Astra J Benzin yakıt tüketimleri

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Benzin yakıt tüketimleri

Yorumundan da anlaşıldığı üzere aracın daha çok yeniymiş, ben senin aracını >10.000km diye anımsıyordum.

Bahsettiğin km lerde dizel araçlarım bile 10litre civarı ortalama tüketim değerleri sergilerlerdi, özellikle dizel Focus u ilk günler hiç mi hç sıkıştırmasamda ilk verisi 10.6l/100km olmuştu iyi hatırlıyorum, sonra aynı aracı modifiye etmeme rağmen 3.4l/100km ye kadar düştüğüm bile olmuştu.

Benim Astram 4000km den 6000küsüre geldi ve ben bile yakıtının daha da azaldığını ancak hissediyorum, önceki araç tecrübelerimden ortalama olarak optimum değerler için >20.000km şart.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Yorumundan da anlaşıldığı üzere aracın daha çok yeniymiş, ben senin aracını >10.000km diye anımsıyordum.

Bahsettiğin km lerde dizel araçlarım bile 10litre civarı ortalama tüketim değerleri sergilerlerdi, özellikle dizel Focus u ilk günler hiç mi hç sıkıştırmasamda ilk verisi 10.6l/100km olmuştu iyi hatırlıyorum, sonra aynı aracı modifiye etmeme rağmen 3.4l/100km ye kadar düştüğüm bile olmuştu.

Benim Astram 4000km den 6000küsüre geldi ve ben bile yakıtının daha da azaldığını ancak hissediyorum, önceki araç tecrübelerimden ortalama olarak optimum değerler için >20.000km şart.
aracım nerdeyse 6. ayına girecek olmasına rağmen daha 950km lerde :)dediğim gibi hep kısa mesafe kullanıyorum arkadaşımın 2.0dizel 140hp mondeo su 16000km de ve hiç sıkıştırmadan çok normal kullanmasına rağmen 10lt ortalaması var yani aracın tüketiminden bir memnuniyetsizliğim yok yani bazen tüketimi eleştirirken aracın gücünden vs dikkat etmeden yorum yapıyoruz araç 1.4 diye 1.4 atmosferik gibi yorum yapıyoruz ama bu aracın ağırlığını ve 140hp olduğunu unutmamak lazım

mertan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

6500 km de ortalamam 10 du. Sehirici trafikte cok farkediyo. Ama birtek uzun yolda 7.1 gordum o da sabit hizla 800 km yol yaparak. Genel olarak cok yakiyo diyebilirim.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

valla arkadaşlar benim araç şehir içi bir depo ile 500-550 km yapıyor ki benim şehir içi mesafelerimin en uzunu 5km ve bu yolda en fazla 40-45 km hıza çıkabiliyorum ve ben klimayı aldığımdan beri hep açık kullandım,kuşadası değilde şehir içi mesafelerin daha uzun olduğu ve dur kalkların daha az olduğu büyük bir şehirde daha çok yol yaparım gibime geliyor,birde benim araç otomatik .

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sıkışık trafikte her araç yakar arkadaşlar otomobillerin 0-40km arası hızlandıkları an en fazla tüketimi sergiledikleri anlardır; "bilmem kaç bin km yapıyorum" diye iddia edenlere hayırlı traşlar :)

diagnotics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Sıkışık trafikte her araç yakar arkadaşlar otomobillerin 0-40km arası hızlandıkları an en fazla tüketimi sergiledikleri anlardır; "bilmem kaç bin km yapıyorum" diye iddia edenlere hayırlı traşlar :)
tolga bey heralde bu her araç yakar dediğinizde buna dizel araçları katmıyorsunuzdur diye düşünüyorum..çünkü hiç bir dizel 850 km den az yapmaz kanaatindeyim.. ben opel dizel kullanıcısı değilim ama şuan dizel megane 2 kullanıyorum ve aracı %95 istanbul trafiğinde işe git-gel toplam 14 km de kullanıyorum..ve bir depo ile daha ışık yanmadan geçen 960 km yol yaptım.yani kesin 1000 i geçerdi daha gitsem.. ayrıca araç yakmasın diye de uğraştığım yok..ortalama hız da şuan yol bilgisayarında 50 km/h..

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim istanbul trafiğinde ort hız 15k km 1000km de sizin 50 iyimiş

diagnotics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
benim istanbul trafiğinde ort hız 15k km 1000km de sizin 50 iyimiş
bu ortalama ile şuanki yakıt tüketiminiz ve aracın toplam km'si nedir?? ayrıca bir depo ile kaç km gidebiliyorsunuz??

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Her araç yakar diyorum doğru, dikkat ederseniz "0-40km/h arası araçların max. tüketime ulaştıkları andır" demiştim; bir aracı dizel de olsa sürekli 1. ve 2. viteste 20-40km/h hızlarda nispeten ani hızlanmalarla kullanarak yolunuzu tamamlarsanız her zamanki haline göre yakıtı hayli artacağından o araçta kendince fazla yakmış olacaktır.

Mesela siz İstanbul trafiğinde 1000km ye eriştiyseniz daha rahat şartlarda belki 1200-1300km yol gidebilecektiniz ama sizin bile 200-300km lik kaybınız olmuş yani aracınız yakmış oluyor kaldı ki ortalama hız olarak 50km/h lik veriniz Astraowner ın 15km/h lik verisine kıyasla daha rahat bir tarfikte olduğunuzu gösteriyor.

Cdti, Hdi, Multijet ve Dci motorlar ekonomiktirler ancak ilk üretim PSA/Tdci ve Crdi ler dediğiniz ağır şartlarda 850km yi de göremeyebilirler, bu motorlar biraz daha performans odaklı ve hacimleri büyüktür çünkü.