Astra G hava filtresi konumu ? (resimli)

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar görmemişlik yapayım izninizle ki hava filtresi taktım k&n marka (markacı gençlik) ama birkaç husus var sormak istediğim ki ;

motorun hava borusu ile filtre tam uymadı ama biraz ittir biraz sıkıştır taktık(herzaman bir arkadaş olur) bi şekilde ve kelepçeyi sıkıştırınca bir açık kalmadı hadi orası neyse de.. filtrenin konumu hakkında size uygulamalı bir soru geliyor .. yorum değil tecrübeye dayanan cevaplar bekliyorum engin bilginize dayanarak.. misal ilk aklıma takılan filtrenin motor destek kulpuna yakın bir konumda olması (makro çekim yaptım kolay görülür)

ps: hemen olsun hemen olsun diye iple sabitledim kroo diye gülmeden önce uyarayım dedim . motoruma pis diyenleri de duymazdan pardon okumazdan geleceğim ona göre.

edit: fotoların büyük halini görmek için üstlerindeki uyarı işaretini tıklayalım..(sana demedim bilmeyen icin dedim)

Son düzenleme:

celaleddin007

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
filtre orda motor ısısından etkilenir..araya bir hortum daha koyarak farın arka alt kısmına mümkün olduğu kadar yanaştırın..

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla gaza geldim kutuyu falanda söktüm ben boruyu yukarda tutuyor diye..oraya aparat olarak ne bulayım su borusu falan mı ?

aslında aklımda kutunun arka bölümünü oyup oraya boruyu oturtmak ve kutunun motora yakın olan tarafına bir ısı izolasyonu yapmak var .. yapan biri olmalı kesin

weSti555

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kutu içi alsaydın keşke desem

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
30-45dk sonunda her ne kadar filtre sıcak olmasada kaput içinde olduğundan etkileniyor performansda düşüş oluyor.Sonuçda emdiği hava sıcak oluyor.

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kutu içi alsaydın keşke desem

abi bunu almadım ki aklımda hava filtresi takmak dahi yoktu.. arkadaşın kullanamadığı bir filtre bu kendisi aldıktan 2 hafta sonra arabayı tart etti saolsun.. öyle melul melul bakıyordu zavallı k&n ..lan olur mu olur derken bi baktım ben kutuyu söküyorum.. yani elde olan bu şuan.. ilerde kutu içi green alabilirim bununla bir hevesimi alayım :)

bunu kötü yanı ne ki ? açık olmasının ne dezavantajı var yani ?

emp:)' Alıntı:
30-45dk sonunda her ne kadar filtre sıcak olmasada kaput içinde olduğundan etkileniyor performansda düşüş oluyor.Sonuçda emdiği hava sıcak oluyor.

konumu hakkında bir sıkıntı olurmu cidden olmadı sağ farı yerinden çıkarayım direk ordan buz gibi hava girsin tek farla devam ederim yoluma
:rock

Son düzenleme:

otto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın orjinal filtresinin bir ucuda motor kabininden dışar (ön panjurudan) çıkarki dışardaki daha serin ve temiz havayı alabilsin üstelik yüksek hızlarda buradan daha fazla hava girişi sağlanır. şimdi bu özelliği bozup kutuyu çıkarıp hva giriş ağzını daha sıcak olan ortama bırakırsan motr sadece kendi emiş gücü ile daha sıcak hava alacaktır sıcak hava genleşmiş olduğu için dışardaki nispeten daha soğuk havaya göre kütlesel olarak daha az olacaktır buda yanma için ihtiyaç duyulan havanın az alınması demektir.
malesef -performans ve +yakıt sarfiyatı
ama açık filtreyi motor hacminden biraz uzalaştırabilsen +performas elde edebilirsin
buda çoğu araçta ön sisfarının birini çıkarıp tampon içine yerleştirileriek yapılıyor.

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın orjinal filtresinin bir ucuda motor kabininden dışar (ön panjurudan) çıkarki dışardaki daha serin ve temiz havayı alabilsin üstelik yüksek hızlarda buradan daha fazla hava girişi sağlanır. şimdi bu özelliği bozup kutuyu çıkarıp hva giriş ağzını daha sıcak olan ortama bırakırsan motr sadece kendi emiş gücü ile daha sıcak hava alacaktır sıcak hava genleşmiş olduğu için dışardaki nispeten daha soğuk havaya göre kütlesel olarak daha az olacaktır buda yanma için ihtiyaç duyulan havanın az alınması demektir.
malesef -performans ve +yakıt sarfiyatı
ama açık filtreyi motor hacminden biraz uzalaştırabilsen +performas elde edebilirsin
buda çoğu araçta ön sisfarının birini çıkarıp tampon içine yerleştirileriek yapılıyor.

o bağlantı şu en üstteki fotodaki bilmem ne gibi sallanan boru oluyor sanırım öyle mi ?

ya ben baya bir astra ya baktım geneli benim gibi takmış ama şimdi dersenki ona bir aparat tak ve emiş yolunu uzat akışkanlar mekaniğinden hatırladığım kadarı ile akışın içine edebilme ihtimalim gayet yüksek. tabi bunun için gayet iyi bir donanım şart bana o zaman..

ya bunların dışında kutuyu yine taksam ve kutunun motora yakın olan yanağına izocam gibi bir ısı direnci oluşturacak bir izolasyon malzemesi eklesem güzel olmaz mı? kimse yapmamış gördüğüm kadarı ile ben malzemeyi edineyim de bakayım nasıl bir şey çıkacak.

İLHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla dediğin gibi yapsan iyi olur yoksa inan temmuz ayına gelmeden o filtreyi ordan söker atarsın
izocam iyi fikir ama dikkat kutunun üst kapagı acık kalınca sıcak hava bu sefer ordan girecek en iyiysi bu resime yakın bi şey cıkartmaya calış kaputu kapatdınmı ayrı bı odası olsun filtrenin.
7516Cold20air20feed.jpg
[/URL][/IMG]

uygulama yaparsan resimlerini bekliyoruz.
kolay gelsin.

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla dediğin gibi yapsan iyi olur yoksa inan temmuz ayına gelmeden o filtreyi ordan söker atarsın
izocam iyi fikir ama dikkat kutunun üst kapagı acık kalınca sıcak hava bu sefer ordan girecek en iyiysi bu resime yakın bi şey cıkartmaya calış kaputu kapatdınmı ayrı bı odası olsun filtrenin.
7516Cold20air20feed.jpg
[/URL][/IMG]

uygulama yaparsan resimlerini bekliyoruz.
kolay gelsin.

işte benim aklımda olan şey bu idi..

şimdi o plakalar arasına bir reflektör görevi görecek izocamdır yada başka bir izolasyon malzemesidir ne olursa olsun ondan koydukmu olay bitmiştir.. zaten benim ilk foto daki boşta sallanan boru da tam bu duruma uygun yani ben bu yapılan şeyi hayal etmiştim ki yapan yapmış işte.. bende şimdi olaya mühendislik yaklaşımıyla dalmaya çalışacağım. sanayi ye dalmanın vakti geldi sanırım. hadi bana ankarada böyle bir bölme yaptıracağım bir yer söyleyin :)