Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi ( Animasyon )

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi ( Animasyon )

İzlemek için resme tıklayınız..

GÜVENLİ YAŞAM İÇİN GÜVENLİ SÜRÜŞ

Dünyada 45 milyonun üstünde sürücü Amerikan Ulusal Güvenlik Kurulunun programına katılarak yollarda kendilerini korumayı öğrendi. Güvenli Sürüş Eğitiminin hedefi sürücüleri çarpışma önleme tekniklerinde eğitmek ve aynı zamanda yollarda karşılıklı anlayışı, nezaketi ve işbirliğini davranış şekli olarak benimsetmektir. Kişisel Bilgisayarlar için Güvenli Sürüş Eğitimiyle bu eğitimi masa başınızda kolayca alabilirsiniz. Animasyonlar ve grafiklerle içerik tamamen çekici ve etkileşimli öğrenme araçlarıyla birlikte sunuyor. Burada öğrenciler gerçek sürücü olaylarını analiz ediyor, sürücü tehlikelerinin farkına varıyor ve doğru güvenlik önlemlerini tespit ediyor.

Trafikte sürücü olarak taşıtların; hava, yol ve yük durumlarına göre kullanılması gerekmektedir.
Ehliyet alan ve trafiğe çıkan her sürücünün tüm bu kuralları bildiği var sayılır. Ancak; ehliyet imtihanlarında çoğu zaman havanın açık, yolların da asfalt olduğu düşünülürse; gayet rahat bir şekilde kullanıldığı için, ehliyete hak kazanılmış olunmaktadır.
Halbuki yağmurlu, karlı, sisli veya buz tutmuş bir yolda araç kullanmanın da belli kuralları vardır. Aracın yol tutuşları, hava şartlarına göre değişmektedir. Değişmeyen ise; Sürücünün yol durumuna göre aracı güvenli kullanmasıdır.
Yağmur, kar, buz gibi araçlar için tehlikeli hava şartlarından biri de "sis" tir. Su damlaları yerde buza dönüşmektedir.
Ancak ıslak zemin, buzlu yol veya herhangibir tehlike anında, 2 saniyede karar vererek, aracı durdurabilme veya yönlendirme gibi konuların bizzat uygulayarak öğrenilmesini sağlamak amacıyla: GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ VE DEFANSİF SÜRÜCÜ EĞİTİMİ nin alınmasına gerek vardır. Bu eğitim araç kullanırken probleme girmemek için gereklidir.
Vakfımız; bu eğitimi trafiğe kapalı alanda özel hazırlanmış parkurda tamamen teknik detaylara uygun olarak uygulamakta olan "Emin Direksiyon'a" destek verme kararı almıştır.
"Uluslararası Güvenlik Konseyinin Eğitmen Sertifikası" sahibi olan kişilerin vermesi gereken bu eğitim: İzmir'de Emin SULAR tarafından verilmektedir.
10.11.2007 tarihinde Çeşme Otoyolu Shell Tesislerinde bulunan Emin Direksiyon Eğitim Pistinde: Vakıf Başkanı Ekrem BULGUN ve yönetim kurulu üyeleri bu uygulamaya bizzat katılmışlar ve kendilerine sertifika verilmiştir.
Eğitim Şekli:
1. Aşama Islatılmış ve meyilli bir pistte 70 km hızla giden ve içinde 4 kişi bulunan bir aracın, sürücüsünün bir engele 15 mt mesafede iken, bu engeli nasıl aşacağına karar vererek frenleme ile birlikte engelden nasıl kurtulacağına karar vermesi ve bizzat uygulaması yaşatılmaktadır.
Araç: Tekerleklerin dönmesine misaade edilecek şekilde kullanılacaktır. Şayet araç ABS sistemi ile donatılmış ise, artan bir basınçla frenleme yapılması gerekmektedir. Bunun için; ayağı pedaldan kaldırmadan daha kuvvetli olarak basmak gerekir.
DÖNMEYEN TEKERLEKLERE DİREKSİYON KUMANDA EDEMEZ
2. Aşama Buzlu zemin üzerinde giden aracın kaymaya başlaması ile birlikte direksiyon, fren ve debriyaj hareketleri aracı bizzat kullanan sürücüye öğretilmektedir. Bu sistemde önemli kural
" sert direksiyon hareketlerinden kaçınmaktır."
Bu eğitimin ehliyet almış olan ve halen araç kullanan sürücülere de uygulanmasının yerinde olacağı inancını taşıyoruz. Vakfımız " Emin Direksiyon" un bu önemli uygulamasını desteklemektedir.
Sürücülerin sık olarak karşılaştıkları bu gibi konularda gösterecekleri davranış ve uygulama hava şartlarından kaynaklanan kazaların azaltılmasında önemli rol oynayacaktır. Eğitim alan sürücü bu kuralları uyguladığı zaman kendi hatasından kaynaklanan kazalar da % 80 azalma olacaktır.

Son düzenleme:

sinan_442

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yararlı bilgiler.Sağol...

ekicimert

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunları söylerken imzanızda 200 ü vurmuş bi video olmasıda düşündürücü tabi

_eRAy_