Düşük vites düşük devirde silkeleme problemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nht

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkeze selamlar.
Öncelikle Böyle bir site kurup emek verenlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Kısaca bi özet geçmek istiyorum aracım hakkında.

*2004 model astra g 1.4 90 kw (120 HP) classic- 81.000 km de
*7000 km önce; motor yağı filtreler bujiler değişti.
*2-3 bin km önce triger seti değişti Lakin beceriksiz usta sente ayarını yanlış yapmış, 1-2 ay o şekilde bindim ve arızayı kendim tahmin edip başkasına yaptırttım. Triger seti gecen ay sıfırdan değişti.
Performansı düzeldi, devir düzensizliği kalktı, silkeleme neredeyse tamamen kalktı. Ama 1-2. viteste 2-3 bin devir arası ve gaz kesince yine silkeleme yapıyordu.
* 15 gün önce boğaz kelebeğini temizlettim. (EGR valfi fabrika çıkışı yok dendi) silkeleme neredeyse yok gibiydi ama daha sonra farkettimki 1. viteste demir 2000 lerdeyken gaz kesince veya 1500 devirlerde sabit gidince silkeleme yapıyor. Yüksek viteste ve devirde problem yok.

Kısacası 1. viteste 1500 devirde sabit giderken sanki gaz kesik kesik geliyormuş gibi araç kendini silkeleyerek hareket ediyor. 2. viteste 3. devirlere yaklaştıkça belli belirsiz hissediliyor.

arkadaşım sente ayarı yüzünden bujilerin ayarlarını bozulmuş olabileceğini söyledi bende şüpelendim sizce sorun neyden kaynaklana bilir acaba?

Son düzenleme:

skydark

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç lpg li ise bu sıkıntıları yapmasının tek suçlusu lpg dir ateşleme bobininden lpg elektiriği çekildiği için belli müddet sonra ateşleme bobini bozuyor ondan sonra silkeleme kompresyona binme v.s gibi şeyler oluşuyor

ardacanbolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu tür arızaları genellikle ateşleme sistemi yapar. düşük fiyatlı olandan başlıyarak yani önce buji lerinizi değiştirin. olmaz ise ateşleme bobini sorununuzu kaldırıcaktır diye düşünüyorum. benzer bir sorun yaşadım bende...

nht

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Araçta fabrika çıkışı egr yok, bujilerden olmadığını ısrarla söylüyorlar ustalar.

Geriye birtek bobin kaldı gibi.

Bu arada şunuda farkettim hava soğukken silkeleme olayı artıyor.

onurge84

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı problem bendede vardı. 1. viteste araçta silkeleme oluyordu özellikle araç soğukken. ustam ön cama yakın körüklü bi boru var, galiba motora hava girişi orası. oradaki kelebeğin içine bi sprey sıktı ve temizledi. problem bıçak gibi kesildi çok şükür. daha önce sorduğum ustalar lpgdendir hep yapar dediler ama alakası yokmuş. usta para bile almadı bunun için. bence orayı bi temizletin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...