astra g gaz kelebeği arızası

HMTZGN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar arkadaşlar,2001 astra g comfort aracım var,90000 km de.aracı 84000 km de aldım.sorunsuz kullanıyordum fakat geçenlerde arıza lambası yandı ve gaza bastığınızda bi tepki yok araç sadec debriyajın etisiyle yürüyor neyse bir kaç kez stop edip tekrar çalıştırınca yanmadı.serviste gaz kelebeği arızası diye çıktı temizlediler tekrar takıldı arıza silindi,sorun yoktu fakat yine aynı arızayı yaptı tekrar silindi temizlendi.sonra dikkat ettim araç soğuk havada ilk çalıştırmada yapıyor bunu havalar iyiyken sorunsuz,sabah çalıştırdığımda rolanti ibresi 9-14 arası inip çıkıyor,normalde bunu yapmıyor.gaz kelebeğinin yenisi 350-450 tl arasında değişiyor(aynı parça satıcı farklı) birde 4000 deviri geçtikten sonra kelebeğin olduğu taraftan şıkır şıkır bir ses geliyor,su akar gibi.bu ses nerden neden geliyordur,kelebeğin arızası ile ilgili olabilir mi?bu benzin sesi ile yandık zaten resmen akıo :).yardımlarınızı fikirlerinizi bekliyorum.nasıl bir yol izleyeyim?

Hennessy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkeze iyi geceler konuyu diriltiyorum ama kusuruma bakmayın sizlere danısmak istedigim konu astra g 2003 87.ooo km bugn babam kullnrken gaz yememe yapmıs bakalım dedik calıstırdım tam gaz bastıgımda 3500 devirde kalıyor devir kesici gibi :confused: bir tanıdıgın pcye bagladık hemen P0110 hatası gözüktü katalitik konvektr lambası yanıyor arızayı sildik tekrar bagladıgımızda arıza göstermedi pc ama sorunu devam ediyordu lambada yanmaya devam ediyor garajda babamla gaz kelebegini temizledik boruyu cıkartarak dikkatli bir seklde temizleyici ve yaglayıcı 3M spreyle sonra tekrar toparladık 3-4 marstan sonra calıstı ve sanki bütün pisligi atmıs gibi duman attı 10dk motor dinleme yptm ısındıktan sonra cıktık turladık bir kez tekrar yaptı garaja girdim sorun yoktu bunu neden yapıyordur yardımcı olursanız sevinirm 3.500 devirde devir kesiyor sanki yemiyormus gibi :confused:

Hennessy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıca dikkatli dinleyince bu su sıkırtısı sesi benimde dikkatimi cekti onuda anlayamadım

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
P0110 hatası hava giriş sensörlerinden biriyle alakalı olması lazım ya oksijen sensörü yada ısı sensörü..

hava filtre borusu üzerindeki oksijen sensörünün soketini söküp bir deneyin bizim araçlar bu şekilde çalışıyor ama astrada çalışır mı bilmiyorum

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıkıntı derken arıza lambası yakar ama sizde zaten arıza lambası yanıyor ısı sensörün arızasıysa da bilgisayarda 2 arıza görünür, sökünce araç çalışmazsa geri takınca çalışır.. sonuçta bir şey değişmez

Son düzenleme:

Hennessy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım onuda deneriz ozaman olmazsa ayrıca kendimiz temizledigimizde hersey normale döndü arıza lambası hala yanıyordu yarım saat 1 saat kullandık tekrar yaptı kapatıp tekrar calıstırınca düzeldi lamba hala yanıyor sorun tam olarak ne onu anlayamadım ayrıca dikkatli dinlendiginde bu su şıkırtısı gibi seste geliyor

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arıza lambası yanıyorsa sorun aralıksız devam ediyordur eğer temazsızlık yada bir çalışıp bir çalışamama gibi bir şey olsaydı arızalı parçada motoru kapayıp açtığınızda tekrar arıza verene kadar sönük kalırdı

bende astra g varken bende su sesi gib bir ses duyardım çokta hoşuma giderdi arızayla bir bağlantısı yok sanırım filtreden geçen havanın sesi o,açık filtre takınca artmıştı ve direk filtrenin üzerinden geliyordu

şimdi aklıma geldi sizin aracın katalitiğinde de bir oksijen sensörü var eğer hava filtre borusundaki oksijen sensörü arızalı ölçüp hata veriyorsa katalikteki ölçümlerle uyuşmadığı için katalitik ışığıda yanıyor olabilir yada tam tersi..

Son düzenleme:

Hennessy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlıyorum mekanik acıdan düzelince kullanırken bir sorun olmadıgı zamanda yanıyordu umarım sensör arızası falandır sabah bakıcam sorun devam ediyorsa gidicez servise cok tesekkr ederim . . .

Hennessy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet sanırım böyle bir sorun olabilir temizleynce sorun ortadan kalkmıstı ama hala katalitk konvektr lambası yanıyordu