Corsa B 98 benzinde çok yakıt tüketmesi

Yalçın K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
98 corsa b otomatik arabam var ve beni baya uğraştırıyo. Bi bakımdan diğer bakıma geçip duruyorum. Neyse konumuza dönelim ; araç önce benzinde boğuluyodu gaz yemiyodu bu yüzden lpg de kullanıyodum. Sonra uzun bi yola çıkıcam diye aracı bosch car servis e götürdüm ve durumu anlattım. Usta egr yi gaz kelebeğini ve gerekli yerleri temizlediğini söyledi ve gaz yememe sorunu gitti. Fakat bu seferde benzinde duman atmaya ve eksozdan çiğ kokmaya başladı .

Biri bitti diğeri başladı . Neyse ustaya geri gittim dedim böle böle yapıyo ayrıca titreme sendeleme olayı başladı temizlikten sonra ki önceden hiç sıkıntı yoktu gazda canavardı. Usta enjektörlerde sorun olduğunu fazla benzin püskürttüğünü söyledi ve gazda kullan arabayı dedi sendeleme ve titreme içinde lpg ayarını yaptır tekrar dedi . Lpg gaz ayarı için gittim 2 kişiye gittim 2 side ayarda sorun yok gayet iyi dedi . Daha sonra ustaya yine döndüm ve çözümün enjektör gövdesini değişmek olduğunu bununda 1500 tl gibi bi masraf demek olduğunu söyledi.

Durum bu arkadaşlar , böyle bi sorun yaşayıp çözen varmı yada bu durumu nasıl çözebilirim bilgili biri varsa yardımınıza ihtiyacım var ustalara güven düştü bende ...:rakir:

Yalçın K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayrıca motor arıza ışığı yanıyor araç 10 dk çalıştıktan sonra ve bugünde würth enjektör temizleme ve benzin katkısı kullandım bi 80 km benzinde kullandım aracı yüksek devirde belki işe yarar diye ama aynı fazla püskürtme devam etti . Katkı maddesinin tek artışı araç 120 den yukarı çıkmazdı baya bi zorladım 140 i geçti.

Birde kendim baya bi araştırıyorum acaba lambda sensörü arızası mı sebep oluyor bu işe çünkü doğru çalışmadığında yakıt sarfiyatını artırırmış fazla püskürtmeye sebep olurmuş diye okudum videolarını izledim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kafama takıldı 1500 lira nasıl bir parçaymış öyle o motorda?
*neyse benzinde düzgün çalışsın diyorsan benzin basıncın düzgün olmalı ne az ne çok...
*map veya maf düzgün çalışmalı
*oksijen sensörü düzgün çalışmalı
*enjektörler düzgün çalışmalı

ezbere yapılan iş boşa masrafa davetiye çıkarır malesef.
aracınıza muhtemelen tech 1 cihazı uygundur ve ona sahip özel servis bulmanız ve motor benzindeyken sensör değerleri ne durumda bakmalısınız.anlayan usta hangi değerin olması gerekenden farklı olduğunu ve müdahale edilmesini bilir.

şahsi fikrim araç sabah iki dakika benzinde çalışıcak arada benzinde kullanırım falan diye masraf etmeyin. masrafını geçtim sinirinizi bozmayın boşuna.
düzgün usta uygun fiyata kolayca yaparsa tabikide yaptırın ama baktınız olcak gibi değil aracınızı güzelce ayarlatın lpgde ve lpg geçiş ısısını düşürtün iyice benzinde kısa süre çalışıp gazda düzgün çalışsın sorunsuz binin.

Yalçın K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç gazda düzgün çalışıyo çoğu zamanda gazda kullanıyorum ama bu titreme sendeleme gaza basmadan çalışmama canımı sıkıyo. Ayrıca usta bujileri değişmişti eskiler yan sanayi diye bosch bujilerle değişmiş acaba lpg uyumsuzluğu olabilir mi bi kaç yerde buna dair şeyler okumuştum.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç gazda düzgün çalışıyo çoğu zamanda gazda kullanıyorum ama bu titreme sendeleme gaza basmadan çalışmama canımı sıkıyo. Ayrıca usta bujileri değişmişti eskiler yan sanayi diye bosch bujilerle değişmiş acaba lpg uyumsuzluğu olabilir mi bi kaç yerde buna dair şeyler okumuştum.

buji kontrol edilebilir. eskiden yapılan ama günümüzde pek yapılmayan sentille buji aralığını kontrol etmekte fayda var.
lpg uyumlusu daha faydalı fakat mecburide değil. lpg uyumlu diye adlandırılmayanlarlada çoğu kişi sorunsuz kullanıyor aracını

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oksijen sensörü yakıtı arttırıyor geçenlerde başıma geldi araba hantallaşmıştı çok yakıyordu arıza ışıkları veriyordu 110-130-170 bunları veriyordu sonra oksijen sensörü değişince araba düzene girdi