corsa c km ekran arızası

alllican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, 2006 corsa c cdti easytronic aracımda, geçtiğimiz günlerde şu kadranın yolda giderken bir anda donması ve sonrasında sıfırlanıp eski haline dönmesi durumunu yaşadım.

Sönen bir ampul olduğu için de konsolu söktüm, arkadaki kablodaki şase sorununu farkettim, düzelttim, ampulü değiştirdim, camını sildim, saatin tozunu aldım, her şey şahane.

Bağladım, kilometre ve easytronic ekranlarım gitti. Tekrar söktüm, bütün işlemler baştan, bu sefer camı takmadan soketi bağladım, açtım. Ekranlar yok. Silik okunmuyor değil, arka ışık da yanıyor.

https://tr.aliexpress.com/item/Spee...bon-Cable-Flat-LCD-Connector/32801805252.html

Bu bant kablolarım bir hayli eskimiş gibi. Yerlerinden hareket eden bu arkadaşlar, görüntüyü kaybettiler. Bu sabah çalıştırdığımda, öyle sanıyorum ki sarsıntıdan olacak kilometrede bir piksel - easytronicte 4 piksel görüntü vardı.

İstanbuldayım, bana bu konuda yardımcı olabilecek bir usta - elektrikçi bileniniz var mı?

Bant Aliexpress'te var, ancak 20 ila 40 gün arası geliyor.

Dolar artışı ile 10 liralık bant kablo için eziyet çekiyorum maalesef.

Acaba lehimle sabitlense nasıl olur?

Yardımınız olursa çok sevinirim.

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Buna benzer sorunu geçmişte bende yaşamıştım.
Flex iletkenleri havyayi değidirir deydirmez Flex eridi gitti.
Anliycaniz beceremedim, sizde dikkatli olun.
Linkteki parça kesin iş gorecekse bence beklemeye değer.

alllican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrardan merhabalar, dün buraya konuyu açtıktan sonra eve geçtim. Tekrardan sökme işlemine başladım, karta kadar komple söktüm.

Bant kabloların tam temas etmediklerini-edemediklerini nasıl çözerim diye hareket ettim, siyah elektrik bandı ile tutturmayı denedim. Dene yanıl yöntemi ile, yavaş yavaş önce easytronic ekranını, sonra kilometre ekranını düzettim.

Bant ayarını da şöyle söyleyeyim, o kablo bantların uçları silinmiş kısımlarından tutturdum, en altına doğru olan yerlerinde hala kalan iletken kısımları kadran kartına temas ettirdim. Yani benim çözümüm böyle oldu. Mesele o bantların kadran kartına tam temas etmesi. İlk yapıldığındaki iletken bandın eskimesinden ötürü yerlerinden oynuyorlar zaten.

Dene yanıl yöntemini de, direkt olarak kartı sokete bağlayarak denedim önce ancak çıkartması çok meşakkatli oldu, sabırlı olmakta fayda var, camı ve ibreleri takmadan her seferinde arka kısmı oturttum - arka plastik kapağı mutlaka vidaladım. Bir seferinde vidalamadan taktım önce olmadı, sonra vidalayınca oluşan baskıdan bir ekran geldi.

Şu anda bir sorun yok, zannediyorum ki sıcaktan o bant durmayacak çok, bu işlemi tekrar yapmam gerekecek - o zaman daha farklı bir bantla içeriden yapmam daha sağlam olur.

Konuyu açmamdaki sebep şu, çok fazla kadranla oynama başlıkları var, ama bu küçük ekranlardan sorun yaşayıp da çözüm bulamayan da var. Çıkma parça ucuz olmayabiliyor. Yahut hemen bulunabilmesi sorun olabiliyor. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Ekli dosyalar

• p1.jpg
    p1.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 15
  • p2.jpg
    p2.jpg
    82.6 KB · Görüntüleme: 13
  • p3.jpg
    p3.jpg
    84.3 KB · Görüntüleme: 14
  • p4.jpg
    p4.jpg