Elektronik Park Freni Bırakma sorunu hakkında.

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün birşey keşfettim. Muhtemel bu sorunu yaşayan arkadaşlarda aynı adımı uyguladıkları için sorunla karşılaşıyorlar.

Eğer aşağıdaki adımı uygularsanız sizde araçın elfrenini otomatik bıraktığını göreceksiniz.

Aracı çalıştırırken mecbur debriyaj'a basıyorsunuz ,
Debriyaja basıp aracı çalıştırın , debriyajı bırakmadan aragazı verin 2500 devire çıkaracak kadar yeterli.
Gazı verirken aynı anda ayağınızı debriyajdan aniden bir miktar (%20-%25 yeterli) çekerseniz tataaaa elfreni serbest.

Özellikle arka arkaya 5den fazla denedim. Aracı stop edip tekrar çalıştırıp denedim , hatta motoru ısındıktan sonra tekrar denedim sonuç aynı.
Araç elfreni çekili iken aracın birden fırlaması için veya ani kalkışta elfreninin zarar vermemesi için kendi kaldırıyor gibi hissettim.

Belki durum araç viteste iken gerçekleşse daha iyi olur ancak vites boşta ikende aynı durum söz konusu.
Yazılımla düzeltilebilir bir durum gibi.

Deneyenler sonuçları paylaşabilir mi? Sonuca göre gidip servislere derdimiz anlatır OPEL'den future request isteriz

Not: Eğer konu daha önce farkına varılmış bir durum ise adminlerden rica konu silsinler :)

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Elektronik Park Freni Bırakma sorunu hakkında.

el freni çekili durumdayken normal kalkar gibi kaldırıyorum aracı kendini bırakıyor zaten.

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ecelnico link' Alıntı:
el freni çekili durumdayken normal kalkar gibi kaldırıyorum aracı kendini bırakıyor zaten.

Benim araç bu durumda elfrenini bırakmıyor.  ::)

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

ecelnico link' Alıntı:
Benim aracımda aynı durumda bırakıyor. Normal olanıda bu zaten bence sizin aracınız park freninde bir sıkıntı var

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
bu konuyu baya bir tartışmıştık
el freni tek kez çekili iken debriyajdan çekip gaza basınca otomatik bırakıyor zaten el frenini
buyrunuz burda baya bir detay var

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=605.0
Sn. Hakan,
şöyle hızlıca baktım , konu elektronik park freni sesi ile başlıyor. kimse net şekilde şöyle yapıca freni bırakıyor dememiş.
İsterseniz konuyu kilitleyebilir veya silebilirsiniz.

Teşekkürler.  8)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayır sn Murat.Dursun
sizin bahsettiğiniz durumu açıklayıcı olabilir o açıdan ekledim linki
sn. drwaverunner videosunda frenin kendini bırakmasına açıklık getirmek için video çekmişti
belki yardımcı olur diye ekledim linki
yoksa sizin bahsettiğinizi yanlış anlamış olabilirim :)
sonuna kadar tartışıp bizler de öğrenelim, silmeye ve kilitlemeye karşıyım :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
bu konuyu baya bir tartışmıştık
el freni tek kez çekili iken debriyajdan çekip gaza basınca otomatik bırakıyor zaten el frenini
buyrunuz burda baya bir detay var

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=605.0
2 kez çekiliyken de bırakıyor otomatik olarak sadece daha sıkı olduğu için daha fazla gaz vermek lazım

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
2 kez çekiliyken de bırakıyor otomatik olarak sadece daha sıkı olduğu için daha fazla gaz vermek lazım

Sn.astraowner ,
aracı normal kaldırır gibi denerseniz bu dediğiniz olmuyor! Aracı patinaj çektirecekmiş gibi hafif tatlı bir dokunuş ve debriyajdan ani bir çekiş (%20-25lik ayak çekme) durumun oluşması için yeterli.

Yani herkoşulda park freni bırakılmıyor. Dikkatimi çeken nokta araç viteste değilkende durum gerçekleşiyor.
Eğer bir koruma mekanizması olarak freni bırakıyorsa , bunu araç viteste iken yapması doğru olur diye düşünüyorum.
Siz nedersiniz?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

patinaj çektircek gibi değilde hüsnü beyin videosunu da izlerseniz 2. çekiştede sadece biraz daha fazla gaz verince indiriyor otomatik olarak.vites boştayken gaza basmışlığım var salmadı bende ama ayağım debriyaj da değildi sizin yaptığınız gibi denerim yarın