Manuel Araçlarda Turbo Kullanımı Nasıl Yapılır?

• Konuyu başlatan ugurdogan__
  • Başlangıç tarihi
U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş
Benim eski aracımda gazı kökleyip pedalın en sonundaki tuşa basınca araç turbo moduna giriyordu.Tabi Turboya girerken vitesi küçültüyordu.

Tabi bu söylediğim otomotik vitesteyken oluyordu.Normal olarak vitesi kendisi düşürüp sonra turboyu bırakınca vitesi kendisi büyütüyordu.Manuelde hiç turbo kullanmadım.Onun işleyişi nasıl oluyor acaba?

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Manuel Araçlarda Turbo Kullanımı Nasıl Yapılır?

bildiğim kadarıyla 1750 devirde turbo devreye giriyor ancak gaz tepkilerine gore turbo devreye hangi devirde girecegini kendi ayarlıyor, aracın gücüne göre değişebilirde sanırım
yani turbo gaz ile beraber otomatik olarak devreye giriyor ekstra birşey yapmanıza gerek yok

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Standard turbo denen şey egzos gazından aldığı hareketi hava emmeye gönderen ve bu sayede silindire daha fazla hava gönderen bir sistem.

Bu sistem her zaman devrede, çünkü bunu aç-kapa yaptıracak bir sistem yok.Motor çalıştığında sistem içindeki gazların hareketi ile belli basınçlarda çalışıyor.
Fakat motorun yapısına göre yanmanın kalitesi ve tork artışı ancak belli bir devirden sonra kendini gösteriyor.Bu bakımdan kullanıcıya kalan bir şey söz konusu değil, fakat korunması için yüksek devirli sürüşlerden sonra motor devri rölantide iken 1 dakikaya kadar beklenmesi ve sonradan stop edilmesi ve motor soğukken ani gaz yüklenmelerinde bulunulmaması tavsiye ediliyor.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

ugurdogan__ link' Alıntı:
Benim eski aracımda gazı kökleyip pedalın en sonundaki tuşa basınca araç turbo moduna giriyordu.Tabi Turboya girerken vitesi küçültüyordu.

Tabi bu söylediğim otomotik vitesteyken oluyordu.Normal olarak vitesi kendisi düşürüp sonra turboyu bırakınca vitesi kendisi büyütüyordu.Manuelde hiç turbo kullanmadım.Onun işleyişi nasıl oluyor acaba?

- bu bahsettiğiniz hangi araçmış bende onu merak ettim... doğrusu :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ugurdogan__ link' Alıntı:

sizin yaptığınız sadece basit bir kickdown, turbo her zaman açıktır mesela 1.4t lerde etkisi 1850-4900 devirleri arasında gösterir bu arada torku sabit tutarak araca güç katar

U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş

onderak link' Alıntı:
[quote author=ugurdogan__ link=topic=2386.msg49005#msg49005 date=1317377286]

- bu bahsettiğiniz hangi araçmış bende onu merak ettim... doğrusu :)
[/quote]

Opel Astra classic

U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş

Benim bahsettiğim Turbo şekli sollamalarda çok işe yarıyor.

Ayrıca 3 sene önce kullandığım BMW 5.20 de de aynı sistem mevcuttu.Önünüzde kamyon mu var? Gazı köklüyorsunuz tuşa basıyorsunuz vites küçültüyo otomatik ve solluyorsunuz aracı rahat bir şekilde.

Demek bu araçlarda öyle bir sistem yok bak bu konuda üzüldüm.

astra classicte bile vardı yaw yeni astrada neden yok :(

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

buna kickdown denir arkadaşım gaza çok basarsan vites küçültür araç ve daha yüksek devir ve düşük vites olunca daha güçllü olur araç düz viteste bunu yapmak için kendiniz vites küçültmelisiniz

U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş

astraowner link' Alıntı:
buna kickdown denir arkadaşım gaza çok basarsan vites küçültür araç ve daha yüksek devir ve düşük vites olunca daha güçllü olur araç düz viteste bunu yapmak için kendiniz vites küçültmelisiniz

Anladım bilgi için çook teşekkür ederim.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu dediğiniz sadece otomatiklerde oluyor