LPG Regülatörü ısınmıyor

ENGİN42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iyi geceler Aracım 99 omega 3.0 V6 lpg rügülatörüm canı isterse ısınıyor istemezse ısınmıyor ısınmayın cada tekleme yapıyor veya Lpg ye geçmiyor Lpg tamircisi bunun hortumları yanlış bağlanmış dedi ama şimdiye kadar bir sorununm yoktu motor tamircim de genleşme kabının üstünden çıkan ince hortumu bağladı yaklaşık 1 ay sorun olmadı ama 2 gündür regülatör yine ısınmıyor motor suyu ısısı 95-97 C Derecede duruyor birde sürekli fanım çalışıyor sürekli derken şehir içinde 2 dk.çalışıyor yarım dk.duruyor sonra tekrar bu döngü sürüp gidiyor yardımlarınızı bekliyorum

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iyi geceler Aracım 99 omega 3.0 V6 lpg rügülatörüm canı isterse ısınıyor istemezse ısınmıyor ısınmayın cada tekleme yapıyor veya Lpg ye geçmiyor Lpg tamircisi bunun hortumları yanlış bağlanmış dedi ama şimdiye kadar bir sorununm yoktu motor tamircim de genleşme kabının üstünden çıkan ince hortumu bağladı yaklaşık 1 ay sorun olmadı ama 2 gündür regülatör yine ısınmıyor motor suyu ısısı 95-97 C Derecede duruyor birde sürekli fanım çalışıyor sürekli derken şehir içinde 2 dk.çalışıyor yarım dk.duruyor sonra tekrar bu döngü sürüp gidiyor yardımlarınızı bekliyorum

Genleşme kabından çıkan boruyu regülatöre bağlayan tamircinin yanına bir daha uğrama derim.Yoksa o araba elinde kalır.O süper zekaya sor bakalım genleşme kabına hiç tüp kokusu geliyormu?Diyaframı patlak regülatörlerde bazen gaz basıncı suyu geri iter ve regülatöre su gelmez.Bundan dolayı da siz regülatör ısınmadığı için yolda kalırsınız.Aracınızın u devirdaiminde ve motor suyunun ısınmasında sorun yoksa regülatöre su geliyor ama lpg basıncından su regülatöre giremiyordur.Bir daha regülatör donduğunda aracı mümkünse stop etmeden genleşme kabının kapağını açın ve lpg kokusu geliyormu bakın.Eğer geliyorsa en yakın lpg cide yeni bir regülatör sizi bekliyor demektir.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde aracımda işin ehli olmayan bir lpg ustası güya ayar yapacak. aracı bilgisayara bağladı motoru ısıtmaya başladı. 10 dakika geçti hala ısınmıyor. abi bunun beyni değişecek dedi. bilgisayar algılamıyormuş.
ordan çıkıp başka ustaya gittiğimde (zaten yoldan geldiğimden motor sıcak) adam bilgisayara bağladı. bilgisayarda motor 30 derece gözüküyor ama arabanın hararet göstergesinde 85 civarında. usta hemen işi çözdü . lpg regülatörünün sıcaklık sensörü bozuk dedi 10 tl ye değiştirdi sorun çözüldü.

sizin sorununuz bumudur bilmiyorum ama okadar bilgisiz usta varki en kolay şeyi göremiyorlar. sıkıntınız ya regülatör diyaframında yada ısı regülatör üstündeki ısı sensöründe.

ENGİN42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yarın genleşme kabında gaz kokusu varmı deneyip bakacağım iyi geceleriniz olsun

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakan arkadaşımızın yazısına istinaden ek olarak şunu yazayım o zaman.

Aracınız 90 lı derecelerde motor ısısıne geldiğinde ''regülatör ısınmıyor'' dediğiniz sorun olduğunda regülatörü elinizle bir tutun.Regülatör ısınmışmı yoksa buzdolabından çıkmış gibimi.Zaten sıcak su gelmiyorsa araç çalıştıktan bir süre sonra üstünde buzlanma emareleri görürsünüz.Eğer durum böyleyse büyük ihtimal regülatör diyaframı arızalıdır.Konyada mutlaka daha deneyimli ve bilgili lpg servisleri vardır.Durumu gidip onlara gösterin.Byük ihtimalle regilatörde sorun çıkacaktır.Fakat regülatör ısınmıyor dediğini durumda regülatör sıcak ise arkadaşımıın söylediği sorun var demektir.Bunu da bilgiayara bağlayarak bulabilirler kanısındayım.

ENGİN42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
regülatör buzdolabından çıkmış gibi ama bunu hep yapmıyor akşam 20 km yol gittim regülatör sıcaktı zaten zoğuduğu zaman araba gaz yemiyor tekliyor bende benzine alıyorum sonra tekrar gaza geçsin diye düğmeye basıyorum regülatör soğuk olduğu için geçemiyor 3-5 km gidiyorum sonra lpg ye geçiyor böyle tuhaf bir durumum var yardımlarınız için teşekkürler.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
regülatör buzdolabından çıkmış gibi ama bunu hep yapmıyor akşam 20 km yol gittim regülatör sıcaktı zaten zoğuduğu zaman araba gaz yemiyor tekliyor bende benzine alıyorum sonra tekrar gaza geçsin diye düğmeye basıyorum regülatör soğuk olduğu için geçemiyor 3-5 km gidiyorum sonra lpg ye geçiyor böyle tuhaf bir durumum var yardımlarınız için teşekkürler.

Görmeden sadece tahmini konuşuyoruz.Fakat şöyle bir yorum yapalım.

REgülatör buzdolabı gibiyken tekleme yapıyor.Benzine alıp tekrar gaza aldığınızda düzelmiyor lpg ye geçmiyor fakat 5-6 km sonra tekrar gaza aldığınızda düzeliyor.Buna istinaden:

Regülatöre giden gaz benzine aldığınızda kesildiği için o sırada regülatörde gaz basıncı olmadığından su rahat hareket edip gazı kısa sürede buharlaştırıp regülatörün su haznesindeki gazı su basıncıyla boşaltır ve o bölme su ile dolar.Bu sayede uharlaşan gaz tekrar lpg ye geçtiğinizde en rahat yolu seçerek bu sefer basınçlı su dolu olan diyaframdaki gözle görülemeyecek sızıntı noktasını değil motora giden boruya gider.Böylece araba bu şekilde düzgün çalışır siz aracı stop edip motoru soğutana kadar.Tabi bu sadece mantık yürütüyoruz.

Size tavsiyem elinde firma yeterlilik belgesiolan bir lpg servisine gitmeniz.Lpg beyni ınınmıyor diye tutup hiç alakası olmayan boruyu regülatöre bağlayan ustaya da devlet üstün hizmt ödülü vermek gerekli.Neden derseniz, dünyanın neresine giderseniz gidin regülatörün su giriş çıkışı kaloriferin su girişinden alınır.

ENGİN42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kemal bey ilgi ve alakanız için teşekkür ederim benim yazmayı unuttuğum bir şey vardı benim araç yaklaşık 500 Km de 1 litre su eksiltiyor konuyla alakası varmı bilmiyorum ama sanki bana var gibi geliyor araç su eksilttiği zaman içeride coolant level uyarısı veriyor bende genleşme kabına bakıyorum yaklaşık 1 litre su azalmış 3-5 dakika sonra genleşme kabını açıyorum biraz su taşıyor ve fısırdıyor su ilave ediyorum bence ben bu su ilavelerinde su tam soğumadan açtığım için hava yapıyor hava yapıncada regülatör ısınmıyor belirli bir zaman sonra havayı kendisi atıyor ve sorun ortadan kalkıyor diye düşünüyorum çünkü bu arızayı her zaman yapmıyor mesala 1 ay boyunca hiç sorunum yoktu su ilavesi yaptım regülatör ısınmadı 1 gün sonra sorun ortadan kalktı ve 3 gündür bir sorunum yok ya denk geliyor ya ben eksilen suyu tamamlayınca bir sorun oluyor yanılabilirimde hayırlı günleriniz olsun

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Su eksilmesi o kadar farketmez lpg regülatörü için.Tekrar yaparsa aynı sorunu regülatöre bakın buz gibiyse su girişine bağlanan boruya bakın soğukmu sıcakmı.Giriş borusu sıcak çıkış borusu soğuksa regülatörde sorun var demektir.