu hoparlör (ipek, kağıt, vs) = yumuşak ses

:)

wertchan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız için teşekkürler. Alpine alacaktım fakat Pioneer almam daha doğru galiba :)