Landi Renzo ve GM garantisi (?)

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 TL'yi bulan benzin lt fiyatlatları sonrasında 2010 Astra H 111.Yıl aracıma LPG dönüşümü yaptırmayı iyiden iyiye düşünmeye başladım. Dolayısıyla ilk işim LPG dönüşüm kitlerini araştırmak oldu. Tesadüfen GM'nin 01.05.2009 tarihli bir basın bültenine rastladım.

Basın bülteninin içeriğinde aşağıdaki gibi bir bölüm de görünce LPG uygulası sonrası pek çoğumuzun karşılaşmaktan korktuğu sorunların artık GM garantisi altında giderileceğini düşündüm.

"LPG dönüşümü çerçevesinde aracın 2 yıl sınırsız km. kapsamında garantisi devam edecek. Bununla beraber , araca takılan LPG dönüşüm kitinin de 2 yıl sınırsız km. veya 100.000 km'garantisi olacak..."

Ancak bu basın bülteninin geçerli olup olmadığı ve bültende yazan garantinin gerçekten var olup olmadığını sormak için Opel Türkiye'yi aradım...

Opel Türkiye, basın bülteninde yazanın aksine GM'nin LPG dönüşümü sonrası oluşabilecek motor ve eelektrik/lektronik arızalara garanti vermediğini söyledi.
Eğer bu şekilde bir arıza oluşur ise muhatabınız Landi Renzo Türkiye distribütörü Olgun Lpg'dir. LPG dönüşümü sizin kararınızdır ve oluşacak hasarı ödemek de sizin sorumluluğunuzdadır. Eğer Olgun Lpg bu arızanın LPG kitinden olduğunu kabul eder ise size ödeme yapabilir. (Bunun da garantisi yok.)
Biz sadece sizin LPG taktırmanız durumunda LPG ile bağlantısı olmayan arızalardaki garantimizi sürdürüyoruz diyor.

Olgun LPG ise, durumun bu şekilde olmadığı GM'nin garantisinin motor ve elektronik aksam dahil devam edeceğini, eğer LPG dönüşümünden kaynaklı bir sorun oluşmuş ise bunu GM ile Olgun LPG nin kendi aralarında çözeceğini söylüyor. Fakat bu da sözlü bir taahhüt.

Olgun LPG'den Opel ile aralarındaki anlaşmayı benimle paylaşmalarını istedim, bunun da mümkün olmadığını söyledilier.

Fakat bugüne kadar garanti kapsamında olan ve hatta çoğu sıfır 4.000'in üzerinde araca GM ve Landi Renzo'nun ortak geliştirdiği bu LPG kitlerini taktıklarını ilettiler. Bu montajların bir kısmının da Odak ve Mar Opel gibi yetkikli servislerde gerçekleştiği bilgisini veriyorlar.

Üstelik ilgili LPG dönüşüm kitlerinin GM ve Landi Renzo'nun ortak geliştirdiği ve Opel'in birkaç modeli için özel üretildiği söylendi. Montaj ekipmanlarının GM tarafından onaylandığı ve LPG Ecu'sunun GM ile ortak çalışılarak programladığı söyleniyor.

GM' e özel üretilen bu kitlerin piyasada satılmadığı, sadece Opel Yetkili Servisleri ve bu işin sorumluluğunu taşıyabilecek birkaç servis tarafından montaja izin verildiği söyleniyor.

- Mar Oto garantinin aynen devam edeceği bilgisini verdi.
- Altunizade Arkas Otomotiv garanti dışı kalacağı bilgisini verdi.
- Odak'a henüz sormadım...

Şimdi aklıma takılanları sormak istiyorum...

- Forumda bu GM'e özel LPG kiti ile dönüşüm yapmış olan var mı, varsa düşünceleriniz ve tecrübeleriniz ne yönde?
- Garanti konusundaki düşünceniz nedir?
- Olgun LPG, bazı Opel Yetkili Servisleri garanti bozulmaz derken Opel Türkiye neden farklı bilgi veriyor?

http://media.gm.com/content/media/t...ages/news/tr/tr/2009/Opel/2009_05_04_Opel_LPG

zamazingo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylaşım için teşekkürler. LPG konusunda fazla bir bilgi yok ama ben astra alırken arkadaşım insignia almıştı. yılbaşından sonra bize söyledikleri lendi renzo ile eylül ayından itibaren o km lpg li insignia satacaklarıydı. ankaralı olan varsa reis otodan bilgi alabilir. orada bora kazaz var satış temsilcisi o söylemişti. aralık ayında opel ile toplantı yapmışlar bazı modellerin lpg kitli satış stratejileri ile ilgili.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kitlerin aşağı yukarı hepsi aynı önemli olan düzgün şekilde montajı

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mahmut Bey, yorumunuz forumdaki X marka LPG dönüşüm kiti mi taktırsam, yoksa Y marka LPG dönüşüm kiti mi taktırsam konulu pek çok başlık için uygun olabilir. Fakat bu yorumun benim yazdıklarım ile ne alakasıı var?

kitlerin aşağı yukarı hepsi aynı önemli olan düzgün şekilde montajı

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben gaziantep olgun lpg de taktırdım garanti kapsamında.yaklasık 2000 km dir problem yaşamıyorum.gayet verimli çalışıyor.ayrıca aracımda herhangi bir problem olduğunda (lpg dışında)opel serviste sorunsuz bir şekilde garanti kapsamında yaptırıyorum.daha bugün sıvı kapı değişti garantiden.bugün servis müdürü problem olacağını sanmam.ayrıca landirenzo motor beyniyle birebir uyumlu çalışıyor dedi.ortalama şehir içi dışı 8-9 lt arası yakıyor araç.

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paylaşım için teşekkürler. Araç içerisinde LPG kokusu duyuluyor mu?
Bir de landi renzo için meşhur bir enjektör sesinden bahsediliyor. Aslı var mı?

ben gaziantep olgun lpg de taktırdım garanti kapsamında.yaklasık 2000 km dir problem yaşamıyorum.gayet verimli çalışıyor.ayrıca aracımda herhangi bir problem olduğunda (lpg dışında)opel serviste sorunsuz bir şekilde garanti kapsamında yaptırıyorum.daha bugün sıvı kapı değişti garantiden.bugün servis müdürü problem olacağını sanmam.ayrıca landirenzo motor beyniyle birebir uyumlu çalışıyor dedi.ortalama şehir içi dışı 8-9 lt arası yakıyor araç.

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paylaşım için teşekkürler. Araç içerisinde LPG kokusu duyuluyor mu?
Bir de landi renzo için meşhur bir enjektör sesinden bahsediliyor. Aslı var mı?
rica ederim.lpg kokusu hiç yok desem yanlış olmaz.benziden lpg ye geçerken sadece sabah soğuk havada hafiften 1 2 saniyelik bir titreme olabiliyor onun dışında geçişler hissedilmiyor.ses konusu ise doğru malesef.dizel araçtan biraz daha az desem yeridir. sadece araç rolantide çalışırken içeriye ses geliyor.yolculuk esnasında herhangi bir ses duyulmaz.bu sesin enjektörlerin platin olmasından kaynaklandığı söyleniyor.platin olanlar daha kaliteli oluyormuş.sese yapacak pek bişey yok.araç içinden çok fazla olmasada dışarıdan net duyuluyor.aracın lpg demi yoksa benzindemi çalışıyor oldugunu göstergeye bakarak anlayabiliyorum.ne performansda düşüklük nede titreme silkeleme oluyor.gayet verimli ve uyumlu çalışıyor.