Astra 1.4 H sönmeyen arıza lambası

mantovanni55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle hepinize iyi günler dilerim,eğer anlatacağım problemimi yaşayan ve çare bulan arkadaşlar varsa lütfen benimle paylaşırlarmı?
Bir süre önce 2005 model 1.4 Twinport H bir Astra aldım,kullanıma başladıktan sonra sarı renkteki motor arıza lambası yandı.Yetkili servise götürdüm,incelediler ve oksijen sensörü arızalı olabilir şimdi elimizde yok biz lambayı söndürdük tekrar yanarsa gelin dediler.Ertesi gün lamba gene yandı,yetkili servise götürdüm ve 2 gün incelediler verdikleri bilgi: Aracın beyni ile sensörleri bağlayan tesisatın soketi su almış ve paslanmış biz temizlemeğe çalışıyoruz ancak temizleyemezsek önce tesisatı değiştireceğiz ,çünkü soket tesisat ile entegre.Düzelirse ne ala , düzelmezse ozaman beyni değişeceğiz.Bütün bu parçalar şimdi elimizde yok sipariş verirsek ancak 20 günde elimizde olur.Bu bilgi üzerine özel bir Opel servisine baş vurdum.Usta çok iyi niyetli ve çözüm arayan bir ustadır.Tam 4 gün deneme yanılma yolu ile aracı inceledi;iki oksijen sensörü değişti,program resetlendi,beyin tamire götürüldü,problem bulunamadı.Uzun senelerdir daha önceki araçlarımı tamire götürdüğüm çok usta bir elektrikçi olan başka bir ustaya gösterdim oda ben beyni bir başka araçtan alıp denedim beyin arızası yok senin aracın katalitik konvertorü bozuk dedi.Bunun üzerine özel servis ustamız bir başka yetkili serviste arıza tespiti yaptırdı onlarda katalitik konvertör de birşey yok beyin olabilir dediler ve kendi servislerinin beyinlerini tamir eden ustalarına yönlendirdiler.Cidden temiz ve çok titiz çalışan bu usta beyni söktü inceledi ve test etti sonunda beyin sağlam görüşüne vardı.Özel servis ustası ile kafayı yiyecek duruma geldik.Usta katalitik konvertör ucuz birşey değilki yenisini takıp kontrol edelim diyor tabiki haklı.Şimdi son olarak ya katalitik konvertör yada tesisat kalıyor geriye.Yani en başa döndük.Ben 34 senedir araç kullanıyorum böyle bir şey ilk defa görüyorum.Bu arada,sarı lamba yanmasına rağmen araç normal kullanılıyor.Belki psikolojik ama motor sanki çabuk toparlanamıyor yani zor gaz yiyor sanki.Bilgisayar ile lambayı södürüyorlar ,denedim azami 80 Km. sonra gene yanıyor.Yardımlarınız ve bilgi paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.