Astra H İlk Harekette Sarsıntı

türbülans

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar..2005 model 1.6 twinport manuel vitesli aracım var..henüz 25.000 km de..araçta anlam veremediğim bir durum söz konusu kısaca özetleyeyim..
araç sabahları ilk çalıştırmadan sonra 1.viteste kalkarken motor kısmından sanki motor yere düşecekmiş gibi bir sarsıntı oluyor..sadece ilk harekette olan bu sarsıntı ilk kalkışı atlattıktan sonra bir daha olmuyor...yine biraz yüksek devirle kalkıldığında da olmuyor..gün içerisinde bir daha da tekrarlanmıyor..hatta şöyle söyleyebilirim..sabah arabayı çalıştırıyorum sarsıntılı kalkıştan sonra 10 metre gidip duruyorum..tekrar kalkarken yine sarsıntı yok..iş yerine gidiyorum..arabanın kontağını kapatıyorum..8 saat işyerinde çalışmadan bekliyor..akşam eve gelirken yine ilk kalkışta sarsıntı olmuyor..dediğim gibi sadece sabahları..ek olarak şunu da söyleyeyim...sabah ilk hareketten önce biraz gaz verip bekleyince ilk kalkışta sarsıntı yine yok..araçta herhangi bir arıza kodu filan da yok..rölantisi düzgün..forumdaki bir çok kullanıcının bahsettiği düşük devirlerde tekleme de yok..sadece ara sıra sabah çalıştırmalarda rölantide iken arkadan biri çekip bırakıyormuş gibi çok hafif silkeme oluyor..4-5 saniye için de o da yok oluyor..hava filtresi bujiler,yağ ve yağ filtresi yeni değişti..boğaz kelebeği temizlendi(zaten fazla kirli değildi)..ama sorun hala devam ediyor..
konuyla ilgili fikri olan varsa sevinrim..

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bendede 2005 modeli var ve aynı sorun bendede oluyor. Sabahları yani motor soğukken yapıyor. Yalnız benim araba 70 binde. Emin olmamakla birlikte debriaj baskı balatadan şüpheleniyorum.

türbülans

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı balata olsa her kalkışta yapması lazım..ayrıca performans(hızlanma)ta da problem olur..baskı balata değil eminim

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğru her kakışta olmuyor. Devirdeki oynamalar bendede var. Ara ara yükselip düşmeler. Bakalım forumda başka arkadaşlardada bu sorun varmı!

türbülans

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun güncelliğini koruyor..servisi aradım aracı yüksek devirde kullanın gibi saçmasapan bir çözüm önerdiler..aslına bakılırsa yüksek devirli kalkarsam sarsıntı olmuyor ama 2000-3000 devirde kalkarkende millet dönüp bakıyor bu acemi de kim diye..bayağı can sıkıcı olmaya başladı durum..

bekirs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun benim araçta da var. Meşhur ilk kalkış titremesi :) araç uykudan uyanıyor deyip gülüyorum artık. çözümü devirli kalkmanın dışında ben de bulamadım. zaten ustalar da bu tarz sorunlar karşısında ne hikmetse pek fikir yürütemiyor...