İlk calisturmada gelen ses

idevrim1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2017 model 1.4 oto.atik arajim bir hafta calismadan durduktan sonra calistirdigimda fren cok sert oluyor ve calistiri calistirmaz manuel aracta yarim debriyaj yaparsinda bir cirt sesi cikarya o sesten cikartiyor bu neden olur zarari varmidir. Cozumu nedir basina gelen var mi samsun servisi arayip.sordum anlamadi bakmam lazim dedi birde servis

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
2017 model 1.4 oto.atik arajim bir hafta calismadan durduktan sonra calistirdigimda fren cok sert oluyor ve calistiri calistirmaz manuel aracta yarim debriyaj yaparsinda bir cirt sesi cikarya o sesten cikartiyor bu neden olur zarari varmidir. Cozumu nedir basina gelen var mi samsun servisi arayip.sordum anlamadi bakmam lazim dedi birde servis

İbrahim bey muhtemelen akünüz ölmeye başladı, ilk marştan sonra muhtemelen akünüzde fazla güç olmadığından dolayı bir süre gücünü toplayana kadar elektrikli direksiyon vb sistemlere akım yetişmiyor. Aracınız marşa basarken ışıklarda kısılma vb oluyor mu ? Akü uyarısı alıyormusunuz ?

idevrim1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İbrahim bey muhtemelen akünüz ölmeye başladı, ilk marştan sonra muhtemelen akünüzde fazla güç olmadığından dolayı bir süre gücünü toplayana kadar elektrikli direksiyon vb sistemlere akım yetişmiyor. Aracınız marşa basarken ışıklarda kısılma vb oluyor mu ? Akü uyarısı alıyormusunuz ?
akü gayet normal bir sıkıntı yok aküde. ancak dikkatimi çeken. araç bir günde çalışması fren çok sert oluyor. çalıştırınca fren yumuşuyor. bu debriyaj ayırmama sesi gibi bir ses. kısa sürüyor fren yumuşayınca normale dönüyor.

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu durumda araçlarımızı uzun dönemli çalıştırmadığımızda gürültülü çalışmaya dediğimiz olayla karşılaşıyoruz. Özellikle soğuk havalarda, kendi aracım için söylüyorum, BMW 1.18 var şuan motorla işe gidip geldiğimden sadece hafta sonu cumartesi pazar çalıştırıyorum yani 4-5 gün araç yatıyor. İlk çalışmada Cold Start dediğimiz olayda arabayı çalıştırdığım da gürültülü ve hafif titreyerek çalışıyor. Bu durum araba yola çıkana kadar devam ediyor. Bakımları düzenli ve güvendiğim bir serviste yapıldığından dolayı ne yapılıp ne yapılmadığını kendi gözümle gördüğüm için şuana kadar bir sorun görmedim. Araba normal rutine döndüğündeyse en ufak bir ses vs. gürültü duymuyorum. Bence şahsi firkrim bu yönde olacak, aracınızın uzun süre çalışmaması ve özellikle normal rutinde geriye dönüşü olması bu nedendendir.He 2 günde 1 aracımı çalıştırdığımda zaten böyle bir olay olmuyor. tabiki bmw ile opel bir değil ama özellikle havalar soğuk olduğu dönemde bence çok büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama en iyi tavsiye COLD START yapılırken, aracınızı biraz çalıştırıp öyle yola çıkın.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Sorun anladığım kadarıyla frende. Westinghouse ve vakum sistemine baktırın frenin sertleşmesinin nedeni bunlardır.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlara ek olarak fren hidrolik yağını kontrol edin..Su vs karışmışmı,kıvamı ve rengi iyimi bir bakın veya baktırın...Uzun süre çalışmadığı zaman fren,baskıbalata disklerinde,metallerde bu tip sesleri duymak normal denebilir...Sonuçta parçalarda düzenli bir yağlanma olmuyor...

idevrim1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet aracı sürekli her gün çalıştıracağım bakalım sorun çıkartacak mı bu süre zarfında da bilgi toplamaya çalışacağım, araştırmaya devam

• Beğen
Tepkiler: Cemil

idevrim1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet arkadaşlar konuşmadığım özel servis ve opel yetkili servisi kalmadı, sonunda bu olayın kronik bir hata olduğu ve araç az kullanılmasından kaynaklandığı nı çok güzel bir video ile anlatmış ustam. başına gelen arkadaşlar olursa bu video dinlemesi için linkini bırakıyorum. he bu arada aradığım servislerin hiçbirinden cevap alamadım çünkü bilmiyorlar arabayı bırakın araştıralım diyorlar. sadece arza tespitine samsun opel demir otomativ 450tl para istedi.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Takip ettiğim Samsun da bir usta var aynı zamanda youtuber...Opellerden iyi anlıyorlar...İstersen onlarlada bir görüş...Linkini aşağıya bırakıyorum...
OTO TAMİRCİM;SAMSUN 19MAYIS SANAYİ SİTESİ 71.CAD TEKKEKÖY /SAMSUN
SAMSUN İÇİ İLETİŞİM HATTI :05434408227 . SİNAN GÜVEN

idevrim1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar sorunun kaynağını buldum sonunda sizlerle de paylaşmak istedim. bu sesin gelmesine neden olan sorun yağ filtre kabı içerisinde bulunan filtrenin üzerine takıldığı baypass valfi dedikleri plastik parçaymış, bu parçayı o kadar kaliteli yapmış ki opel dört ince bacak uç kısmından kırılmış ve baypass görevini yapamamış. Allahtan kırılan bacaklar motora kaçmamış dördünüde buldum. araç stop ettiğinde bu parça yağ filtresi içerisinde de yağın kalmasını sağlıyor aynı zamanda sabah yada bekleyen günlerde yağın kartere akmasını engelliyo ki marşa basar basmaz hemen yağlamayı yapsın ki benim başıma gelen zencir sesi gibi ses gelmesin. tüm sorun buymuş yani küçücük bir parça ama işin kötü yanı bu parçayı nette bulamadım inşallah serviste vardır. eğer yoksa yağ filtre kabını komple almak zorunda kalabilirim buda hayli bir pahalı parça gelişmeleri sizler ile paylaşırım. he bu arada opel yetkili servislerininde hiçbir şeyden anladığı yok bu arada hiçbirinden doğru dürüst bir cevap alamadım daha opel almak mı? asla. parçanın resmini yüklüyorum. bu parçayı değişen yada değiştiren varsa benimle irtibata geçerse sevinirim

Ekran-1a5c53e375321cfff.jpg