Fren Diskinde Paslanma

metopel

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Katılım
15 Ocak 2023
Mesajlar
4
Tepki puanı
2
Puanları
3
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Aracım 5000km de.
Yaklaşık 1 ay önce arka sağdan bir sürtünme sesi gelmeye başladı.
Servise gittiğimde fren diskinin paslandığını, bundan kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini belirttiler. Tekerleri söküp disklere baktılar. Mecburen arka iki diski ve balatayı değiştireceklerini ve toplamda 10bin küsür bir rakam çıkacağını söylediler.

Daha bu kadar az km kullanılmışken, nasıl bu şekilde paslanma olabiliyor. Anlam veremiyorum. Bu durumla karşılaşan oldu mu?
Ayrıca garanti kapsamına almıyorlar. Servis önce hiç almazlar dedi. Ama ben müşteri hizmetlerini aradım. Orada da 6 ay veya 10.000km şartı olduğunu söylediler. Bu ne kadar doğru bilemiyorum. Buna benzer bir tecrübesi olan var mı? Nasıl garanti kapsamına aldırabiliriz?
 

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Katılım
1 Eyl 2015
Mesajlar
2,531
Tepki puanı
2,635
Puanları
113
Yaş
42
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. bu parçalarda pas olur. kullanılmayan veya suya maruz kalıp sonrasında üzerinde su kalan diskler paslanır. kullandıkça da pas izleri azalır veya pas az ise biter. ama biraz pas var diye komple disk değişmez. servislerin bu tutumu çok yanlış. en kötü çizik olur tornacıda silinir yine kullanılır. sizin garantiye nasıl alacağınız için özel bir fikrim yok ancak hem balata hem disk birden bitmişse ki 5 bin km deki bir araç için disk balata hemen bitmez. kabul etmeyin bence.
 
  • Beğen
Tepkiler: smihci ve metopel

metopel

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Katılım
15 Ocak 2023
Mesajlar
4
Tepki puanı
2
Puanları
3
Siteyi ziyaret et
Merhaba.
Bu kadar kısa sürede böyle bir şey olmaması gerektiğinden kabul etmedim değiştirmeyi.
Bir de sadece bir diskte olması da tuhaf. O yüzden hatalı veya yanlış parça olduğunu düşündüm. Bu yüzden değişim diyorlarsa garanti kapsamında değiştirmeleri gerekir diye düşünüyorum.
Servisler garanti konusunda da yanlış yönlendirme yapıyorlar. Müşteri hizmetleri 6 ay 10.000km diyor servis bu parça garantiye hiç girmez diyor. Aracım garanti şartını sağlamıyor ama sağlasaydı ve servisi dinleseydim boşa zarara girecektim.
Garantiye aldırmaya çalışıyorum. İlgili yerlere şikayet edeceğim.
 

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Katılım
19 Ara 2007
Mesajlar
20,537
Tepki puanı
262
Puanları
83
Siteyi ziyaret et
O servis elemanları "çalışan demir ışıldar" sözünü hiç mi duymamışlar. Fren balataları diskle temas ettiği sürece diski temizler.
Dört tekeri disk fren ile donatılan bir arabada sadece bir tek tekerin diskinde pas oluştuysa o tekere ait fren sisteminde balata diske tam basmıyor demektir. Bu durumun tespiti çok kolaydır. TÜV'de olduğu gibi piyasada bilgisayarlı cihazlar ile fren sisteminin ölçümünü yapan yerler var. Orada kontrol ettirin, çıkan sonuca göre tekrar o servise gidin. Bu parça illa değişecek, değişimi de garantiye girmiyor diye diretirlerse bunu yazı ile belgelemelerini isteyin. Nedenini sorarlarsa, yaptırdığım ölçüm sonucu ile birlikte hakkımı arayacağım deyin.
 
  • Beğen
Tepkiler: metopel ve Cemil

metopel

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Katılım
15 Ocak 2023
Mesajlar
4
Tepki puanı
2
Puanları
3
Siteyi ziyaret et
@smihci Teşekkürler bilgi için.
Değişimi kabul etmeyince, servis en son yarım ağızla dediğiniz gibi bir şey söyledi. Kullandıkça pas atar gibi. Ama neredeyse 1,5 ay oldu hala ses gelmeye devam ediyor.
Dediğiniz gibi fren sistemi ölçümünü araştıracağım.
Tüketici mahkemesine şikayeti açtım. Şikayetvar.com a da yazdım.
 
  • Beğen
Tepkiler: smihci
Üst