Çam Reçinesi ve Çizik Boyatma Hakkında. . .

Klemenzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese Merhaba,

Astra J aracımı henüz 2 hafta önce aldım ve bugün Bostancı Sonax'ta yıkama sonrası ön tamponun üst kısımlarında sürtünmeden dolayı oluşan boya kalkması olduğunu farkettim. Nasıl olduğunu bilmiyorum. Aracın içi elektrik süpürgesiyle temizlenirken yıkayan kişinin, süpürgenin gövdesini tampona sürttüğü ihtimali üzerinde duruyorum. Bunu söylememe rağmen süpürgenin gövdesinin tampona ulaşmasının zor olduğunu söylediler. Onun dışında bugün işe giderken bıraktığım otoparkta da olmuş olabilir ancak nasıl olursa olsun 2 haftalık aracımın başına böyle bir durumun gelmesi beni oldukça üzdü. Daha kötüsü de olabilirdi o yüzden buna da şükür diyorum.
Sizlere danışmak istediğim iki konu var. Birincisi "ևam Reçinesi"ni kaportadan nasıl çıkartırız. Aracı ailemin kaldığı sitenin otoparkına parkediyorum ve çam ağaçlarından damlayan reçineler kaportaya yapışıp kurumuş. Yıkamayla çıkarmak imkanısz. Araştırmalarım sonucunda Gaz Yağ'ının en etkili çözüm olacağını çıkardım. Aslında bugün Sonax'a da bu yüzden gitmiştim ama bana tahmin ettiğim gibi "Kil macunuyla çıkarırız ancak boya matlaşır dolayısıyla boya koruma ve cila da yapmalıyız"dediler. 290 TL bir fiyatı var. İnternetten çeşitli reçine sökücüler olduğunu da okudum ve Sonax'a bu ürünü almak için gittim. Ellerinde kalmadığını ve en iyi çözümün bu olduğunu söylediler. Ancak ben artık yıkamacıya araba vermemeye kararlıyım. Anahtarı alan kim olursa olsun (servis, yıkamacı vs...) sanki özellikle zarar vermek istermiş gibi hor kullanıyorlar. Aynı durumu koltuk problemi  için götürdüğümde serviste de yaşadım. Sonuç olarak sizlerin gaz yağı konusundaki fikirlerinizi almak isterim. Bunun dışında başka bir çözüm yolu varsa ve paylaşabilirseniz de çok sevinirim.

İkinci konu, aracın ön tamponundaki sürtünmeden ötürü oluşan, boyanın kalkması durumu. Ben Autoking'e götürmeyi düşünüyorum ancak bildiğim bir şey varki satarken boya, rutüş vs.. sorun olabiliyor. Ancak ben bunu anlayamıyorum. şimdi aracın tamponundaki ufak bir kısmın boyası kalkmışsa ve bunu orjinaline uygun bir şekilde kapattırsam ne zararı var ? Eğer yapmazsam o boya her yıkamadan sonra genişleyecek. Ancak boyatırsam da "boyalı araba" olacak. İkinci elde büyük hasar olmadıktan sonra ufak tefek yerlerin boyayla düzeltilmesinin ne zararı var ? Neden değer düşürüyor ? Sonuçta hem daha güzel görünüyor hem de aracı satarken alıcıya boyama masrafı çıkarmıyor (eğer boyamak isterse ki neden kötü görünen bir tamponla dolaşmak istesin.) Tamponıun durumu kötü değil aslında. Araç siyah olduğu için ancak dikkatli bakarsanız belli oluyor. Eğilmeniz falan lazım görmeniz için. İyice yakınlaşmak gerekiyor. Ama ben biraz titiz olduğum için sürekli aklımda. Ne yapmalıyım sizce ? ve Neden rutüş ikinci elde değer kaybettirir. Bana bunun mantığını açıklayabilecek biri olursa uzun süredir aklıma takılan bir sorunun da cevabını almış olacağım. Başıma daha önce gelmediği için sormak bugüne kısmetmiş.

şimdiden teşekkürler

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Çam Reçinesi ve Çizik Boyatma Hakkında. . .

Reçineleri gazyağı ile çıkarabilirsiniz, kaliteli markaların sıvı cilaları da iş görür ama gaz yağı daha basit.

Klemenzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler

attalos07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugün dyo yetkili servise pasta almak için gittim şerefsizin biri aracımı çizmiş 7 cm kadar tırnak takılıyor çıkmadı.çok bellide olmuyor fakat canım sıkılıyor.neyse dyonun sahibiyle biraz muhabbet ettik boya koruma düşündüğümü soledım 3m marka boya koruma satıyormus fakat boya koruma ıcın verılen paraya yazık olduğunu soyledı petroldekı fırcaya gir anında soker alır dedı yapılan korumayı dığer turlude dikkatlı kulanırsan 6 ay gıder dedı bende boya koruma dusuncemden vazgectım en guzel uygulmanın cila çekmek olduğunu dusundum artık yavas yavas cila atacağım aracıma sizde lekelerı sanayıden almış olduğunuz cila ile cıkarabılrısınız

Klemenzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler

gokhanbedir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Reçine zift-reçine çıkarıcılarla üst üste silip tekrar uygulayarak 7-8 defada tamamen çıkar. Size önerim gölge bir yerde sonax veya diğer markaların reçine çıkarıcılarıyla uygulayıp biraz bekleyerek çıkana kadar silmeniz en son olarak tamamen çıkınca da aracı yıkamanız. Ben çok uğraşıp yaklaşık 45 dakikada 5 adet reçineyi çıkarmıştım o günden beri de ağaçların altına çekmiyorum.

Klemenzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler

Gökalp1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende de olmuştu lekeler gazyağı iş görür ancak ben sonax gibi yerlerden yanayım ancak bilinen bir yer olmalı çizik olayında ise benim arabamda da vardı satarken boya gözükecekti o yüzden hepsinin fotoğrafı var satarken göstereceğim sonuçta ben de araç alırken boya varsa kaza yapmış diye düşünürüm o yüzden belgeliyorum