Astra g 1.4 araca hız sabitleyici taktıran varmı?

ozcanhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar. uzun süredir opel forumlarını takip ediyor ve araştırıyorum. 2005 astra classic 1.4 z motor kodlu araç sahibiyim. aracıma hız sabitleyici taktırmak istiyorum. forumlarda motor kodu z ile başlıyorsa takılır deniyor ama hiç taktırana rastlamadım. Çorum, Antep, Urfa olmak üzere üç ilin opel yetkili servislerinden olmaz cevabını aldım. antepte gitmediğim özel servis kalmadı. 1.4 lere olmaz diyorlar.
sadece şunu öğrenmek istiyorum. G kasa 1.4 aracına hız sabitleyici taktıran varmı.:confused:

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar. uzun süredir opel forumlarını takip ediyor ve araştırıyorum. 2005 astra classic 1.4 z motor kodlu araç sahibiyim. aracıma hız sabitleyici taktırmak istiyorum. forumlarda motor kodu z ile başlıyorsa takılır deniyor ama hiç taktırana rastlamadım. Çorum, Antep, Urfa olmak üzere üç ilin opel yetkili servislerinden olmaz cevabını aldım. antepte gitmediğim özel servis kalmadı. 1.4 lere olmaz diyorlar.
sadece şunu öğrenmek istiyorum. G kasa 1.4 aracına hız sabitleyici taktıran varmı.:confused:

Eğer motor kodunuz Z14XEP ise takılamaz. Motor beyni uyumsuz, gerekli çıkışları yok ve sonradan da eklenemiyor. Opel, Z14XEP motor kodlu Astra G 1,4 Twinport araçlarında BOSCH Motronic motor beyni kullanmış ve bunlara hız sabitleyici takılamıyor. Nerdeyse diğer tüm modellerde Multec S motor beyni kullanılmış ve bunlara hız sabitleyici takılabiliyor.

ozcanhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor kodu Z14XE20... devam ediyor.bu araca takilirmi? Daha doğrusu taktiran birini biliyor musunuz veya duydunuzmu?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Motor kodu Z14XE20... devam ediyor.bu araca takilirmi? Daha doğrusu taktiran birini biliyor musunuz veya duydunuzmu?

Motor beyniniz Multec S ve 1,6 motorlarda da kullanılıyor. 1,6'lara CC takılabiliyor. Ancak 1,4 olanında soketinde gerekli pinler var mı bakmak gerek.

Şu resimdeki pinler var mı?
x120soket.jpg

Konunun ayrıntısı:
http://www.opelim.net/forums/tamamlanan-projeler/41760-astra-g-cruise-control-montaj-resimli-anlatim.html

Cruise Control için sinyal kolu şeması:

attachment.php

Şemadaki X41 soketi Cruise Control kısmı. Aşağısında da hangi motorlarda bu özelliğin olduğu yazıyor. Sizin motor olan Z14XE mevcut.

Bu da Z14XE motor için motor beyni şeması. Üstte CRC yazan girişler Cruise Control girişleri.

attachment.php

Şemalara göre bağlanabilir görünüyor. Sadece yukarıda anlattığım sokete bir bakın. Gerekli pinler yoksa o pinlere de kablo çekip, sinyal kolu ve debriyaj müşürü ile CC aktif olur. Tabiiki yazılımsal bir engel yoksa.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    65.1 KB · Görüntüleme: 144
  • 2.jpg
    2.jpg
    57.8 KB · Görüntüleme: 148

ozcanhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba

Enis bey öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.
geçen gün bulunduğum ilçedeki normal bir oto elektrikçiye gittim.üstteki sokete (sanırım x120 soketi deniyor) bakmak için. fotoğrafını gösterdim. elektrikçi bu soket beyinde deyip önce beyini söktü. beyin değilmiş. sonra o soketi akünün yanında bulduk :) içindeki pinler aynı fotoğraftaki gibiydi. anladığım kadarıyla ecudan x120ye bağlantı var fakat x120den sonra tesisat yok. doğrumudur?
şimdi ben bu tesisatı bu elektrikçiye çektirebilirmiyim. elektrikçi şemalarını getir bir bakalım dedi. tasisat çekelim derken beyine bir zarar falan verirmiyiz?
tesisatın nasıl çekileceğini ben anladığım kadarıyla yazayım siz yanlışlarımı düzeltirseniz memnun olurum.
soketteki tek olan boş pin 61 numaralı pin oluyor ve debriyaj müşürüne bağlanacak. müşürün diğer ucundan da 38 nolu sigortaya + ucuna bağlanacak.(nerde olduğunu tam bilmiyorum) benim sigortaların fotosunu koyuyorum.
debriyaj müşüründen fren müşürüne bağlantı yapılacakmı?
62 nolu pin koldaki A ya
44 C ye
29 D ye
koldaki B ucu 38 nolu sigortanın + ucuna bağlanacak. müşürden gelen kablo da + ya bağlanmıştı. ikisi de mi artıya bağlanacak.
kol üstündeki kablolarda A,B,C, D yazıyor mu.
soket fotoğrafındaki üçlü boş pinlerin hangisi 62 hangisi 44 hangisi 29.
diyelim ki tesisatı çektik. aktifleştirmeyi tech 2 veya opcomla yapmak gerekiyormuş. benim tamircide arıza lambası falan yandığı zaman arabaya bağladığı dikdörtgen bir cihaz var. o cihazla yapabilirmiyiz. hangi menüden yapılıyor.
tesisatla ilgili basit bir şema buldum ama. pek anlamadım. kafam çok karıştı. :confused:

Ekli dosyalar

• IMG_20140606_090018.jpg
    IMG_20140606_090018.jpg
    92.6 KB · Görüntüleme: 49
  • ndtqq.jpg
    ndtqq.jpg
    95.4 KB · Görüntüleme: 57
  • br7kx.jpg
    br7kx.jpg
    9.1 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Enis bey öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.
geçen gün bulunduğum ilçedeki normal bir oto elektrikçiye gittim.üstteki sokete (sanırım x120 soketi deniyor) bakmak için. fotoğrafını gösterdim. elektrikçi bu soket beyinde deyip önce beyini söktü. beyin değilmiş. sonra o soketi akünün yanında bulduk :) içindeki pinler aynı fotoğraftaki gibiydi. anladığım kadarıyla ecudan x120ye bağlantı var fakat x120den sonra tesisat yok. doğrumudur?
şimdi ben bu tesisatı bu elektrikçiye çektirebilirmiyim. elektrikçi şemalarını getir bir bakalım dedi. tasisat çekelim derken beyine bir zarar falan verirmiyiz?
tesisatın nasıl çekileceğini ben anladığım kadarıyla yazayım siz yanlışlarımı düzeltirseniz memnun olurum.
soketteki tek olan boş pin 61 numaralı pin oluyor ve debriyaj müşürüne bağlanacak. müşürün diğer ucundan da 38 nolu sigortaya + ucuna bağlanacak.(nerde olduğunu tam bilmiyorum) benim sigortaların fotosunu koyuyorum.
debriyaj müşüründen fren müşürüne bağlantı yapılacakmı?
62 nolu pin koldaki A ya
44 C ye
29 D ye
koldaki B ucu 38 nolu sigortanın + ucuna bağlanacak. müşürden gelen kablo da + ya bağlanmıştı. ikisi de mi artıya bağlanacak.
kol üstündeki kablolarda A,B,C, D yazıyor mu.
soket fotoğrafındaki üçlü boş pinlerin hangisi 62 hangisi 44 hangisi 29.
diyelim ki tesisatı çektik. aktifleştirmeyi tech 2 veya opcomla yapmak gerekiyormuş. benim tamircide arıza lambası falan yandığı zaman arabaya bağladığı dikdörtgen bir cihaz var. o cihazla yapabilirmiyiz. hangi menüden yapılıyor.
tesisatla ilgili basit bir şema buldum ama. pek anlamadım. kafam çok karıştı. :confused:

Fotoğraftaki gibi pinler eksikse doğrudur, tesisat yok. Tesisat çekilecek.
Tesisat için forum moderatörlerinden Cengiz Bey [MENTION=255]MOKIA[/MENTION] ile iletişime geçmeniz daha iyi. Kendisi bu tesisat işini ve CC işini yaptı. Kendi aracıma uygulanamadığı için ben yapmadım.

Son düzenleme: