Astra J 1.6 CDTI Hareket halinde zincirden gelen ses

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Aracımı yeni aldım 1.6 cdti otomatik desing paket 157 bin kmde. Aracımda gözüme çarpan 3 olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- Hareket halinde nadirde olsa zincirden aşırı bir ses geliyor. (ilk çalıştırmada gelen sesden daha şiddetli) Motor soğukken ilk çalıştırmada 3 çalıştırmadan 1 tanesinde zincirden ses geliyor.
2- Araçla hareket etmeye başladıktan sonra hararet yaklaşık 70°C ye kadar çıkıyor durunca tekrar dibe çöküyor. Su eksiltmesi yok fan açıyor.
3- Daha önceki opel araçlarımda (2012 corsa d ve 2011 astra j enjoy plus) anahtardan 2 defa açma tuşuna bastığımda farlar direk yanıyordu (follow me) yeni aracımda bu özelliği akitf hale getirmedim. (Config Tuşu>Ayarlar> Araç ayarları>Dış ortam aydınlatması>Kilit açıldığında dış aydınlatma>AÇIK) Dış ortam aydınlatma seçeneği bulunmuyor.

Yardımlarını rica ederim

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu sorunları daha önce yaşayan var mı?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Aracımı yeni aldım 1.6 cdti otomatik desing paket 157 bin kmde. Aracımda gözüme çarpan 3 olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- Hareket halinde nadirde olsa zincirden aşırı bir ses geliyor. (ilk çalıştırmada gelen sesden daha şiddetli) Motor soğukken ilk çalıştırmada 3 çalıştırmadan 1 tanesinde zincirden ses geliyor.
2- Araçla hareket etmeye başladıktan sonra hararet yaklaşık 70°C ye kadar çıkıyor durunca tekrar dibe çöküyor. Su eksiltmesi yok fan açıyor.
3- Daha önceki opel araçlarımda (2012 corsa d ve 2011 astra j enjoy plus) anahtardan 2 defa açma tuşuna bastığımda farlar direk yanıyordu (follow me) yeni aracımda bu özelliği akitf hale getirmedim. (Config Tuşu>Ayarlar> Araç ayarları>Dış ortam aydınlatması>Kilit açıldığında dış aydınlatma>AÇIK) Dış ortam aydınlatma seçeneği bulunmuyor.

Yardımlarını rica ederim
Merhabalar,
Aracınız hayırlı olsun. Sorularınıza kendimce cevap vermeye çalışayım.
1- üç marştan birinde duyduğunuz ses normal, hareket halinde de bazen ilk marş sesinden daha cılız bir ses duyulduğu oluyor fakat ilk marş sesinden daha baskın bir sese bir şey diyemiyeceğim. Bildiğim kadarıyla kullanıcılar genelde 150-200bin km aralığında zincir setini değiştiriyor. Evet biraz masraflı bir iş ama aracı uzun yıllar kullanmayı düşünüyorsanız sürüş güvenliğiniz ve aracınızı riske etmemek adına Km'nizi de göz önüne aldığımızda zincir seti değişiminden başka bir öneri gelmiyor aklıma. En azından bi 150bin km kafanız rahat eder.

2- normal bir durum Astra j ve insignia'larda hep böyle.

3-yanılmıyorasam design pakette manuel follow me var, selektörden aktif edilenlerden.

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İki numaralı husus yeni termistat degişmeme rağmen bende de var, pek dert etmiyorum, sonuçta bir süre sonra 90 santigrat derece ye sabitleniyor.
ilk marşta zincir sesi bende de geliyor, sonrasında motor sicakken yok.

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
2. madde için biraz araştırma yaptım. Su deposunda hava kalabileceğinden bahsetmiş bir arkadaşımız, havasını aldıktan sonra bu problemle tekrar karşılaşmamış. Gözlemleyip buraya tekrar yazarım.

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar tekrardan selamlar.
İlk çalıştırmadan gelen ses benim aracımda 10 çalıştırmada 1 kez oluyor. Ancak özellikle rampa çıkarken ve gözlemlediğim kadarıyla direksiyon sola doğru döndüğünde 5-6 seferde 1 kez yaklaşık 10-15 saniye süren çok şiddetli bir zincir sesi geliyor, adete zincir kopacakmış gibi. Sizleri sesi tarif etmek gerekirse 1997 1998 ford transit (turbosuz dizel) gibi bir ses çıkıyor araçtan. Aracımda zincirinde şıkırdama olarak tabir edilen ses bulunmamakta. Daha önce bu tür olay başına gelen var mı acaba?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar tekrardan selamlar.
İlk çalıştırmadan gelen ses benim aracımda 10 çalıştırmada 1 kez oluyor. Ancak özellikle rampa çıkarken ve gözlemlediğim kadarıyla direksiyon sola doğru döndüğünde 5-6 seferde 1 kez yaklaşık 10-15 saniye süren çok şiddetli bir zincir sesi geliyor, adete zincir kopacakmış gibi. Sizleri sesi tarif etmek gerekirse 1997 1998 ford transit (turbosuz dizel) gibi bir ses çıkıyor araçtan. Aracımda zincirinde şıkırdama olarak tabir edilen ses bulunmamakta. Daha önce bu tür olay başına gelen var mı acaba?

Evet bizzat kendi aracımda yaşadım, muhtemelen aracınız zincir paletlerini kırdı bu nedenle ses iyice arttı. Kilometreniz kaçta ? Zincir değişimi yapılmışmıydı ?

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Evet bizzat kendi aracımda yaşadım, muhtemelen aracınız zincir paletlerini kırdı bu nedenle ses iyice arttı. Kilometreniz kaçta ? Zincir değişimi yapılmışmıydı ?
Araç 158 binde daha önce zincir değişimi yapıldı mı bilmiyorum. Akıncı opel özel servisi ile görüştüm aracın yağ ve yağ filitresini değiştirip bir katkı maddesi koyuyolarmış bu zinciri temizliyormuş. Eğer bu işlemden sonra ses giderse 20.000 km civarı sıkıntı olmuyormuş.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Araç 158 binde daha önce zincir değişimi yapıldı mı bilmiyorum. Akıncı opel özel servisi ile görüştüm aracın yağ ve yağ filitresini değiştirip bir katkı maddesi koyuyolarmış bu zinciri temizliyormuş. Eğer bu işlemden sonra ses giderse 20.000 km civarı sıkıntı olmuyormuş.

Aracınızın zinciri değişmediyse öncelikle onu değiştirmelisiniz. Çünkü paletler kırıldıysa yağ sizin çareniz olamaz.

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aracınızın zinciri değişmediyse öncelikle onu değiştirmelisiniz. Çünkü paletler kırıldıysa yağ sizin çareniz olamaz.
Hasip hocam zincirin değişip değişmediğini nasıl anlarım. Araçta çalışırken şakırtı olarak tabir edilen zincir sesi yok